Amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób, CDC) opublikowała raport, z którego wynika, że w kraju wzrasta liczba osób zarażonych pasożytem kałowym cryptosporidium parvum. Najłatwiej można się nim zarazić w basenie, w którym pierwotniak może przeżyć nawet kilka dni. W związku z tym lekarze i eksperci od zdrowia apelują o ostrożność podczas wakacyjnych wyjazdów.
Opublikowany raport dotyczy sytuacji w Stanach Zjednoczonych, jednak cryptosporidium parvum występuje na całym świecie. Przede wszystkim można się nim zarazić w krajach, w których warunki sanitarne nie są na najwyższym poziomie, m.in. w Egipcie, Tunezji, Maroku, Tajlandii, Indiach, Indonezji oraz na Malediwach.
Z danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru wynika, że w Polsce w 2017 roku zachorowalność na kryptosporydiozę wynosiła siedem osób na 100 tysięcy. Rok później już o połowę mniej, bo tylko trzy. Zakład podaje również dane na pierwsze półrocze 2019 roku. W tym okresie w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na kryptosporydiozę.
Cryptosporidium parvum powoduje kryptosporydiozę, chorobę układu pokarmowego, która przede wszystkim charakteryzuje się wodnistą biegunką. Inne objawy to:
Objawy te zazwyczaj pojawiają się mniej więcej po tygodniu od momentu zarażenia się pasożytem (od dwóch do 10 dni). Zaś utrzymywać się mogą nawet przez kilka tygodni (zazwyczaj jest to tydzień lub dwa tygodnie).
W większości przypadków choroba nie wymaga leczenia, jednak może być szczególnie groźna dla dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży oraz dla wszystkich tych, którzy mają osłabiony układ odpornościowy.
Z raportu CDC wynika, że od 2009 do 2017 roku liczba ognisk kryptosporydiozy wzrosła w Stanach Zjednoczonych średnio o 13 procent rocznie. Z ich danych wynika również, że w ciągu ostatniej dekady prawie 7500 osób zostało zarażonych tą chorobą pasożytniczą. Spośród nich 287 chorych było hospitalizowanych, a jedna zmarła. Najczęstszą przyczyną zarażeń było przypadkowe połknięcie zanieczyszczonej wody z basenów i parków wodnych.
Michele Hlavsa, kierowniczka Programu Zdrowego Pływania w CDC, zwraca uwagę, że kryptosporydioza jest szczególnie groźna dla małych dzieci, które są też bardziej podatne na przenoszenie jej.
Nie wiedzą, jak prawidłowo korzystać z toalety i myć ręce lub dopiero uczą się tego. Ale my jako rodzice możemy podjąć kroki, aby pomóc naszym dzieciom zadbać o zdrowie w wodzie (...)
- tłumaczy ekspertka.
Eksperci informują również, co robić, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się cryptosporidium parvum. Przede wszystkim nie wolno połykać wody z basenów. Nie powinno się również zażywać w nich kąpieli, jeśli ma się biegunkę.
Specjaliści z CDC podkreślają przy tym, że cryptosporidium parvum ma wysoką tolerancję na chlor i może przetrwać w prawidłowo chlorowanym basenie siedmiu dni. Dlatego tak ważne jest, aby baseny były czyszczone nadtlenkiem wodoru.