Dlaczego piecze język? Pieczenie języka przyczyny i leczenie

Pieczenie języka zazwyczaj nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem towarzyszącym innej przypadłości. Jak sobie z nim radzić? Kiedy warto udać się do lekarza? Pieczenie języka a refluks. Pieczenie języka a alergia. Dowiedz się więcej.

Pieczenie języka. Przyczyny występowania objawu

Pieczenie języka jest symptomem, który może pojawiać się w przebiegu wielu chorób, w tym także infekcji. Jest ono bardzo nieprzyjemne, gdyż poza doznaniami bólowymi często uniemożliwia normalne porozumiewanie się czy spożywanie pokarmów. Przyczyn pieczenia języka może być bardzo dużo: począwszy od tych bezpośrednio jego dotyczących aż po takie o charakterze ogólnoustrojowym. Do najczęstszych powodów występowania pieczenia języka zalicza się:

 • uraz mechaniczny
 • infekcje: wirusowe, bakteryjne lub grzybicze
 • alergie
 • refluks przełykowo-żołądkowy
 • cukrzyca
 • niedoczynność tarczycy
 • choroby o podłożu psychicznym, np. nerwice.
Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Pieczenie języka a alergia. Kiedy pieczenie języka wskazuje na uczulenie?

Pieczenie języka i alergia mają dużo wspólnego. Bardzo często pojawienie się tego nieprzyjemnego objawu jest właśnie związane z uczuleniem na potrawę, lek lub inną substancję, która miała kontakt z naszą jamą ustną i językiem. Pieczenie może dotykać całej powierzchni języka, ale nie tylko - objąć może ono także policzki i podniebienie powodując bardzo duży dyskomfort, kłopoty z przełykaniem itd. Jak postępować w takim przypadku? Przede wszystkim należy pozbyć się ze swojego otoczenia alergenu. Jeśli reakcja jest silna, a pieczenie mocno dokuczliwe, wtedy warto wybrać się do lekarza, który wskaże odpowiednie leki przeciwalergiczne, które pomogą uporać się z dolegliwością. 

Pieczenie języka a COVID-19.  Czym jest tzw. "język covidowy"?

Coraz częściej pojawiają się także informacje na temat związku między pieczeniem języka a COVID-19. Katalog objawów związanych z infekcją koronawirusową stale poszerza się, a wśród stosunkowo nowych symptomów jest tzw. "język covidowy". Co to takiego? Otóż jest to jeden z towarzyszących infekcji objawów, który przejawia się opuchnięciem języka i pojawieniem się na nich białych i czerwonych plam. Towarzyszy mu także nietypowe owrzodzenie jamy ustnej. Jak na razie WHO nie włączyła objawu do oficjalnego katalogu symptomów infekcji, jednak wiele wskazuje na to, że niebawem może się to stać, gdyż objaw występuje u coraz większej liczby chorych. 

Zobacz też: Jak odróżnić COVID-19 od przeziębienia, grypy lub alergii

Pieczenie języka a refluks żołądkowo-przełykowy

Schorzenia układu pokarmowego również mogą przyczynić się do powstania nieprzyjemnego pieczenia w jamie ustnej. Chodzi tu głównie o refluks powodujący pieczenie języka. Jak to możliwe? Otóż refluks jest stanem, w którym dochodzi do cofania się nadtrawionej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kontakt z kwasami żołądkowymi może powodować uczucie bólu i pieczenia nie tylko na języku, ale w całej jamie ustnej. Sposobem na pozbycie się go jest zwalczenie refluksu. To jednak nie jest takie łatwe. Pacjenci cierpiący na to schorzenie zmuszeni są do przestrzegania diety, natomiast doraźnie stosowane są u nich środki zobojętniające, które neutralizują kwas solny obecny w żołądku

Dlaczego piecze język? Inne powody

Powodów dlaczego piecze język może być naprawdę wiele. Jeśli zależności: pieczenie języka a alergia, pieczenie języka a COVID-19 lub pieczenie języka a refluks zostały wykluczone przez lekarza, to konieczne będzie poszerzanie wywiadu medycznego. Oprócz wymienionych wyżej zależności, które należą do najczęstszych przyczyn występowania takiej dolegliwości, nie można zapominać także o innych schorzeniach wywołujących pieczenie języka. Należeć do nich będą:

 • próchnica - ogólnie rzecz ujmując problemy stomatologiczne mogą przyczynić się do powstania bolesności języka
 • nadwrażliwość na gluten - coraz więcej mówi się o nietolerancji na gluten i tym, co może z niej wynikać; mało kto zdaje sobie sprawę, że osoby cierpiące na nią po kontakcie z czynnikiem uczulającym mogą cierpieć właśnie z powodu bolesności języka
 • awitaminoza - niski poziom witamin, zwłaszcza tych z grupy B może prowadzić do bolesności języka
 • niedoczynność tarczycy może powodować pieczenie języka a także zaburzenia produkcji śliny. 
Więcej o: