USG w ciąży: kiedy i ile badań zrobić

USG w ciąży to jedne z najważniejszych badań, jakie powinny wykonywać kobiety spodziewające się dziecka. Wiele osób kojarzy je z możliwością zobaczenia maleństwa przed jego narodzinami. Jednak USG w ciąży to przede wszystkim możliwość kontroli zdrowia oraz przebiegu rozwoju płodu.

USG w ciąży - po co się je wykonuje

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, wykorzystuje fale ultradźwiękowe. W czasie ciąży pozwala sprawdzić stan płodu znajdującego się w macicy. Wykonuje się je kilkukrotnie, aby obserwować jego rozwój. USG pomaga lekarzom w diagnostyce wielu chorób i nieprawidłowości.

USG - jak przebiega badanie w ciąży?

Badanie USG jest całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bardzo skuteczne m.in. przy wykrywaniu wad wrodzonych płodu. Do 12. tygodnia ciąży jest ono przeprowadzane za pomocą sondy wprowadzanej do pochwy. Po 12. tygodniu stosuje się sondę przezbrzuszną. Pacjentka kładzie się na kozetce, lekarz pokrywa jej brzuch specjalnym żelem i wodzi po nim głowicą.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

USG w czasie ciąży - kiedy i jak często?

W trakcie ciąży, która przebiega prawidłowo, badanie wykonuje się trzy (zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) do czterech razy oraz dodatkowo, gdy istnieje podejrzenie nieprawidłowości lub zagrożenia ciąży.

  • Refundowane są cztery badania: między 11 a 14 tygodniem ciąży, między 21 a 26 tc., 27-32 tygodniem ciąży i jednorazowo po 40 tygodniu ciąży.

Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsze USG w ciąży powinno się przeprowadzić przed 10. tygodniem ciąży. Najczęściej jest to badanie mające na celu potwierdzenie ciąży, wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym, podczas standardowej wizyty. W czasie badania specjalista może wykluczyć ewentualność ciąży pozamaczinej i sprawdza, czy zarodek odpowiednio zagnieździł się w jamie macicy. Podaje pierwszy, przewidywany termin porodu oraz informuje, czy ciąża jest pojedyncza czy też mnoga. Sprawdza stan kosmówki i ocenia ewentualne ryzyka powikłań.

Według rekomendacji PTG, drugie badanie przeprowadza się pomiędzy 11. a 14. (13+6) tygodniem (jest ono refundowane) - to tzw. USG genetyczne, w którym sprawdza się m.in. przezierność karkową czy kość nosową. Można już wtedy zbadać serce oraz mózg płodu, ocenia się ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i analizuje się budowę poszczególnych części ciała.

Badania USG: połówkowe i w drugiej połowie ciąży

Trzecie USG rekomendowane przez PTG odbywa się pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży, tak zwane USG połówkowe. Lekarz ocenia wtedy stan serca, nerek, budowę kręgosłupa oraz czaszki. Zazwyczaj da się już wtedy określić płeć płodu (według ulotki udostępnionej przez Ministerstwa Zdrowia, refundowane jest badanie między 21 a 26 tygodniem ciąży).

Według rekomendacji PTG, czwarte USG można przeprowadzić między 28-32 tygodniem ciąży (refundowane jest badanie między 27 a 32 tygodniem ciąży). Daje to szanse ustalenia, w jakiej pozycji znajduje się dziecko niedługo przed porodem, w jakim stanie jest łożysko, jaka jest ilość stanu owodniowego oraz jaka jest wielkość samego płodu.

Refundowane jest także jednorazowe badanie ultrasonograficzne po 40 tygodniu ciąży.

Dodatkowe badania USG przeprowadza się, gdy wystąpi podejrzenie zagrożenia życia płodu. Wskazaniami są np. krwawienie lub silny ból w dole brzucha. Więcej badań jest zlecanych również kobietom, które cierpią na choroby przewlekłe, np. na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wydanie pisemnego wyniku co najmniej Zaleca się wydanie pisemnego wyniku co najmniej trzech badań ultrasonograficznych (między 11-14, 18-24 i 28-32 tygodniem ciąży).

Może cię również zainteresować:

Więcej o: