W aptekach brakuje refundowanego leku na niedoczynność tarczycy. Dotrze dopiero pod koniec czerwca

Nawet przez dwa tygodnie w polskich aptekach może brakować leku Euthyrox N - poinformował ministerstwo zdrowia jego producent. Firma Merck nie ma odpowiednich mocy produkcyjnych, aby zaspokoić popyt na ten preparat. Dopiero pod koniec czerwca do Polski dotrze kolejna partia leku.
Zobacz wideo

Firma Merck, w piśmie przesłanym 11 czerwca do Ministra Zdrowia, informuje o okresowym braku refundowanego leku Euthyrox N, syntetycznego hormonu tarczycy, wykorzystywanego w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jak tłumaczy producent leku, braki preparatu Euthyrox N na polskim rynku biorą się ze wzrostu zapotrzebowania w Europie na ten lek. Firma nie ma odpowiednich mocy produkcyjnych, aby zaspokoić taki popyt.

Ostatnie dane producenta pokazują, że 101 520 opakowań produktu zostało wprowadzonych do obrotu w Polsce w poniedziałek, 3 czerwca. Kolejna partia, 308 400 opakowań, została wypuszczona na rynek w drugim tygodniu czerwca. Natomiast w tej chwili 843 tysiące opakowań preparatu Euthyrox N, przeznaczonego na polski rynek, już wyprodukowano i ta partia czeka w Niemczech na decyzję o przekazaniu do obrotu. Przewiduje się, że nastąpi to pod koniec czerwca. To oznacza, że przez dwa tygodnie leku może brakować w aptekach - informuje przedstawiciel producenta. Jednocześnie zapewnia, że firma podjęła już starania o zwiększenie swoich mocy produkcyjnych, ale okazały się one niewystarczające w stosunku do potrzeb.

Brak leku stał się już odczuwalny dla pacjentów.

- Z dostępnością leków w aptekach jest rzeczywiście problem - mówi nam jedna z pacjentek, która przyjmuje lek na niedoczynność. - Ja moją dawkę znalazłam, ale już koleżanka, która przyjmuje mniejszą dawkę, nie dostała go nigdzie w Krakowie. Udało jej się dopiero w Warszawie, w szóstej aptece, do której się udała. Pytałam farmaceutkę, o co chodzi. Powiedziała, że "z wieloma lekami są problemy".

W aptekach, które sprawdziliśmy, leku rzeczywiście nie ma, nie ma go też w hurtowniach. Teoretycznie na rynku dostępne są zamienniki zawierające substancję czynną leku, czyli lewotyroksynę sodową, takie jak Letrox i Eltroxin, ale dawki są niekompatybilne. A dawkowanie, zwłaszcza w przypadku hormonu, musi być precyzyjne. Aby dokonać zamiany leku, trzeba się zatem konsultować z lekarzem.

Firma podaje nr infolinii, gdzie można uzyskać informacje o dostępności leku: +48 22 535 03 40 (w godz. 8-16).

Euthyrox N zawiera substancję czynną o nazwie lewotyroksyna sodowa, która wykazuje identyczne działanie jak hormon tarczycy. Euthyrox N ma postać białej, okrągłej tabletki, z rowkiem umożliwiającym podział na równe dawki. Jedna tabletka leku zawiera od 25 do 200 mikrogramów lewotyroksyny sodowej, w zależności od wersji. Lek jest refundowany i wydawany na receptę.

Lek stosuje się do leczenia wola obojętnego, zapobiegania nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, w terapii substytucyjnej w niedoczynności tarczycy oraz w terapii supresyjnej w raku tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy i wola syntetyczny hormon trzeba brać przez całe życie.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska, merckgroup.com

Więcej o: