Mężczyzna zgłosił się do lekarza, narzekając na ból języka. Okazało się, że zniknęły z niego wszystkie kubki smakowe

Mężczyzna zgłosił się do lekarza z bólem w jamie ustnej i w obrębie języka oraz pieczeniem wokół ust. Lekarz stwierdził u pacjenta niecodzienny wygląd języka - okazało się, że z jego powierzchni zniknęły kubki smakowe. Właśnie ten objaw doprowadził lekarzy do zdiagnozowania niedokrwistości złośliwej.

Do jednej z klinik w Singapurze zgłosił się 64-letni mężczyzna, który narzekał na ból w obrębie jamy ustnej i języka oraz pieczenie wokół ust. Okazało się, że problemy te pojawiły się u niego około pół roku wcześniej i od tej pory się nasilały.

Kiedy lekarz kazał mu otworzyć usta, okazało się, że język pacjenta jest całkowicie gładki, błyszczący, bez typowej chropowatej powierzchni. Nabrał również mocno czerwonego koloru.

Zdrowy język jest lekko różowy, pokryty błyszczącym śluzem oraz brodawkami mechanicznymi i smakowymi. Na jego powierzchni, a także w gardle i w przełyku rozmieszczone są receptory smaku. Zgrupowane są w skupiska zwane kubami smakowymi. Dzięki nim doświadczamy smaków, a także możemy odróżnić produkty potencjalnie dla nas niebezpieczne

Język mężczyzny, którego przypadek został opisany w literaturze medycznej, pozbawiony był brodawek w których wnętrzu kryją się kubki smakowe. Takie objawy określane są mianem zanikowego zapalenia języka. Po przeprowadzeniu badań krwi u pacjenta zdiagnozowano niedokrwistość złośliwą, czyli anemię z niedoboru witaminy B12.

Niedokrwistość złośliwa tego typu nazywana jest też niedokrwistością Addisona-Biermera. Jest to choroba autoimmunologiczna. W jej przebiegu organizm wytwarza autoprzeciwciała atakujące błonę śluzową żołądka, uniemożliwiając prawidłowe wchłanianie witaminy B12. Po wyczerpaniu jej zapasów w organizmie pojawiają się różne objawy niedoboru, w tym anemia. Anemia objawia się zbyt małą liczbą czerwonych krwinek we krwi.

Jaką rolę w organizmie pełnią witaminy z grupy B. Zobacz to w naszym filmie:

Zobacz wideo

Erytrocyty, czyli czerwone ciałka krwi, niosą ze sobą białko zwane mioglobiną. Zadaniem tego białka jest  magazynowanie tlenu w mięśniach, w tym mięśniach poprzecznie prążkowanych, z jakich zbudowany jest język. Niedobór czerwonych ciałek krwi w przypadku wspomnianego pacjenta, spowodował właśnie zmiany na języku.

Niedokrwistość złośliwą wywołaną niedoborem witaminy B12 leczy się zastrzykami domięśniowymi - początkowo podawanymi codziennie, a następnie co tydzień, aż do wyrównania niedoboru. Witaminę B12 podaje się do końca życia - podobnie jak hormony tarczycy w niedoczynności w przebiegu choroby Hashimoto - ponieważ niedokrwistością Addisona-Biermera powoduje ciągły jej niedobór.

Ten ciekawy przypadek medyczny został opisany na łamach New England Journal of Medicine

Źródło: LiveScience

Więcej o:
Komentarze (15)
Wygląd języka naprowadził lekarzy do wykrycia poważnej choroby krwi
Zaloguj się
 • locke314

  Oceniono 12 razy 8

  O rany, coś z sensem napisane!
  Az milo przeczytać

 • baramboo

  Oceniono 17 razy 5

  Niedobór witaminy B12 może też wystąpić w przypadku diety zezwalającej tylko produkty ściśle pochodzenia roślinnego, czyli wegańskiej. Dla oszołomów szykujących się teraz na atak, uzupełniam, że jest to jedyny składnik całkowitego wyżywienia, który musi być ewentualnie uzupełniany, w przeciwieństwie do bzdur typu „nie jesz mięsa więc nie masz dosyć białka” albo „tylko mięso zapewnia ci wszystkie niezbędne aminokwasy”. Żeby uzupełnić B12 nasi najbliżsi ewolucyjni kuzyni jedzą 2% diety pochodzenia zwierzęcego, głównie owady. My możemy łyknąć pastylkę zamiast świerszczy. Nieżarcie mięsa wyjdzie na zdrowie.

 • topiramax

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe. Czy przy tym schorzeniu chory przestaje tylko czuć smak czy też temperaturę pożywienia ? Pytam bo mi to neurologią pachnie.

 • 14ar14

  Oceniono 7 razy 1

  Efekt stołowania u Gessler.

 • jag_2002

  0

  ??? Dla kogo przyczyną zaskakująca??? Wygładzenie języka od razu sugeruje niedobór witaminy B12.

 • carolina_reaper

  0

  Zwykly bol jezyka? Nigdy w zyciu nie bolal mnie jezyk, chyba, ze sie sparzylem lub mechanicznie uszkodzilem

 • patatajmiauhau

  Oceniono 6 razy 0

  Gdyby to był skarabeusz lub inny koprofil (a ciekawe czy taka ,,filia'' jest już zaliczana do zachowań typowych czy też dalej jest to wynaturzenie) to chyba napisano by o ,,kupkach smakowych'' :)))

 • rstipes

  Oceniono 4 razy 0

  Ale jaja! Wszystkie kubki?!

 • remislanc

  Oceniono 5 razy -1

  Tak się kończy robienie loda kumplowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX