Ślepota śnieżna - objawy i leczenie

Ślepota śnieżna, wbrew swojej nazwie, nie oznacza utraty wzroku. Jest to oparzenie spojówki oraz rogówki spowodowane silnym promieniowaniem słonecznym. Często dochodzi do niego podczas zimowych wspinaczek w górach, gdzie promieniowanie jest o wiele intensywniejsze niż na poziomie morza i jest dodatkowo odbijane przez śnieg.

Nadmierne promieniowanie słoneczne może spowodować ostre zapalenie spojówek oraz nabłonka rogówki. W przypadku poparzenia tych części oka mówimy o ślepocie śnieżnej. Najczęściej dochodzi do niej podczas spacerów po górach zimą, a także latem, np. u osób, które opalają się bez okularów przeciwsłonecznych z filtrem.

Ślepota śnieżna - przyczyny i objawy

Ślepota śnieżna występuje wskutek nadmiernej ekspozycji oczu na promieniowanie słoneczne. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta, im wyżej się znajdujemy. Co 1000 metrów w górę promieniowanie ultrafioletowe rośnie o około sześć do ośmiu procent. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są: śnieg, który odbija promieniowanie słoneczne w 85 procentach, oraz dziura ozonowa, która zmniejsza ochronę przed nim, a także brak okularów przeciwsłonecznych. Ślepotę śnieżną może ponadto wywołać ostre światło reflektorów.

Wbrew nazwie ślepota śnieżna nie oznacza utraty wzroku. Objawy choroby występują najczęściej po około 4-12 godzinach po oparzeniu oczu. Należą do nich: światłowstręt, ból głowy, łzawienie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, opuchnięte powieki, zaczerwienienie wokół oczu.

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Ślepota śnieżna - leczenie

W przypadku zaobserwowania objawów ślepoty śnieżnej należy położyć się w ciemnym pomieszczeniu i odpocząć. Oczy należy chronić przed dostępem światła. Warto położyć na oczach opatrunek, który będzie osłaniał oczy przed światłem. Warto stosować zimne okłady i przemywać oczy chłodną wodą. Jeżeli chory nosi soczewki kontaktowe, powinien jej wyjąć.

Ostry ból głowy, który nasila się przy poruszaniu powiekami, można łagodzić ibuprofenem. W skrajnych przypadkach stosuje się Tramal. Przeciwbólowo działa podanie kropli rozszerzających źrenice. Przy czym nie wolno ich podawać osobom cierpiącym na jaskrę. Aby chronić oczy przed infekcją, można smarować ich okolice maścią, np. Floxalem, i ewentualnie stosować maść przyspieszającą gojenie.

Leczenie ślepoty śnieżnej trwa zazwyczaj od dwóch do trzech dni (48-72 godziny). Jednak w niektórych przypadkach ślepota śnieżna może mieć charakter trwały. Chory jest wtedy zmuszony chronić oczy specjalnymi okularami, które zapobiegają dalszemu uszkodzeniu wzroku (podobne nosił Wojciech Jaruzelski).

Jak uchronić się przed ślepotą śnieżną

Aby uchronić się przed ślepotą śnieżną należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV dobrej jakości, jeżeli wybieramy się w góry, na plażę lub w jakiekolwiek miejsce, gdzie będziemy narażeni na wysokie promieniowanie ultrafioletowe.

Więcej o: