Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister podkreślił, że w ciągu sześciu lat łączna kwota refundacji wzrosła niemal dwukrotnie - z 2 do 3,7 miliardów złotych, podaje portal Polityka Zdrowotna. Uspokajał również pacjentów, by nie obawiali się braku refundacji niektórych leków w przyszłym roku. Ogłosił także, że na liście leków refundowanych wkrótce znajdzie się kilka nowych preparatów.
Bardzo dużą zmianą będzie włączenie do listy leków refundowanych preparatu Imnovid (pomalidomid), stosowanego w leczeniu szpiczaka mnogiego. Pomalidomid został objęty refundacją w ramach programu: "Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego", w III linii leczenia (po drugim nawrocie choroby).
To bardzo dobra wiadomość dla chorych. Leczenie Imnovidem było bowiem do tej pory bardzo kosztowne. Jak pisał w ubiegłym roku portal rynekaptek.pl, tygodniowa terapia preparatem to wydatek rzędu 35 tysięcy złotych.
Korzystne zmiany dotyczą również terapii tętniczego nadciśnienia płucnego. Jak podaje portal Medexpress.pl, na listę leków refundowanych od listopada trafią dwa leki. Są to: Veletri (epoprostenol) w ramach programu "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny", a także Adempas (riocyguat) w ramach programu "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem (TNP)".
Ministerstwo dostrzegło również problemy chorych na łuszczycę. Na nowej liście leków refundowanych 2019 znajdą się dwa leki.
Cosentyx (sekukinumab) objęty zostanie refundacją w ramach aż trzech programów lekowych: "Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej", "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS)" oraz Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)". W tym roku na liście pojawi się również preparat Taltz (ixekizumabum), który otrzymają pacjenci w ramach programu "Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej".
W projekcie pojawiły się również zmiany dla chorych na hipercholesterolemię rodzinną. Praluent (alirokumab) będzie dostępny dla pacjentów w ramach programu "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem".
Zobacz również: