Drętwienie (mrowienie) twarzy: przyczyny, objawy, leczenie

Drętwienie twarzy nie zawsze jest groźnym objawem. Czasami to przejściowe mrowienie, związane z dużym wysiłkiem czy zmęczeniem, albo z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Powracające i silne drętwienie twarzy bywa jednak symptomem poważnych chorób neurologicznych.

Drętwienie (mrowienie) twarzy - jak się objawia, przyczyny

Drętwienie twarzy to nieprzyjemne uczucie mrowienia, opisywane przez pacjentów czasem jako przechodzenie prądu, pulsowanie albo palenie skóry. Może doskwierać o różnych porach dnia i nocy pozornie bez powodu. Jeżeli są to chwilowe objawy, nie ma powodu do niepokoju. Natomiast przedłużające się i powracające drętwienie powinno nas skłonić do wizyty u neurologa.

Drętwienie twarzy określane jest mianem parestezji. Może mieć różnorakie przyczyny, które można zdiagnozować po wykonaniu szeregu specjalistycznych badań neurologicznych. Drętwienie twarzy może być spowodowane takimi chorobami jak:

  • migrena
  • zaburzenia elektrolitowe
  • stwardnienie rozsiane
  • neuralgia nerwu trójdzielnego
  • padaczka
  • borelioza
  • nerwica lękowa

Drętwienie (mrowienie) twarzy - migrena

Jednym z objawów zbliżającej się migreny bywa uczucie drętwienia twarzy. Pulsujący ból głowy, który narasta, może trwać u niektórych osób nawet kilkanaście godzin. Towarzyszą mu nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki oraz nudności. Niekiedy przed atakiem migreny pojawia się tzw. aura migrenowa. Wtedy chory odczuwa szereg dodatkowych symptomów zbliżającego się ataku. Może widzieć błyski, jaskrawe zygzaki, mroczki przed oczach. Niektórzy skarżą się, że otoczenie wokół nich jakby faluje. Aura migrenowa to także mrowienie, a następnie drętwienie ręki lub na przykład połowy twarzy.

Migrenę powinien zdiagnozować lekarz. Jest zaburzeniem, które właściwie nie poddaje się leczeniu, można tylko zmniejszać jej objawy poprzez podawanie leków przeciwbólowych lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Drętwienie (mrowienie) twarzy - zaburzenia elektrolitowe

Zaburzenia elektrolitowe, w tym niedobór wapnia i magnezu, nadmiar potasu, mogą skutkować różnymi zaburzeniami, w tym wywoływać uczucie drętwienia twarzy. Do takiego niezbilansowania związków mineralnych w organizmie może dojść w przypadku chorób związanych ze złym wchłanianiem składników pokarmowych, takich jak choroby jelit, niedoczynność przytarczyc, długotrwałe wymioty i wiele innych. Ale najpowszechniejsza przyczyna to niewłaściwe odżywianie się, a także przyjmowanie niektórych leków, np. moczopędnych.

Aby wyrównać stężenia elektrolitów lekarz zaleca przyjmowanie doustne lub dożylne odpowiednich preparatów, zawierających potrzebne związki.

Drętwienie (mrowienie) twarzy - początki stwardnienia rozsianego

Niestety, drętwienie twarzy bywa także wczesnym zwiastunem stwardnienia rozsianego, ciężkiej choroby układu nerwowego. Parestezje po jednej stronie twarzy oraz ciała, a także inne objawy, takie jak zaburzenia chodzenia, zaburzenia koordynacji jednej z kończyn, osłabienie, niedowłady i inne sygnały powinny nas skłonić do zrobienia badań. Oczywiście, diagnostyka stwardnienia rozsianego nie jest prosta i nie może się obejść bez badań neurologicznych i obrazowych. Leczenie ma na celu spowolnienie rozwoju choroby.

Zobacz wideo

Drętwienie (mrowienie) twarzy - neuralgia nerwu trójdzielnego

Nerw trójdzielny to duży nerw czaszkowy, odpowiedzialnym za przewodzenie bodźców czuciowych z twarzy i głowy. Neuralgia nerwu trójdzielnego, nazywana także rwą twarzową, to nerwoból mogący obejmować okolice skroni, ucha oraz policzka. Przyczyną bywa zapalenie lub ucisk na nerw albo uraz, co prowadzi do silnego bólu i drętwienia jednaj strony twarzy.

Neuralgie nerwu trójdzielnego leczy się przez podanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych,  czasem potrzebna jest operacja oraz zabiegi fizjoterapeutyczne.

Drętwienie (mrowienie) twarzy - padaczka, borelioza

Jednym z objawów napadu padaczkowego częściowego (ogniskowego) jest drętwienie twarzy, powiązane ze złudzeniami wzrokowymi lub słuchowymi. Chory nie traci przytomności, nie ma też drgawek całego ciała. Drętwienie twarzy jest ponadto objawem ostatniego etapu boreliozy, gdy doszło już do zaatakowania ośrodkowego układu nerwowego.

Więcej o: