Trafił do szpitala z pasożytem w jelitach. Okazało się, że zaraził się podczas stosunku

Przebywający we Francji 67-letni mężczyzna zaraził się pełzakiem czerwonki, choć nie znajdował się w rejonie, w którym ten pasożyt jelitowy występuje. Lekarze sugerują, że źródłem zarażenia był stosunek seksualny.
Zobacz wideo

Mężczyzna trafił do lekarza z powodu biegunki z dużą ilością krwi. Do tego miał niewysoką gorączkę. Szczegółowe badania potwierdziły pierwotną diagnozę specjalistów - pacjent zarażony był pełzakiem czerwonki. Jest to pasożyt, który atakuje przede wszystkim układ pokarmowy, wywołując chorobę pełzakowicę, inaczej zwaną amebozą.

Lekarze zastanawiali się jednak, gdzie i jak 67-latek mógł się zarazić. Mężczyzna bowiem nigdy nie wyjeżdżał poza granice Europy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, pełzak czerwonki najczęściej występuje w krajach o złych warunkach sanitarnych, głównie w strefie tropikalnej.

Okazało się, że pacjent ma partnerkę, która podróżowała po świecie, odwiedzając Amerykę Południową, Indie, Birmę, Wietnam oraz Laos. Co więcej, kobieta przyznała, że podczas swoich podróży uprawiała seks z mężczyzną, który również zarażony był pełzakiem czerwonki. Dlatego też, mimo iż sama nie miała objawów pasożytniczej choroby, lekarze uznali, że prawdopodobnie to właśnie ona zaraziła 67-latka. Do "przekazania pasożyta" najpewniej doszło podczas stosunku seksualnego.

U osób, które podróżują na tereny zagrożone, pełzaka czerwonki można również rozpatrywać jako chorobę przenoszoną drogą płciową, tak samo jak kiłę, HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C

- czytamy w opisie medycznym przypadku 67-latka, który opublikowano w BMJ Case Reports.

Zarażony pacjent szybko wrócił do zdrowia.

Pełzak czerwonki - co to takiego?

Pełzak czerwonki (Entamoeba histolytica) to gatunek pełzaka, który należy do typu Amoebozoa. Jest pasożytem wewnętrznym zwierząt, w tym również człowieka. Wywołuje chorobę zwaną pełzakowicą, inaczej amebozą.

Przypadłość ta sama w sobie nie jest rzadkością. Jak podaje Science Alert, na całym świecie zarażonych jest około 50 milionów ludzi. Portal podkreśla również, że choroba niesie ze sobą nawet ryzyko śmierci. Zazwyczaj przedostaje się do ludzkiego organizmu drogą pokarmową, w wyniku spożycia skażonej żywności oraz wody. Pełzak czerwonki może się również rozprzestrzeniać drogą płciową, jednak dużo rzadziej. Zdarza się także, że patogen trafia do ciała człowieka poprzez brudne bądź niedokładnie umyte ręce.

Po przedostaniu się do układu pokarmowego zagnieżdża się w jelicie grubym, gdzie zaczyna się namnażać. W zależności od panujących w organizmie żywiciela warunków, zostaje usunięty lub rozprzestrzenia się po organizmie.

Więcej na temat choroby (objawy i leczenie):

Więcej o:
Komentarze (54)
Trafił do szpitala z pasożytem w jelitach. Okazało się, że zaraził się podczas stosunku
Zaloguj się
 • jbb69

  Oceniono 21 razy 19

  Fascynujący jest tytuł. "Mężczyzna miał na biegunkę" Czyli zarobiony był. Stać go było i na sex i na biegunkę... Ach ten cost cutting. Korektor zwolniony dwie "optymalizacje zatrudnienia" temu.....

 • elegancja_francja

  Oceniono 19 razy 11

  A moral taki ze nie nalezy uprawiac seksu z partnerka puszczajaca sie po swiecie

 • omniscio

  Oceniono 25 razy 11

  kaczynski ostrzegal

 • kisssmyass

  Oceniono 23 razy 11

  czy to miał być artykuł ostrzegający przed stosunkiem analnym? Promocja masturbacji czy celibatu? Co na to Dr. Jąderko z GW?

 • krawat23

  Oceniono 15 razy 9

  "Pełzak czerwonki może się również rozprzestrzeniać drogą płciową, jednak dużo rzadziej. "
  Jako znawce-praktyka sexu wydało mi sie to dziwne.
  Pewnie konsultowano w Radio Erewan.
  - Czy można zarazić sie choroba weneryczną w ubikacji?
  -Mozna -odpowiada Radio Erewan- znamy jednak przyjemniejsze sposoby.

 • zero_cukru

  Oceniono 25 razy 9

  Uprzejmie prosimy aby heteroseksualni dewianci kontrolowali swoje seksualne zachowania i leczyli swoje nabyte choroby weneryczne. Przypomne, ze wlasnie w taki sposob, poprzez kontakty seksualne z tubylcami w Afryce, heteroseksualisci rozprzestrzenili epidemie hiv oraz aids. A pozniej obwinili tym nas, homoseksualistow.

 • remislanc

  Oceniono 18 razy 8

  "Okazało się, że pacjent ma partnerkę, która podróżowała po świecie, odwiedzając Amerykę Południową, Indie, Birmę, Wietnam oraz Laos. Co więcej, kobieta przyznała, że podczas swoich podróży uprawiała seks z mężczyzną, który również zarażony był pełzakiem czerwonki"
  Czyli zwykła qrwoszmata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX