Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Jako rośliny lecznicze babki znane były już w starożytności (zarówno w Europie, jak i Chinach). Od lat stosuje się je również w medycynie naturalnej w naszym kraju. Ma bardzo małe wymagania, można ją spotkać w wielu miejscach - od pól i łąk, po trawnik przed blokiem czy nadmorskie piaski. W zależności od gatunku babki różnią się nieco właściwościami. Babka lancetowata osiąga wysokość od 5 do 50 cm, ma liście podłużne, lancetowate, układające się w rozetę. Bezlistna łodyga zakończona jest walcowatym kłosem drobnych kwiatów, kwitnących między majem i wrześniem. Właściwości lecznicze wykazują jej liście, które zbiera się w okresie kwitnienia. Należy pamiętać aby liście suszyć od razu po zerwaniu, by nie straciły cennych właściwości.
Aktywne składniki babki lancetowatej:
Zwykle stosuje się napary i odwary z suszonych liści. Mają działanie lekko wykrztuśne i przeciwzapalne, a zawarte w nich związki śluzowe działają osłaniająco. Zewnętrznie stosuje się je (po ostudzeniu) do przemywania podrażnionych oczu.
Babkę lancetowatą można stosować na różne sposoby jako:
Syrop działa najintensywniej, ponieważ jest bardzo dobrze przyswajany. To domowe lekarstwo jest bezpieczne i nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Syrop z babki lancetowatej charakteryzuje się działaniem:
Syrop z babki lancetowatej zalecany jest osobom palącym, ponieważ łagodzi tzw. kaszel palacza. Babka lancetowata może być również stosowana na dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza zaburzenia trawienia i przemiany materii oraz podrażnienia. Ma działanie przeciwzapalne, oraz rozkurczające. Dzięki wysokiej zawartości związków garbnikowych, działa ściągająco na błonę śluzową żołądka oraz zmniejsza jej przekrwienie.
Babka lancetowata jest rośliną względnie bezpieczną pod warunkiem, że jest stosowana zgodnie z zaleceniami. Przedawkowanie babki lancetowatej może wywołać biegunkę i wymioty. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, ponieważ nie wiadomo jak działa na dziecko w łonie matki. Dotychczasowe badania nie wykazały żadnych interakcji ze środkami farmakologicznymi. Dzięki temu osoby dorosłe mogą korzystać z jej dobrodziejstw równocześnie ze środkami medycyny konwencjonalnej.