Łaźnia parowa, turecka, fińska - czym się różnią i czy warto korzystać z łaźni?

Łaźnia, podobnie jak sauna, to miejsce, w którym panuje podwyższona temperatura oraz ściśle określona wilgotność. Zabiegi w łaźni to doskonały sposób na relaks, ale regularne korzystanie z niej niesie ze sobą również wiele korzyści zdrowotnych. Dlaczego warto korzystać z łaźni? Jakie są rodzaje łaźni i dla kogo są one przeznaczone?

Zalety korzystania z łaźni

Korzystanie z łaźni, tak samo jak z sauny, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim podwyższona temperatura oraz wilgotność pobudzają skórę oraz przyspieszają zachodzące w niej przemiany. Dzięki temu skóra staje się oczyszczona, a także odtłuszczona i nawilżona. Łaźnia wpływa również na pobudzenie pracy nerek, rozluźnienie mięśni oraz oczyszczenie całego organizmu z toksyn. Zabiegi, podczas których stosuje się naprzemienne ogrzewanie oraz ochładzanie organizmu, wpływają na regulację ciśnienia krwi, stymulują gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz przyspieszają przemianę materii.

Pobyt w łaźni sprzyja również podniesieniu poziomu endorfin, dzięki czemu znacząco  poprawia samopoczucie. Odprężające i relaksujące działanie łaźni może pomóc w redukcji stresu. I łaźnia, i sauna zalecane są również jako sposób na regenerację mięśni. Wysoka temperatura pomaga również zminimalizować dolegliwości bólowe, a także obrzęki.

Należy pamiętać, że z łaźni czy sauny nie może korzystać każdy. Chodzenie do łaźni odradza się osobom cierpiącym na przewlekłe choroby, takie jak na przykład astma. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości, przed skorzystaniem z łaźni warto zasięgnąć porady lekarza. Oprócz tego, w trakcie korzystania z tego typu kąpieli warto wsłuchiwać się w swój organizm i skrócić wizytę, jeśli tylko ciało zacznie wysyłać niepokojące sygnały, takie jak na przykład osłabienie. W każdym wypadku nie należy przesadzać z długością wizyt w łaźni czy saunie, zwłaszcza za pierwszym razem.

Łaźnia parowa

Łaźnia parowa to najpopularniejszy rodzaj łaźni, który często bywa mylony z sauną parową. Największa różnica między łaźnią a sauną to temperatura. W łaźni parowej temperatura wynosi zazwyczaj 35-55 stopni, natomiast w saunie jest znacznie wyższa i wynosi nawet 70-90 stopni. Poza tym, w łaźni wilgotność powietrza jest znacznie wyższa niż w saunie parowej. Najlepsza temperatura, w której dobrze czuje się większość osób to około 37-42 stopnie. Z łaźni parowej można korzystać codziennie, a regularne wizyty w takiej łaźni doskonale wpływają na skórę, oczyszczają ją i nawilżają. Seanse w łaźni parowej powinny trwać od 8 do 20 minut, przy czym zalecane są 2 dłuższe lub 3 krótsze seanse.

Po pobycie w łaźni należy opłukać ciało ciepłą, a później zimną wodą. Ze względu na wysoką wilgotność łaźnia parowa to idealne miejsce na stosowanie przeróżnych preparatów, takich jak maski do twarzy, olejki do ciała oraz odżywki do włosów. Ze względu na wysoką temperaturę oraz wilgotność pory skóry się otwierają, dzięki czemu substancje mogą wniknąć głębiej w skórę.

Łaźnia turecka

W łaźni tureckiej, zwanej również Hammam, podobnie jak w łaźni wodnej, panuje podwyższona wilgotność i umiarkowana temperatura znacznie niższa niż w saunie. Poza tym, wizyta w prawdziwej łaźni tureckiej to tak naprawdę cały rytuał. Zazwyczaj wizyta w łaźni zaczyna się o pobytu w saunie, w której ciało nagrzewa się. Kolejnym krokiem jest zimny prysznic, po którym przechodzi się do właściwej łaźni. W łaźni znajduje się między innymi nagrzane kamienne łoże, na którym ciało się ogrzewa. Dodatkowo, podczas wizyty może być wykonywany masaż.

Wizyty w takiej łaźni, a szczególnie wygrzewanie się na kamiennym łożu, mają korzystny wpływ na organizm, między innymi redukują bóle reumatyczne.

Zafunduj sobie odrobinę relaksu. Przygotuj odżywczą maskę do kąpieli i ciesz się nieziemsko gładką skórą

Łaźnia fińska

Łaźnia, a tak naprawdę sauna fińska, to połączenie leczenia ciepłem oraz zimnem. Zabieg w saunie fińskiej polega na naprzemiennym ogrzewaniu i ochładzaniu organizmu. Przed wejściem do sauny należy się dokładnie umyć i wytrzeć ręcznikiem, natomiast stopy dobrze jest ogrzać w brodziku z ciepłą wodą i również wysuszyć. Pierwszym etapem zabiegu jest ogrzanie ciała w saunie, w której przebywa się od 8 do 12 minut. W trakcie przebywania w saunie najlepiej zacząć od najniżej położonej ławeczki, na której temperatura jest najniższa, a wilgotność najwyższa, a następnie w odstępach kilku minut przenosić się na wyższe ławeczki, na których temperatura stopniowo rośnie, a wilgotność maleje.

Po przegrzaniu organizmu następuje jego ochładzanie. Najpierw należy wyjść na świeże powietrze, aby natlenić organizm. Następnym etapem jest polewanie zimną wodą, zimne kąpiele zanurzeniowe oraz natryski. Polewanie należy zacząć od stóp, po czym można przejść kolejno do dolnych kończyn, tułowia, dłoni, całych rąk, klatki piersiowej, a na końcu twarzy i karku. Ogrzewanie i schładzanie należy powtarzać od 1 do 3 razów. Po zakończeniu zabiegu zaleca się minimum 30 minutowy odpoczynek.

Więcej o: