Turysta zmarł po wizycie w Maroku, bo ugryzł go kot. Zwierzę było chore na wściekliznę

Pobyt w Maroku skończył się tragicznie dla 58-letniego turysty z Wielkiej Brytanii. Podczas wakacji ugryzł go kot chory na wściekliznę. W wyniku zarażenia mężczyzna zmarł.

Omar Zouhri, turysta z Aylesbury w Wielkiej Brytanii, który ostatnio wyjechał do Maroka, zmarł wkrótce po powrocie z wakacji. Przyczyną śmierci 58-latka było zarażenie wścieklizną. Nastąpiło ono prawdopodobnie w wyniku ugryzienia przez kota.

Jak podaje m.in. The Independent, mężczyzna szukał pomocy medycznej zarówno w Maroku, jak i po powrocie do kraju. Niestety, po kilku tygodniach zmarł w szpitalu.

Po incydencie Angielska Służba Zdrowia (PHE) wystosowała ostrzeżenie skierowane do turystów. Poinformowała również, że szybka pomoc, w tym oczyszczenie rany i szczepienie, mogą uratować życie zarażonej osoby. PHE zapewnia, że nie ma ryzyka, by choroba się rozprzestrzeniła. Zaapelowała jednak, aby wszystkie osoby, które miały kontakt ze zmarłym, poddały się stosownym zabiegom medycznym (badaniom i szczepionkom).

Zobacz wideo

Wścieklizna - zarazić możesz się nie tylko od kota

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna, wirusowa choroba zakaźna zwierząt, ale... może przenieść się także na człowieka. Przenoszą ją m.in. koty, psy czy lisy. Zarazić można się nie tylko w wyniku ugryzienia, ale również np. przez kontakt ze śliną chorego zwierzęcia.

Niebezpieczne dla otoczenia jest nie tylko samo zwierzę, które jest nosicielem choroby, ale i człowiek, który się nią zaraził. Osoby zdrowe powinny ograniczyć kontakt z chorym do minimum, a przez większość czasu stosować jak najlepsze środki ochrony osobistej.

Oprócz właściwej wścieklizny istnieje również wścieklizna rzekoma, którą najczęściej przenoszą zwierzęta gospodarskie, zwłaszcza świnie. Druga z chorób nie jest jednak tak niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Wścieklizna - objawy

Zarażenie wścieklizną często trudno rozpoznać, ponieważ jego pierwsze objawy pojawiają się często po kilku (od 2-3 do 7-8) tygodniach. Choroba atakuje przede wszystkim układ nerwowy. Pierwszym objawem jest zwykle mrowienie lub drętwienie, które pojawia się wokół miejsca ugryzienia.

Do jej objawów należą ponadto:

  • kłopoty ze snem i bezsenność lub wzmożona senność
  • osłabienie
  • złe samopoczucie
  • niewysoka gorączka
  • pobudzenie organizmu
  • nadmierna reakcja na drobne czynniki (na przykład podmuch powietrza)
  • wodowstręt
  • drgawki

Kolejne objawy to niedowład i paraliż, który dotyka górnych części ciała. Do śmierci dochodzi zwykle w wyniku porażenia mięśni układu oddechowego.

Więcej na ten temat:

Więcej o: