Do jednej z klinik w Singapurze zgłosił się 64-letni mężczyzna, który narzekał na ból w obrębie jamy ustnej i języka oraz pieczenie wokół ust. Okazało się, że problemy te pojawiły się u niego około pół roku wcześniej i od tej pory się nasilały.
Kiedy lekarz kazał mu otworzyć usta, okazało się, że język pacjenta jest całkowicie gładki, błyszczący, bez typowej chropowatej powierzchni. Nabrał również mocno czerwonego koloru.
Zdrowy język jest lekko różowy, pokryty błyszczącym śluzem oraz brodawkami mechanicznymi i smakowymi. Na jego powierzchni, a także w gardle i w przełyku rozmieszczone są receptory smaku. Zgrupowane są w skupiska zwane kubami smakowymi. Dzięki nim doświadczamy smaków, a także możemy odróżnić produkty potencjalnie dla nas niebezpieczne
Język mężczyzny, którego przypadek został opisany w literaturze medycznej, pozbawiony był brodawek w których wnętrzu kryją się kubki smakowe. Takie objawy określane są mianem zanikowego zapalenia języka. Po przeprowadzeniu badań krwi u pacjenta zdiagnozowano niedokrwistość złośliwą, czyli anemię z niedoboru witaminy B12.
Niedokrwistość złośliwa tego typu nazywana jest też niedokrwistością Addisona-Biermera. Jest to choroba autoimmunologiczna. W jej przebiegu organizm wytwarza autoprzeciwciała atakujące błonę śluzową żołądka, uniemożliwiając prawidłowe wchłanianie witaminy B12. Po wyczerpaniu jej zapasów w organizmie pojawiają się różne objawy niedoboru, w tym anemia. Anemia objawia się zbyt małą liczbą czerwonych krwinek we krwi.
Jaką rolę w organizmie pełnią witaminy z grupy B. Zobacz to w naszym filmie:
Erytrocyty, czyli czerwone ciałka krwi, niosą ze sobą białko zwane mioglobiną. Zadaniem tego białka jest magazynowanie tlenu w mięśniach, w tym mięśniach poprzecznie prążkowanych, z jakich zbudowany jest język. Niedobór czerwonych ciałek krwi w przypadku wspomnianego pacjenta, spowodował właśnie zmiany na języku.
Niedokrwistość złośliwą wywołaną niedoborem witaminy B12 leczy się zastrzykami domięśniowymi - początkowo podawanymi codziennie, a następnie co tydzień, aż do wyrównania niedoboru. Witaminę B12 podaje się do końca życia - podobnie jak hormony tarczycy w niedoczynności w przebiegu choroby Hashimoto - ponieważ niedokrwistością Addisona-Biermera powoduje ciągły jej niedobór.
Ten ciekawy przypadek medyczny został opisany na łamach New England Journal of Medicine.
Źródło: LiveScience