Nowa lista leków refundowanych ma obowiązywać od 1 listopada 2018. Sprawdzamy, co się zmieni

Wiceminister zdrowia Marcin Czech ogłosił projekt nowej listy leków refundowanych. Zmiany mają wejść w życie już wkrótce - 1 listopada 2018 roku.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister podkreślił, że w ciągu sześciu lat łączna kwota refundacji wzrosła niemal dwukrotnie - z 2 do 3,7 miliardów złotych, podaje portal Polityka Zdrowotna. Uspokajał również pacjentów, by nie obawiali się braku refundacji niektórych leków w przyszłym roku. Ogłosił także, że na liście leków refundowanych wkrótce znajdzie się kilka nowych preparatów.

Nowa lista leków refundowanych - zmiany w leczeniu onkologicznym

Bardzo dużą zmianą będzie włączenie do listy leków refundowanych preparatu Imnovid (pomalidomid), stosowanego w leczeniu szpiczaka mnogiego. Pomalidomid został objęty refundacją w ramach programu: "Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego", w III linii leczenia (po drugim nawrocie choroby).

To bardzo dobra wiadomość dla chorych. Leczenie Imnovidem było bowiem do tej pory bardzo kosztowne. Jak pisał w ubiegłym roku portal rynekaptek.pl, tygodniowa terapia preparatem to wydatek rzędu 35 tysięcy złotych.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Leki refundowane 2019 - na listę trafią trzy preparaty na nadciśnienie płucne

Korzystne zmiany dotyczą również terapii tętniczego nadciśnienia płucnego. Jak podaje portal Medexpress.pl, na listę leków refundowanych od listopada trafią dwa leki. Są to: Veletri (epoprostenol) w ramach programu "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny", a także Adempas (riocyguat) w ramach programu "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem (TNP)".

Lista leków refundowanych 2019 - dwa leki na łuszczycę

Ministerstwo dostrzegło również problemy chorych na łuszczycę. Na nowej liście leków refundowanych 2019 znajdą się dwa leki.

Cosentyx (sekukinumab) objęty zostanie refundacją w ramach aż trzech programów lekowych: "Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej", "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS)" oraz Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)". W tym roku na liście pojawi się również preparat Taltz (ixekizumabum), który otrzymają pacjenci w ramach programu "Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej".

Leki refundowane na 2019 rok - hipercholesterolemia rodzinna

W projekcie pojawiły się również zmiany dla chorych na hipercholesterolemię rodzinną. Praluent (alirokumab) będzie dostępny dla pacjentów w ramach programu "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem".

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (11)
Nowa lista leków refundowanych ma obowiązywać od 1 listopada 2018. Sprawdzamy, co się zmieni
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 29 razy 29

  Kupuje i używam leki kardiologiczne, co zakup to wyższa cena.

 • tadian

  Oceniono 26 razy 18

  Pi...erd...len..ie. leki coraz drozsze. Ale glupi narod wszytko kupi co mu mowi pisd..zielec

 • rek3493

  Oceniono 17 razy 15

  Mam 78 lat wydaję na leki miesięcznie około 100zł, żaden z leków na żołądek i na układ moczowy nie jest bezpłatny. Jestem po hormonoterapii i radioterapii.
  Rząd opowiada bzdury o bezpłatnych lekach dla seniorów.

 • generalgapcio

  Oceniono 9 razy 7

  Jakby jeszcze bimbromycynę refundowali, to suweren pierwszego, a i drugiego sortu byłby rad.

 • 46320d

  Oceniono 1 raz 1

  A o tym, że podstawowe mleko stosowane w alergii - Bebilon Pepti DHA 1 i 2 w opakowaniach po 450 g wypada z refundacji nie piszecie?

 • 0.shary

  0

  I stanieją lokomotywy.

 • Oceniono 2 razy 0

  Dla dziecka cierpiącego na lekooporną padaczkę o podłożu genetycznym jedyny w miarę skuteczny lek Vimpat w syropie Zdrożeje w ryczałcie z 21 na 102 zł. Podobno wejdą tańsze generyki w tabletkach, ale jak mam przez sondę czy gastrostomię podać tabletkę? syn od roku nic nie połyka. Ten jeden lek tera miesięcznie będzie mnie kosztował dobrze ponad 300 zł. Dobra zmiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX