Eksperci ostrzegają turystów przed pasożytem, którym można się zarazić na basenie

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, warto pamiętać o ostrzeżeniach amerykańskich ekspertów. Apelują oni o większą ostrożność podczas korzystania z kąpieli w odkrytych basenach oraz parkach wodnych. Kryje się w nich bowiem pasożyt cryptosporidium parvum, który powoduje choroby układu pokarmowego.
Zobacz wideo

Amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób, CDC) opublikowała raport, z którego wynika, że w kraju wzrasta liczba osób zarażonych pasożytem kałowym cryptosporidium parvum. Najłatwiej można się nim zarazić w basenie, w którym pierwotniak może przeżyć nawet kilka dni. W związku z tym lekarze i eksperci od zdrowia apelują o ostrożność podczas wakacyjnych wyjazdów.

Opublikowany raport dotyczy sytuacji w Stanach Zjednoczonych, jednak cryptosporidium parvum występuje na całym świecie. Przede wszystkim można się nim zarazić w krajach, w których warunki sanitarne nie są na najwyższym poziomie, m.in. w Egipcie, Tunezji, Maroku, Tajlandii, Indiach, Indonezji oraz na Malediwach.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Z danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru wynika, że w Polsce w 2017 roku zachorowalność na kryptosporydiozę wynosiła siedem osób na 100 tysięcy. Rok później już o połowę mniej, bo tylko trzy. Zakład podaje również dane na pierwsze półrocze 2019 roku. W tym okresie w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na kryptosporydiozę.

Cryptosporidium parvum - co to?

Cryptosporidium parvum powoduje kryptosporydiozę, chorobę układu pokarmowego, która przede wszystkim charakteryzuje się wodnistą biegunką. Inne objawy to:

 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • odwodnienie,
 • skurcze żołądka i ból,
 • utrata masy ciała.

Objawy te zazwyczaj pojawiają się mniej więcej po tygodniu od momentu zarażenia się pasożytem (od dwóch do 10 dni). Zaś utrzymywać się mogą nawet przez kilka tygodni (zazwyczaj jest to tydzień lub dwa tygodnie).

W większości przypadków choroba nie wymaga leczenia, jednak może być szczególnie groźna dla dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży oraz dla wszystkich tych, którzy mają osłabiony układ odpornościowy.

W Stanach Zjednoczonych wzrasta zachorowalność na kryptosporydiozę

Z raportu CDC wynika, że od 2009 do 2017 roku liczba ognisk kryptosporydiozy wzrosła w Stanach Zjednoczonych średnio o 13 procent rocznie. Z ich danych wynika również, że w ciągu ostatniej dekady prawie 7500 osób zostało zarażonych tą chorobą pasożytniczą. Spośród nich 287 chorych było hospitalizowanych, a jedna zmarła. Najczęstszą przyczyną zarażeń było przypadkowe połknięcie zanieczyszczonej wody z basenów i parków wodnych.

Michele Hlavsa, kierowniczka Programu Zdrowego Pływania w CDC, zwraca uwagę, że kryptosporydioza jest szczególnie groźna dla małych dzieci, które są też bardziej podatne na przenoszenie jej.

Nie wiedzą, jak prawidłowo korzystać z toalety i myć ręce lub dopiero uczą się tego. Ale my jako rodzice możemy podjąć kroki, aby pomóc naszym dzieciom zadbać o zdrowie w wodzie (...)

- tłumaczy ekspertka.

Jak się chronić przed cryptosporidium parvum?

Eksperci informują również, co robić, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się cryptosporidium parvum. Przede wszystkim nie wolno połykać wody z basenów. Nie powinno się również zażywać w nich kąpieli, jeśli ma się biegunkę.

Specjaliści z CDC podkreślają przy tym, że cryptosporidium parvum ma wysoką tolerancję na chlor i może przetrwać w prawidłowo chlorowanym basenie siedmiu dni. Dlatego tak ważne jest, aby baseny były czyszczone nadtlenkiem wodoru.

Więcej o:
Komentarze (31)
Eksperci ostrzegają turystów przed pasożytem, którym można się zarazić na basenie
Zaloguj się
 • espero-bot

  Oceniono 34 razy 28

  Chcialbym zobaczyc, jak polski lekarz diagnozuje "cryptosporidium parvum" - mnie przez pol roku zwyklej infekcji paleczkami coli nie byli w stanie zdiagnozowac. I to nie mowie o lekarzach z NFZ, ale platnych specjalistach z tytulami dr.hab.

 • wiarus25

  Oceniono 41 razy 23

  Skoro dopuszczono suwerena do basenów to nie dziwota, wszak oni srają i szczają nie wychodząc z basenu.

 • dewizowycudzoziemiec

  Oceniono 17 razy 17

  Czyli jedyny ratunek ,wszyscy bez wyjątku przed przystankiem z basenu obowiązkowo dokładnie myć d...e

 • szuna12

  Oceniono 6 razy 4

  Szczęśliwie baseny i inne takie ogólno dostępne syfy napawają mnie obrzydzeniem. Zatem jestem uratowany.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 37 razy 3

  Nigdy nie korzystam z takich miejsc. Ludzie nie myją się, oddają mocz, plują. Szczególnie jest to niebezpieczne kiedy z basenu korzystają ludzie z obcych kultur i ras.

 • bratjolki

  Oceniono 5 razy 1

  Jaka to szkoda ze Sanepid gra w kulki a "polscy naukowcy" nie istnieją i trzeba cytować ostrzeżenia Amerykanów przed chlewem jaki maja u siebie gdyż basenu wEutopie nie widzieli gdyż "tu biją i terroryzują"

 • 64stasiek

  Oceniono 2 razy 0

  i słusznie, że apelują o ostrożność. Jak tylko się zobaczy cryptosporidium parvum, należy natychmiast uciekać z basenu.

 • kar.as

  Oceniono 8 razy 0

  U nas osoby zarażone tym świństwem nie mają szans na przeżycie. Nie doczekają kolejki w szpitalu. Viva PiS szpitale!

 • pawlinska

  Oceniono 1 raz -1

  te baseny to coraz bardziej niebezpieczne :/ choć jakoś nigdy niczego nie złapałam ale jednak pilnuje higieny. dbam też mocno o skórę i włosy, od razu po wyjściu z wody biorę prysznic i korzystam z takich specjalnych komsetyków do neutralizacji chloru SBR sports. świetne są, dużo lepsze od takich zwykłych kosmetyków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX