OCT - optyczna koherentna tomografia dna oka

OCT, badanie oka, to nowoczesna metoda diagnostyczna wykorzystywana w badaniu stanu siatkówki. Do jej przeprowadzenia stosowany jest skaning optyczny. Dzięki dogłębnej analizie odbicia światła w poszczególnych warstwach siatkówki, można wykryć - bardzo wczesne- zmiany i zapobiec ich rozwojowi.

OCT jest wyjątkowo prezycyjnym, a przy tym nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem. OCT umożliwia dokładne obejrzenie przodu oraz tyłu gałki ocznej. Badanie pozwala dowiedzieć się tyle, ile  z pobranego wycinka tkanki - dlatego bywa również nazywane biopsją optyczną. Pozwala diagnozować i monitorować przebieg wielu chorób, które nieprawidłowo leczone, prowadzą do trwałego uszkodzenia wzroku.

OCT - kiedy należy wykonać badanie?

Na OCT pacjenci są kierowani przez specjalistów - najczęściej - gdy ci zdiagnozują: zmiany w siatkówce powstałe wskutek cukrzycy, starcze zwyrodnienie plamki AMD, otwory lub obrzęki w plamce, jaskrę lub nowotwór.

Przeprowadzenie OCT pomaga specjaliście obejrzeć przekrój fragmentu dna oka, co jest niezwykle pomocne w diagnostyce. Lekarz na podstawie wyników badań jest w stanie ocenić kondycję tarczy nerwu wzrokowego, rozplanować skuteczne leczenie jaskry oraz wykryć zmiany w grubości siatkówki.

Badanie pomaga uwidocznić nawet najmniejsze zmiany powstałe w siatkówce oka oraz tarczy nerwu wzrokowego. Metoda przydaje się zarówno w diagnostyce, jak i przy sprawdzaniu efektywności stosowanego leczenia.

5 prostych badań, które ratują nam życie

OCT - na czym polega badanie?

Badanie OCT nie jest inwazyjne, niebezpieczne, ani bolesne. Wykorzystuje się w nim koherentną wiązkę światła. Promień świetlny jest całkowicie bezpieczny dla oka. Podczas badania nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego, barwników ani kontrastu.

Przed jego wykonaniem pacjentowi zakrapla się substancję powodującą rozszerzenie źrenic. Po upływie określonego czasu pacjent siada przed aparatem, a lekarz może obejrzeć i zarejestrować obraz przekroju fragmentów dna jego oka. Trwa to kilkanaście minut. Nie ma przeciwwskazań, by badanie powtarzać wielokrotnie i stosować je u kobiet w ciąży, osób cierpiących na alergię czy niewydolność krążenia.

Przy tym warto pamiętać, że OCT powinno być wykonywane przez doświadczonego okulistę i wyłącznie po skierowaniu przez specjalistę. Choć samo badanie nie trwa długo I wydaje się dość proste, jednak prawidłowa ocena obrazów wymaga solidnego przygotowania i dużego doświadczenia.

Może cię też zainteresować

Jaskra pierwotna

Cyklodiatermia

Więcej o: