Tokoferol: co to jest, działanie tokoferolu, dawkowanie

Tokoferol to jeden ze składowych witaminy E. Wykazuje się podobną aktywnością biologiczną co witamina, zatem działa w organizmie jako przeciwutleniacz. Wchodzi w skład wielu preparatów leczniczych i suplementów diety.

Tokoferol - co to za związek?

Tokoferol to zbiorcza nazwa grupy związków chemicznych, takich jak alfa-tokoferol, beta-tokoferol, gamma-tokoferol oraz delta-tokoferol, które wraz z tokotrienolami współtworzą witaminę E. Tę witaminę znamy jako związek chemiczny już od 1936 roku, kiedy to została wyizolowana z olejku z kiełków pszenicy. Witamina E jest właściwie mieszaniną tokoferoli i tokotrienoli, a najsilniejszą aktywność biologiczną wykazuje alfa-tokoferol.

Tokoferole należą do grupy alkoholi. Są związkami o silnych właściwościach przeciwutleniających. Znajdziemy je w roślinach, przede wszystkim oleistych, w orzechach, a także w zbożach, jajach, zielonych warzywach. Są rozpuszczalne w tłuszczach. Pod względem budowy chemicznej wyróżnia je posiadanie grupy hydroksylowej. Naturalny tokoferol jest łatwo przyswajalny przez organizm. Istnieje także syntetyczny odpowiednik, który wykorzystuje się do uzupełniania niedoborów witaminy E.

Zobacz wideo

Tokoferol - wskazania

Alfa-tokoferol charakteryzuje się największą aktywnością wśród pochodnych tokoferolu. Jako przeciwutleniacz utrudnia powstawanie wolnych rodników i pomaga w ich usuwaniu z komórek. W przewodzie pokarmowym tokoferol wchłaniany jest w około 20-60 procentach. Najlepiej metabolizowany jest w towarzystwie tłuszczu, a organizm magazynuje go w wątrobie, tkance tłuszczowej, mięśniach oraz w gałce ocznej. Ponadto tokoferol jest częściowo metabolizowany w wątrobie, gdzie rozkłada się na glukuronidy, kwas tokofenowy i gamma-laktony. Natomiast nadmiar wydalany jest wraz z żółcią oraz moczem. Tokoferol przenika do pokarmu kobiecego, natomiast słabo przechodzi przez barierę łożyskową.

Do niedoborów witaminy E dochodzi stosunkowo rzadko. Dostarczamy ją organizmowi wraz z pożywieniem w wystarczających ilościach. Jednak do braków witaminy E może dochodzić w kilku przypadkach, takich jak: zespół złego wchłaniania, zaburzenia w pracy dróg żółciowych u dzieci, niedokrwistość hemolityczna wcześniaków oraz abetalipoproteinemia (zespół Bassena-Kornzweiga - choroba genetyczna, spowodowana mutacją genu kodującego białko MTP).

Tokoferol podawany jest pomocniczo przy:

Tokoferol jest stosowany miejscowo, w formie maści, przy owrzodzeniach podudzi, guzkach krwawniczych, zmianach troficznych skóry przy kolagenozach oraz przy żylakach.

Tokoferol - dawkowanie

Tokoferol podawany jest według wskazań lekarza. Przy mukowiscydozie jest to od 50 mg/dzień u niemowląt do 100 mg/dzień u starszych dzieci. Niedobory witaminy E u wcześniaków wymagają 150-200 mg/dzień, a przy niedokrwistości hemolitycznej podaje się 100-200 mg/dzień. Przy abetalipoproteinemii stosuje się dawki od 50 do 100 mg/dzień. Przy innych wskazaniach z osobom po 15 roku życia zaleca się 100-500 mg/dzień. Natomiast miejscowo lek stosuje się w postaci maści, nakładanej na suchą skórę.

Tokoferol - przeciwwskazania, działania niepożądane

Tokoferol wchodzi w skład takich suplementów diety jak: Tokovit E, Vitagal Witamina E, Vitaminum E oraz innych.

Tokoferolu nie stosuje się w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu, a także przy hiperwitaminozie E, w zespole złego wchłaniania tłuszczu, hipoprotrombinemii (to niedobór protrombiny czyli II czynnika krzepnięcia krwi). Preparatu z tokoferolem nie należy stosować w połączeniu z innymi lekami z dodatkiem tokoferolu, aby nie doprowadzić do hiperwitaminozy E. Ponadto nie powinny przyjmować tokoferolu osoby z zaburzeniami czynności wątroby, czynności nerek, a także zażywające środki przeciwzakrzepowe (szczególnie pochodne kumaryny i indandionu). 

Wśród działań niepożądanych zdarzają się, szczególnie przy przekroczeniu dawki: bóle głowy i brzucha, biegunka, uczucie nadmiernego zmęczenia, zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia widzenia, bóle piersi, zmiany na skórze, zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy i hormonów steroidowych, zwiększenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Źródło: baza leków

Więcej o: