Pieczenie języka jest symptomem, który może pojawiać się w przebiegu wielu chorób, w tym także infekcji. Jest ono bardzo nieprzyjemne, gdyż poza doznaniami bólowymi często uniemożliwia normalne porozumiewanie się czy spożywanie pokarmów. Przyczyn pieczenia języka może być bardzo dużo: począwszy od tych bezpośrednio jego dotyczących aż po takie o charakterze ogólnoustrojowym. Do najczęstszych powodów występowania pieczenia języka zalicza się:
Pieczenie języka i alergia mają dużo wspólnego. Bardzo często pojawienie się tego nieprzyjemnego objawu jest właśnie związane z uczuleniem na potrawę, lek lub inną substancję, która miała kontakt z naszą jamą ustną i językiem. Pieczenie może dotykać całej powierzchni języka, ale nie tylko - objąć może ono także policzki i podniebienie powodując bardzo duży dyskomfort, kłopoty z przełykaniem itd. Jak postępować w takim przypadku? Przede wszystkim należy pozbyć się ze swojego otoczenia alergenu. Jeśli reakcja jest silna, a pieczenie mocno dokuczliwe, wtedy warto wybrać się do lekarza, który wskaże odpowiednie leki przeciwalergiczne, które pomogą uporać się z dolegliwością.
Coraz częściej pojawiają się także informacje na temat związku między pieczeniem języka a COVID-19. Katalog objawów związanych z infekcją koronawirusową stale poszerza się, a wśród stosunkowo nowych symptomów jest tzw. "język covidowy". Co to takiego? Otóż jest to jeden z towarzyszących infekcji objawów, który przejawia się opuchnięciem języka i pojawieniem się na nich białych i czerwonych plam. Towarzyszy mu także nietypowe owrzodzenie jamy ustnej. Jak na razie WHO nie włączyła objawu do oficjalnego katalogu symptomów infekcji, jednak wiele wskazuje na to, że niebawem może się to stać, gdyż objaw występuje u coraz większej liczby chorych.
Zobacz też: Jak odróżnić COVID-19 od przeziębienia, grypy lub alergii
Schorzenia układu pokarmowego również mogą przyczynić się do powstania nieprzyjemnego pieczenia w jamie ustnej. Chodzi tu głównie o refluks powodujący pieczenie języka. Jak to możliwe? Otóż refluks jest stanem, w którym dochodzi do cofania się nadtrawionej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kontakt z kwasami żołądkowymi może powodować uczucie bólu i pieczenia nie tylko na języku, ale w całej jamie ustnej. Sposobem na pozbycie się go jest zwalczenie refluksu. To jednak nie jest takie łatwe. Pacjenci cierpiący na to schorzenie zmuszeni są do przestrzegania diety, natomiast doraźnie stosowane są u nich środki zobojętniające, które neutralizują kwas solny obecny w żołądku.
Powodów dlaczego piecze język może być naprawdę wiele. Jeśli zależności: pieczenie języka a alergia, pieczenie języka a COVID-19 lub pieczenie języka a refluks zostały wykluczone przez lekarza, to konieczne będzie poszerzanie wywiadu medycznego. Oprócz wymienionych wyżej zależności, które należą do najczęstszych przyczyn występowania takiej dolegliwości, nie można zapominać także o innych schorzeniach wywołujących pieczenie języka. Należeć do nich będą: