Czym zajmuje się endodonta? Na czym polega endodoncja?

Endodonta jest to lekarz, specjalista z zakresu stomatologii, który zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Leczenie to nazywane jest inaczej endodoncją i jest niezbędne w przypadku uszkodzenia miazgi zębowej lub chorób tkanek okołowierzchołkowych. Aby zostać endodontą, lekarz stomatolog musi zaliczyć kurs specjalistyczny z dziedziny "Stomatologia zachowawcza z endodoncją".

Kim jest endodonta?

Endodoncja jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem uszkodzonej, chorej miazgi zębowej oraz innymi schorzeniami, które wymagają leczenia kanałowego. Zabiegi tego rodzaju wykonuje więc endodonta.

Aby zostać endodontą należy, po ukończeniu studiów medycznych, przebytym rocznym stażu i egzaminach kończących każdy z tych etapów, odbyć tzw. specjalizację na kierunku „Stomatologia zachowawcza z endodoncją”. Czas trwania tej specjalizacji wynosi 3 lata i po tym czasie oraz po zaliczeniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego stomatolog otrzymuje tytuł lekarza stomatologa endodonty. 

Jakimi chorobami zajmuje się endodonta?

Endodonta zajmuje się przede wszystkim wszelkimi chorobami miazgi zęba, takimi jak martwica lub zgorzele miazgi, a także tkanek okołowierzchołkowych zęba, np. zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Wszystkie te schorzenia wymagają leczenia kanałowego, które stanowi jedną ze stomatologicznych metod zachowawczych, dzięki której możliwe jest zachowanie zęba w jamie ustnej. Do endodonty należy się udać w przypadku urazów mechanicznych zęba, skutkiem których są zwichnięcia lub złamania tej struktury, a także głębokich ubytków próchnicowych, które również mogą wymagać leczenia kanałowego. Oprócz tego, przed rozpoczęciem leczenia protetycznego wskazana jest kontrola u tego specjalisty.

Niestety, czasami wizyta u endodonty jest konieczna po nieprawidłowo przeprowadzonym wcześniej zabiegu endodontycznym, podczas którego nieszczelnie zostały zalakowane kanały zębowe lub pozostały w nich fragmenty narzędzi. Leczenie kanałowe wymaga bowiem ogromnej precyzji, ponieważ dotyczy mikroskopijnych tkanek i właśnie pod mikroskopem powinno być wykonywane.

Na czym polega endodoncja?

Endodoncja to inaczej leczenie kanałowe zęba. Jest to bardzo skomplikowany zabieg, który wymaga ogromnej precyzji od stomatologa. Cała procedura odbywa się bowiem na kanałach zębowych, które mają średnice od 0,06 do 0,4 mm i w związku z tym zabieg przeprowadzany jest pod mikroskopem.

Do niedawna - wyłącznie, a aktualnie - w większości przypadków, zabiegi endodontyczne to wieloetapowy proces, który wykonuje się podczas kilku wizyt. Ze względu na to, że leczenie kanałowe ma na celu usunięcie miazgi z zęba, która odpowiada za unerwienie i ukrwienie tych struktur, przed jego rozpoczęciem niezbędna jest dokładna diagnostyka. Endodonci zalecają zwykle wykonanie badania RTG, na którym bardzo dokładnie widać przebieg kanałów zębowych oraz to, czy kwalifikują się one do leczenia.

Procedura leczenia kanałowego rozpoczyna się zwykle od wykonania znieczulenia miejscowego, a następnie usunięcia zniszczonej przez próchnicę części zęba (próchnica stanowi najczęstszą przyczynę uszkodzenia miazgi) w celu dostania się do korony. Kolejnym etapem jest tzw. dewitalizacja, czyli zaaplikowanie trutki, w celu całkowitej degradacji miazgi. Po tym kroku następuje około 2-tygodniowa przerwa i podczas kolejnej wizyty endodonta usuwa całą zawartość z kanałów zębowych pacjenta (martwą miazgę, ale też nagromadzone bakterie), a następnie wypełnia je specjalistycznym materiałem. Najpowszechniejszą substancją przeznaczoną do wypełnienia oczyszczonych kanałów zębowych jest gutaperka, czyli naturalna żywica, która jest bardzo plastyczna i bardzo dobrze tolerowana przez organizm, ponieważ nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Leczenie kanałowe kończy się zaaplikowaniem substancji uszczelniającej na wypełnione kanały oraz zaplombowaniu zęba.

Obecnie, nowoczesne technologie umożliwiają przeprowadzenie leczenia kanałowego podczas jednego zabiegu, jednak w Polsce nie jest to rozpowszechniona metoda i większość stomatologów, wykonuje endodoncję rozłożoną w czasie.

Leczenie kanałowe na Narodowy Fundusz Zdrowia

W Polsce, ubezpieczone osoby dorosłe mają możliwość wykonania leczenia kanałowego na Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże refundacja dotyczy wyłącznie zębów przednich, czyli siekaczy i kłów. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i w okresie połogu (do 42 dnia po porodzie), które mają zagwarantowane leczenie kanałowe zębów na NFZ.

W przypadku dzieci i młodzieży, poniżej 18 roku życia refundacja obejmuje zęby, które posiadają maksymalnie 3 kanały.

Ceny zabiegów endodontycznych są bardzo rozbieżne – wynoszą od 400 do nawet 1000 złotych.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną
Więcej o: