Muzyka relaksacyjna może być wykorzystywana nie tylko przez dorosłych. Od kilkunastu lat propaguje się puszczanie muzyki relaksacyjnej również dzieciom, co przynosi niebywałe efekty. Podobnie jak ze starszymi osobami, słuchanie tego rodzaju dźwięków działa uspokajająco na najmłodszych, dzieci się wyciszają i stają się grzeczniejsze. Odkrycie pozytywnego działania muzyki relaksacyjnej na dzieci wykorzystywane jest w coraz większej liczbie przedszkoli oraz żłobków - obecnie liczne placówki dla najmłodszych mają w swoich programach zajęć muzykoterapię, a rodzice coraz chętniej wysyłają na takie zajęcia swoje pociechy.
Zajęcia z muzykoterapii, na których maluchom puszczana jest muzyka relaksacyjna, są szczególnie przydatne dla dzieci nadpobudliwych. Odkryto, że słuchanie łagodnych, stonowanych dźwięków, wpływa bardzo pozytywnie na uspokojenie się dzieci, a także na ich koncentrację. Podczas zajęć z muzykoterapii, wykwalifikowani nauczyciele dają dzieciom różne zadania, które, co ciekawe, maluchy rozwiązują dużo sprawniej niż po wyłączeniu muzyki. Muzyka relaksacyjna w tle, dzięki temu, że odizolowuje najmłodszych od inny bodźców, wycisza dzieci, pozwala im się skupić, a także powoduje poprawę zdolności przyswajania informacji.
Relaksacyjne dźwięki usprawniają rozwój umiejętności motorycznych wśród najmłodszych, takich jak szybkość reakcji, koordynacja oraz świadomość ciała czy wszelka ruchomość i zachowanie równowagi. Niezaprzeczalnym pozytywem stosowania takiej muzyki dla dzieci jest także wyczulenie maluchów na piękno, na dźwięki, a także rozwój percepcji słuchowej.
Co ciekawe, muzyka relaksacyjna może działać kojąco nie tylko na dzieci w wieku przedszkolnym. Wiele młodych matek, które słuchały muzyki relaksacyjnej w trakcie ciąży zauważyło, że po porodzie, noworodki również wyciszają się na dźwięk znajomych tonów.
Słuchanie muzyki relaksacyjnej może być doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na bezsenność. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem i coraz częściej sięgają oni po różnorakie środki farmakologiczne. Okazuje się, że rozwiązanie może być znacznie mniej inwazyjne niż zażywanie leków, a przy tym tak samo skuteczne. Słuchanie muzyki relaksacyjnej przed snem wywołuje naturalne rozluźnienie organizmu, a także utrudnia skupienie się na dręczących myślach, które mogą powodować bezsenność.
Przyjemne dźwięki zwiększają poziom hormonów szczęścia w organizmie człowieka, wyciszają mózg, ale też powodują szybszą pracę serca, a przez to lepsze dotlenienie organizmu, które sprzyja szybszemu zapadnięciu w sen, a także lepszej jakości snu. Osoby cierpiące na bezsenność powinny wypróbować słuchania muzyki relaksacyjnej do snu, ponieważ może ona stanowić doskonałe remedium na ten uciążliwy problem.
Muzyka relaksacyjna to głównie spokojne, stonowane dźwięki, które działają wyciszająco na organizm - nie pobudzająco. Jedną z form muzyki relaksacyjnej są odgłosy natury. Według wielu muzykologów to właśnie naturalne dźwięki, jakie wydaje przyroda, wywołują najbardziej pozytywne efekty w zakresie wyciszania się i odprężania się człowieka. Szum morza, liści, śpiew ptaków czy inne naturalne odgłosy działają relaksacyjnie.
Wielu masażystów przyznaje, że wykorzystanie odgłosów natury podczas swoich zabiegów daje fenomenalne efekty, ponieważ mięśnie ich pacjentów o wiele bardziej się rozluźniają, pacjenci w znacznie mniejszym stopniu skupiają się na bólu, przez co masaż przynosi o wiele lepsze skutki niż wtedy, gdy wykonywany jest bez muzyki. Słuchanie nagranych odgłosów natury działa szczególnie kojąco na osoby, które tęsknią za przyrodą, naturalnym środowiskiem i na co dzień przebywają w dużych metropoliach, gdzie głównym odgłosem jest warkot samochodów. Odgłosy natury jako muzyka relaksacyjna stosowane są często także przez osoby, które przygotowują się do egzaminów. Naturalne dźwięki nie zaburzają ich koncentracji, a wręcz wpływają na szybsze przyswojenie wiedzy i bardziej pozytywne podejście do materiału, którego trzeba się nauczyć.