Kapsułka endoskopowa (endoskopia kapsułkowa) - na czym polega badanie, kiedy się je wykonuje

Endoskopia kapsułkowa to rodzaj badania przewodu pokarmowego, wykorzystujący zminiaturyzowaną bezprzewodową kamerę cyfrową, wyposażoną dodatkowo w lampę LED oraz nadajnik radiowy. Przechodząc przez układ pokarmowy "nadaje" obraz, który pozwala lekarzom ocenić stan jelita cienkiego.

Kapsułka endoskopowa (endoskopia kapsułkowa) - wskazania

Kapsułkę endoskopową wykorzystuje się jako pomoc diagnostyczną przy podejrzeniu choroby jelita cienkiego. Ten odcinek przewodu pokarmowego jest trudno dostępny dla innych metod obrazowania, stąd pomysł, aby wykorzystać w tym celu urządzenie na tyle małe i trwałe, że jest w stanie przetrwać kwaśne środowisko oraz przesuwać się przez cały układ podobnie jak pokarm.

Inne wskazania do endoskopii kapsułkowej to niedokrwistość o nieznanej przyczynie i nieustalone krwawienie z układu pokarmowego, przewlekłe i nawracające bóle brzucha oraz biegunki. Ponadto: podejrzenie nowotworu jelita cienkiego, choroba Leśniowskiego i Crohna, zespół złego wchłaniania, polipy i zespół polipowatości przewodu pokarmowego, a także uszkodzenia jelit w wyniku zażywania niektórych leków. Służy także do oceny wyników leczenia chorób jelita cienkiego.

Kapsułka endoskopowa (endoskopia kapsułkowa) - przygotowanie do badania

Konieczne jest wstrzymanie się od spożywania posiłków na 8-12 godzin przed badaniem. Zaleca się też stosowanie płynnej diety (niegazowane płyny typu woda, słaba herbata, klarowane soki i napoje) w dniu poprzedzającym badanie. Ponadto może być potrzebne wcześniejsze oczyszczenie przewodu pokarmowego. Stosuje się wtedy specjalne preparaty, które przepisuje lekarz (podobnie jak przy kolonoskopii). Przed badaniem goli się też włosy w okolicy pępka.

Na trzy dni przed endoskopią nie wolno przyjmować żadnych preparatów z żelazem, a dzień przed badaniem odstawiamy wszelkie leki mające na celu pokrycie błony śluzowej (np. sukralfat). Należy też poinformować lekarza o przebytych operacjach chirurgicznych brzucha oraz o ewentualnych dolegliwościach związanych z niedrożnością jelit.

Kapsułka endoskopowa (endoskopia kapsułkowa) - przebieg badania

Badanie rozpoczyna się od połknięcia kapsułki i popicia wodą, podobnie jak to się robi choćby przy przyjmowaniu leków. Potem można zajmować się swoimi zwykłymi codziennymi obowiązkami, chociaż nie należy przesadzać z wysiłkiem, zginaniem się itp. Posiłek można zjeść po około 4 godzinach od połknięcia kapsułki. W czasie, gdy kapsułka "pracuje", pacjent nie powinien przebywać w pobliżu silnych źródeł pola magnetycznego (rezonans magnetyczny, stacje transformatorowe, krótkofalówki, płyty indukcyjne, mikrofalówki).

Urządzenie przechodzi zwykłą drogę, jaką przemieszcza się pokarm, po czym zostaje wydalone w naturalny sposób. W czasie, gdy się przesuwa w układzie pokarmowym, rejestruje od 1 do 3 obrazów na sekundę. Ten obraz przesyłany jest do rejestratora, który osoba badana nosi na pasku zamocowanym wokół talii (lub przyklejonym do skóry). Badanie trwa od 7 do 11 godzin. Kapsułka wydalana jest wraz ze stolcem do 48 godzin od połknięcia. Obraz utrwalony przez rejestrator kopiowany jest do komputera i analizowany przez lekarza.

Kapsułka endoskopowa (endoskopia kapsułkowa) - przeciwwskazania i ewentualne powikłania

Przeciwwskazania:

  • zwężenie jelit w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna
  • zmiany pooperacyjne jelit
  • zwężenie jelit wyniku radioterapii
  • zwężenie jelit przy zapaleniach polekowych
  • duże uchyłki przewodu pokarmowego
  • zaburzenia połykania
  • zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego
  • wszczepiony stymulator serca
  • ciąża

Powikłania po endoskopii kapsułkowej związane są z możliwym uwięźnięciem kapsułki (co zdarza się rzadko) w przypadku zwężenia jelit, w chorobie Leśniowskiego i Crohna, czy też przy chorobie nowotworowej. Wtedy konieczny staje się zabieg chirurgiczny lub endoskopia.

Więcej o: