Od 16 stycznia 2019 roku aplikacja Asystent Google jest dostępna w języku polskim. To program, stworzony przez Googla, który ma pomóc w szybkim znajdowaniu informacji w internecie. Asystentem sterujemy głosem, bez używania klawiatury. Możemy zadawać mu rozmaite pytanie, na które aplikacja udziela błyskawicznej odpowiedzi. W dodatku, wspierana przez sztuczną inteligencję, rozpoznaje użytkownika i dostosowuje się do niego. Asystent Google dostępny jest zarówno na Androida, jak i na iOS. Na Androidzie jest instalowany automatycznie, natomiast posiadacze iPhona muszą pobrać go samodzielnie z App Store.
Portal Cukrzyca.pl postanowił wykorzystać możliwości aplikacji i przygotował dla diabetyków specjalną wersję Asystenta. Program ma za zadanie pomóc osobom z cukrzycą w przygotowywaniu odpowiednich dla nich posiłków bez pracochłonnego sprawdzania w tabelach danych, dotyczących chociażby indeksu glikemicznego składników.
Cukrzyca jest chorobą wymagającą nieustannej uważności ze strony chorego i aktywnego zaangażowania się w proces leczenia. Od jego wiedzy na temat żywności i dbałości o to, co i w jakiej ilości spożywa, zależy zdrowie i kondycja fizyczna. Diabetycy na co dzień muszą więc nieustannie dbać o odpowiednie zbilansowanie swoich posiłków. Służą do tego rozmaite tabele i przeliczniki, dostępne w wersjach drukowanych bądź elektronicznych. Zajmuje im to mnóstwo czasu i energii.
Dieta diabetyka polega, między innymi, na wybieraniu takich źródeł energii - węglowodanów - które są najbardziej wartościowe i mają jednocześnie niski indeks glikemiczny, czyli wskaźnik, pokazujący, jak szybko po zjedzeniu danego produktu podniesie się poziom glukozy. Dieta chorego na cukrzycę typu 1 opiera się na tzw. wymiennikach węglowodanowych. Zazwyczaj więc osoba na diecie cukrzycowej musi nieustannie brać pod uwagę: indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny, wymienniki węglowodanowe oraz wymienniki białkowo-tłuszczowe.
Uwzględnienie wszystkich tych elementów zajmuje diabetykom niemało czasu. Asystent Google Cukrzyca.pl ma w tym pomóc. Asystentowi możemy zadać pytanie o wskaźniki, dotyczące produktów żywnościowych, które są nam potrzebne w danym momencie. Asystent Google dla cukrzyków podaje indeks i ładunek glikemiczny produktów spożywczych oraz wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe.
Uruchomienie aplikacji jest niezwykle proste, wystarczy uruchomić Asystenta Google i powiedzieć do telefonu "Ok, Google. Porozmawiaj z Cukrzyca.pl" albo Ok, Google, Zapytaj Cukrzyca.pl o indeks glikemiczny", a po zgłoszeniu się programu, podać nazwę produktu, o który nam akurat chodzi.
Autorzy aplikacji dla cukrzyków obiecują, że będą ją rozwijać i dodawać kolejne produkty do bazy danych.
Źródło: Cukrzyca.pl