20-latka miała pęcherze na całym ciele. Okazało się, że to objaw choroby wenerycznej

Młoda kobieta z USA zgłosiła się do lekarzy ze zmianami skórnymi, które pokrywały całe jej ciało. Badania wykazały, że zaraziła się rzeżączką. Pacjentka przyznała, że wcześniej uprawiała seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia.
Zobacz wideo

20-letnia kobieta z Dallas (Stany Zjednoczone) zgłosiła się do lekarza z powodu drobnych pęcherzy, które pokrywały jej dłonie, nogi, tułów, a nawet skórę głowy. Pacjentka takiej diagnozy raczej się nie spodziewała. Okazało się bowiem, że to jeden z objawów choroby wenerycznej -rzeżączki. Kobieta dwa tygodnie wcześniej uprawiała seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia.

Pacjentka trafiła do lekarzy z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas. Kobieta, poza wykwitami, skarżyła się również na bóle mięśni, gorączkę oraz ból w obu kostkach. Badania krwi jednoznacznie wskazały, że zaraziła się rzeżączką.

Zmiany skórne to dość rzadki objaw tej choroby wenerycznej. Pojawiają się wtedy, kiedy zakażenie nie jest odpowiednio szybko leczone i rozprzestrzenia się w krwioobiegu na całe ciało. Lekarze przepisali 20-latce antybiotyki. Po trzech miesiącach wróciła do nich na kontrolę. Była już całkowicie wyleczona. Jej przypadek został opisany w The New England Journal of Medicine, gdzie opublikowano również zdjęcie dłoni pacjentki, pokrytej drobnymi pęcherzykami.

Rzeżączka - co to takiego?

Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących zakaźnych chorób wenerycznych -  przenoszona jest przede wszystkim drogą płciową. Jak oszacowało WHO w 2017 roku, zaraża się nią około 78 milionów osób rocznie. Zdarza się jednak, że odpowiedzialne za jej rozwój bakterie gnieżdżą się na przedmiotach, także tych higienicznych, używanych przez chorego. Czasem patogeny przechodzą z matki na nienarodzone jeszcze dziecko. W tym przypadku brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do trwałych zmian w narządzie wzroku.

Na podwójne ryzyko wystawione są osoby ze znacznie obniżoną odpornością. Istnieją również przypadki, gdy pojawienie się rzeżączki stanowi konsekwencję niestosowania podstawowych zasad higieny np. przez personel medyczny.

Rzeżączka - objawy

Ponieważ rzeżączka może zaatakować zarówno kobiety, jak i mężczyzn, wywołane przez nią dolegliwości będą się od siebie różniły. W przypadku pań tym, co powinno zaniepokoić, są upławy, nieprawidłowa, nieregularna oraz bardziej niż zazwyczaj obfita miesiączka (niekiedy krwawienia pojawiają się między kolejnymi miesiączkami). Próba odbycia stosunku wywołuje duży dyskomfort. Bardzo często dokucza im ból w dolnej części brzucha, wymioty oraz wysoka gorączka.

Zakażeni panowie uskarżają się przede wszystkim na ropny wyciek z cewki moczowej. Niezależnie od płci pojawia się pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, a także swędzenie i infekcje odbytu.

Brak konsultacji z lekarzem może doprowadzić nie tylko do zmian w obrębie układu moczowego (m.in. stany zapalne jajowodów, ropnie, jednym z powikłań jest także niepłodność), lecz także do uszkodzenia stawów, a w skrajnych przypadkach serca. Dzieje się tak, ponieważ patogen przedostaje się do układu krążenia i przemieszcza się po całym organizmie.

Rzeżączka - diagnoza i leczenie

Podstawą stawiania diagnozy jest pobranie wymazu z pochwy lub cewki moczowej i jego ocena pod kątem obecności dwoinki (bakterii, która wywołuje rzeżączkę). Aby leczenie było skuteczne, konieczne jest szybkie rozpoznanie i podanie odpowiednich antybiotyków o działaniu bakteriobójczym. Ponieważ schorzenie może nawracać, chorzy muszą zostać poinformowani o zagrożeniu i pouczeni, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia, nie tylko rzeżączką, lecz także większością tego typu chorób, jest korzystanie z prezerwatywy.

Więcej o:
Komentarze (27)
20-latka miała pęcherze na całym ciele. Okazało się, że to objaw choroby wenerycznej
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 44 razy 26

  Jakas panienka w dalekim Teksasie podczas duzej przerwy miedzy lekcjami zlapała rzeżączkę. I to już jest powód, aby robić taki wielki raban na łamach Gazety?
  Co najmniej 5 panienek w bogobojnej Polsce zapada na to samo co dzień.....

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 26 razy 22

  Niedlugo bedzie artykul o tym, ze jakiegos faceta w Mongolii boli gardlo i kaszle.

 • patologia

  Oceniono 49 razy 17

  najlepszym sposobem na uniknięcie weneryka jest samogwałt, taki jeden mały z Żoliborza robi tak całe życie aż mu się nadgarstki zniekształciły, popatrzcie na zdjęcia

 • adam3407

  Oceniono 24 razy 14

  Wszystko jest dla ludzi. Sex z ledwo co poznanym typem i rzezaczka tez sa dla ludzi.

 • eti.gda

  Oceniono 15 razy 11

  Już Aleksander Fredro pisał, co może stać się po przygodnym stosunku:

  "...O, jakie żale widok ten nie wznieci,
  w dzień upłyniony drugi albo trzeci,
  gdy ręka, cisnąc grzeszące narzędzie,
  perłę zielona z kanału dobędzie.
  Przybywaj tedy, rado medycyny,
  dopomóż zielem pędzenie uryny,
  przepisuj maści, konfekta chłodzące,
  proszki, orszadki boleści gojące.
  Łykaj, biedaku, te nowe potrawy,
  unikaj długo skaczącej zabawy,
  by krople zjadłe, przez różne spacery,
  w jajcach nadętych nie wzięły kwatery!
  Wino i ponczyk, co wesołość daje,
  straszną, o Nieba, trucizną się staje!
  Jak serce bije i jak drżenie ciał,
  gdy potrzebujesz nagle urynała:
  Drepcesz na miejscu i zgrzytasz zębami,
  świat cały w gniewie przeklinasz diabłami,
  przysięgę czynisz być mądrym Sokratem:
  Już nie obłapiać, zrobić się kastratem!
  Jaka zaś przykrość, gdy ci sny zwodnicze,
  w nocy rozkoszy wystawią słodycze!
  Budzi cię w bolu ostateczna chwila,
  kiedy się żyła skurczona wysila,
  rzyga sok mętny, piekąc zdarte rany,
  a ty dopychasz i psykasz w przemiany!
  Chcesz-li niebaczne, zbyt mocnemi leki
  trypra wypędzić uporczywe ścieki?
  W pachwinie bombon gwałtownie narywa,
  sześć niedziel w łóżku boleść cię twa skrywa.
  Cyrulik z brodą, co nie chcą doktory,
  płytkiem żelaznem zgala ci kędziory.
  Jako botanik naturę śledzący
  w ziemię zasadzi pręt obiecujący,
  pilnie podlewa, umacnia, podpiera
  i co dzień pączka lubego wyziera,
  tak kataplazmem, co ci boki grzeje,
  ty patrzysz, kiedy gruczoł się zbieleje,
  kiedy z pomocą chirurgicznej ręki
  wyzionie sapor boleści i męki..."

 • kozieradka2012

  Oceniono 14 razy 8

  Czy nie cudownych czasów dożyliśmy? Ogólnopolska gazeta na pierwszej stronie pisze o tym, że jakaś 20-latka na drugim końcu świata złapała trypra podczas zwyczajnego stosunku. Oby ludzkość miała tylko takie zmartwienia!

 • gadolinn

  Oceniono 10 razy 6

  dobrze, ze nie kila, bo moglby jej odpasc fiut

 • takito.ataki

  Oceniono 5 razy 5

  Wszystkie media trąbią AIDS ale o chorobach wenerycznych już nie. A "wredna komuna" wymagała, by z okazji badań krwi wykonywanych przed podjęciem pracy wykonywano badanie na chroby weneryczne. Teraz to niemożliwe, bo RODO zabrania :-)

 • haha-to-ja

  Oceniono 9 razy 3

  Łohohoho poczuła się jak" partner" redakcji gazety ktory nabral sie na zamieszczanir treści w obskornych portalikach agory

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX