Nowa lista leków refundowanych ma obowiązywać od 1 listopada 2018. Sprawdzamy, co się zmieni

Wiceminister zdrowia Marcin Czech ogłosił projekt nowej listy leków refundowanych. Zmiany mają wejść w życie już wkrótce - 1 listopada 2018 roku.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister podkreślił, że w ciągu sześciu lat łączna kwota refundacji wzrosła niemal dwukrotnie - z 2 do 3,7 miliardów złotych, podaje portal Polityka Zdrowotna. Uspokajał również pacjentów, by nie obawiali się braku refundacji niektórych leków w przyszłym roku. Ogłosił także, że na liście leków refundowanych wkrótce znajdzie się kilka nowych preparatów.

Nowa lista leków refundowanych - zmiany w leczeniu onkologicznym

Bardzo dużą zmianą będzie włączenie do listy leków refundowanych preparatu Imnovid (pomalidomid), stosowanego w leczeniu szpiczaka mnogiego. Pomalidomid został objęty refundacją w ramach programu: "Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego", w III linii leczenia (po drugim nawrocie choroby).

To bardzo dobra wiadomość dla chorych. Leczenie Imnovidem było bowiem do tej pory bardzo kosztowne. Jak pisał w ubiegłym roku portal rynekaptek.pl, tygodniowa terapia preparatem to wydatek rzędu 35 tysięcy złotych.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Leki refundowane 2019 - na listę trafią trzy preparaty na nadciśnienie płucne

Korzystne zmiany dotyczą również terapii tętniczego nadciśnienia płucnego. Jak podaje portal Medexpress.pl, na listę leków refundowanych od listopada trafią dwa leki. Są to: Veletri (epoprostenol) w ramach programu "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny", a także Adempas (riocyguat) w ramach programu "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem (TNP)".

Lista leków refundowanych 2019 - dwa leki na łuszczycę

Ministerstwo dostrzegło również problemy chorych na łuszczycę. Na nowej liście leków refundowanych 2019 znajdą się dwa leki.

Cosentyx (sekukinumab) objęty zostanie refundacją w ramach aż trzech programów lekowych: "Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej", "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS)" oraz Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)". W tym roku na liście pojawi się również preparat Taltz (ixekizumabum), który otrzymają pacjenci w ramach programu "Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej".

Leki refundowane na 2019 rok - hipercholesterolemia rodzinna

W projekcie pojawiły się również zmiany dla chorych na hipercholesterolemię rodzinną. Praluent (alirokumab) będzie dostępny dla pacjentów w ramach programu "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem".

Zobacz również:

Więcej o: