Czy implanty piersi wywołują komplikacje zdrowotne? Brytyjscy chirurdzy domagają się zbadania problemu

Przez brytyjskie media przetacza się dyskusja o tym, czy silikonowe implanty piersi wywołują poważne dolegliwości. Część kobiet donosi, że odkąd wszczepiła sobie implanty, doświadcza m.in. przewlekłego bólu, wysypek, uczucia wyczerpania. Czy stoi za tym choroba wywoływana implantem? - zastanawiają się brytyjscy chirurdzy plastyczni.
Zobacz wideo

Kobiety, które decydują się na implanty piersi, powinny być wcześniej ostrzegane o możliwych komplikacjach, takich jak przewlekły ból i stany skrajnego zmęczenia - orzekło Brytyjskie Stowarzyszenie Chirurgów Plastycznych (BAAPS). Jest to efekt dyskusji, która przetoczyła się przez fora internetowe w Wielkiej Brytanii. Dziesiątki tysięcy kobiet zgłosiło, że dotknęła je choroba wywołana przez implanty piersi (Bll).

Nie ma, jak do tej pory, oficjalnego potwierdzenia, że ta choroba w ogóle istnieje. Chirurdzy domagają się jednak, aby wreszcie ten problem został przebadany. Tak więc, mimo że nie ma takiej jednostki chorobowej, to jednak choroba, wywołana przez implanty piersi, wydaje się realna. A już z pewnością dla kobiet, które jej doświadczają.

Dla kobiet, które doświadczają bólu, jest to choroba jak najbardziej realna

- powiedział Naveen Cavale, sekretarz BAAPS.

Na co skarżą się pacjentki

Kobiety opisują szereg dolegliwości, które pojawiły się u nich po operacji wszczepienia implantu piersi. Są to: silne i przewlekłe bóle żołądka, towarzyszące temu uczucie przygniatającego zmęczenia, bóle głowy, dreszcze, nadwrażliwość na światło. Pojawiły się także inne objawy, takie jak: wypadanie włosów, wysypka alergiczna, zaburzenia snu. Wiele kobiet zdecydowało się na usunięcie implantu z powodu komplikacji zdrowotnych. Po usunięciu implantu, jak twierdzą, szybko wróciły do zdrowia.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono do tej pory ponad milion operacji wszczepiania implantu piersi i większość pacjentek nie skarży się na żadne bóle - twierdzą angielscy chirurdzy. Część lekarzy jest więc sceptyczna - pisze BBC na swoich łamach. Nie wierzą, że to implanty mogły spowodować taką reakcję organizmu. Uważają, że stoi za tym jakiś inny czynnik lub zespół czynników. Opisywane przez kobiety przypadki choroby przypominają raczej reakcję układu immunologicznego, niż chorobę wywołaną przez implant - mówią niektórzy lekarze. Uważają, że sprawa wymaga pilnego wyjaśnienia.

Brytyjscy chirurdzy zdecydowali, że kobiety powinny być ostrzegane przed operacją o tego typu komplikacjach, niezależnie od tego, czy istnieją naukowe dowody na istnienie choroby, czy też nie.

Amerykanie badają powikłania po wszczepieniu implantów 

Amerykanie już zaczęli badać problem choroby wywoływanej przez implanty. Zabrał się za to organ Food and Drag Administration (FDA). Natomiast w Wielkiej Brytanii nadal trwa dyskusja. Przypomina się skandal sprzed kilku lat, gdy wyszło na jaw, że setkom tysięcy kobiet wszczepiono wadliwe implanty firmy Poly Implant Protese (PIP), które były dwukrotnie bardziej podatne na pęknięcia oraz wypełnione silikonem przemysłowym. Angielska Agencja ds. Leków (MHRA) zapewnia, że aktualnie monitoruje problem i podejmuje działania, które mają na celu bezpieczeństwo pacjentów.

Źródło: BBC News

Więcej o: