Powstaje niedługo po zapłodnieniu. Prze zdecydowaną większą część ciąży zamyka szyję macicy kobiety. Na jakiś czas przed rozwiązaniem odchodzi, by umożliwić poród.
W trakcie ciąży czop ochrania dziecko przed infekcjami - zatyka szyjkę macicy, dzięki czemu nie przedostają się do niej chorobotwórcze drobnoustroje. Stąd inna nazwa z jaką możemy się spotkać, czyli korek śluzowy.
W momencie, gdy szyjka macicy ulega stopniowemu skracaniu i zaczyna się rozwierać, czop odchodzi. Warto mieć świadomość tego procesu w trzecim trymestrze ciąży, aby nie spanikować na widok niespodziewanej kulki na naszej bieliźnie.
To zazwyczaj bardzo ważna informacja dla kobiet w ciąży. Nie chcą przegapić momentu jego odejścia, aby mieć pewność, że zbliża się już czas rozwiązania.
Czop śluzowy to bezwonny zbitek śluzu. Ma kształt kulki. Jego konsystencja u niektórych kobiet jest wodnista. Z kolei u innych ciężarnych czopy są bardziej galaretowate. Warto pamiętać, że jest on wówczas znacznie gęstszy niż typowa wydzielina z pochwy.
Jaki kolor ma czop śluzowy? Okazuje się, że nie ma jednej reguły. Może być on:
W niektórych przypadkach czop śluzowy może być podbarwiony krwią. Nie powinien to być jednak powód do niepokoju.
- Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest wtedy bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Są one jednak zupełnie niegroźne - uspakajała w rozmowie z magazynem "Dziecko" lek. med. Agnieszka Kurczuk-Powolny.
Możemy spotkać się także z opinią, że podbarwiony lekko krwią czop jest oznaką, że poród nastąpi w niedługim czasie.
Odejście czopu to sygnał, że nasz organizm przygotowuje się już do porodu. Kiedy to zazwyczaj następuje? Okazuje się, że w tej kwestii także nie ma żadnych reguł. Czasami czop śluzowy może odejść dwa tygodnie przed rozwiązaniem (tak dzieje się, gdy szyjka macicy otwiera się stopniowo), a kiedy indziej dopiero w trakcie porodu. Zazwyczaj jednak dzieje się to na kilka dni przed rozwiązaniem ciąży.
Warto także wspomnieć, że samo odejście czopa może mieć różną długość. Czasami dzieje się to bardzo szybko. Wówczas łatwo zauważyć go na bieliźnie. Jednak u niektórych kobiet ten proces trwa nawet kilka dni. W tym drugim przypadku łatwo to przeoczyć, gdyż czop wydalany jest w kawałkach.
Kobietom w ciąży, u których czop odszedł na jakiś czas przed porodem, radzi się, by w okresie tym (aż do rozwiązania ciąży) zrezygnowały ze współżycia seksualnego. To ze względu na zwiększone wówczas ryzyko infekcji.
Odejście czopa śluzowego jest jak najbardziej naturalnym procesem tuż przed porodem. Jest jednak jedna sytuacja, która powinna zaniepokoić ciężarną. Mowa o przedwczesnym odejściu czopa - przed 36. tygodniem ciąży, zwłaszcza, gdy jest w nim dużo krwi. Wówczas jak najszybciej należy udać się do lekarza.
W trakcie ciąży korek śluzowy chroni dziecko w łonie matki przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Na jakiś czas przed rozwiązaniem usuwa się, by umożliwić poród. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: