Ślepota zmierzchowa (kurza ślepota)

Ślepota zmierzchowa, nazywana również kurzą ślepotą najczęściej nie jest pojedynczym stanem chorobowym, a objawem dużo groźniejszej dla zdrowia choroby genetycznej. Zdarza się, że schorzenie towarzyszy osobom z zaćmą oraz jaskrą. Z powodu zróżnicowanych objawów kurza ślepota mylona jest z krótkowzrocznością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Ślepota zmierzchowa jest rodzajem wady wzroku, która mocno ogranicza pole widzenia. Cierpiący na kurzą ślepotę moją poważne kłopoty z wyraźnym widzeniem po zmierzchu i w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Przyczyna wystąpienia choroby bardzo często bywa łączona z niedoborem witaminy A, jednak bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie lub zmiana chorobowa w siatkówce lub uszkodzenie nerwu wzrokowego. Choroba dużo częściej diagnozowana jest u kobiet i może być dziedziczona. Ten rodzaj wady wzroku jest szczególnie uciążliwy dla kierowców, nie tylko tych zawodowych.

Objawy

Pierwszym a zarazem najbardziej charakterystycznym objawem kurzej ślepoty jest nieumiejętność przystosowania się wzroku do zmieniające go się natężenia światła. W skutek uszkodzenia nerwu lub choroby siatkówki oko nie potrafi przystosować się do widzenia w ciemności. Bardzo często schorzenie ujawnia się przy przechodzeniu z ciemnego pomieszczenia do oświetlonego i na odwrót. Zdaniem specjalistów za pojawienie się kurzej ślepoty w dużej mierze odpowiedzialny jest niedobór witaminy A , jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną tego rodzaju zmian chorobowych jest uszkodzenie, a tym samym nieprawidłowe funkcjonowanie pręcików w siatkówce .

Diagnoza

Podstawowym badaniem przy diagnozie kurzej ślepoty jest oftalmoskopia, czyli badanie dna oka. Aby wykluczyć retinopatię barwnikową (wokół siatkówki pojawiają się kropki barwnikowe, które stopniowo zajmują całą siatkówkę, dochodzi do zaburzenia widzenia obwodowego, tj. obraz widziany przez chorego przypomina ten widziany przez lornetkę), której ślepota zmierzchowa jest objawem. Określa pole widzenia (perymetria), dodatkowo sprawdza się zdolności akomodacyjne systemu pręcikowego w ciemności oraz różnicę między ilością światła wpadające a odbitego (densydometria siatkówkowa).

Leczenie

Ślepota zmierzchowa jest schorzeniem postępującym i nieodwracalnym. Próby leczenia i zahamowania dalszego rozwoju choroby zazwyczaj ograniczają się do podawania witaminy A oraz E. Znaczną poprawę widzenia może zapewnić implant, który pozwala przetworzyć obraz na impuls nerwowy, który umożliwia rozróżnienie kształtów i widzenia plam światła.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Wady wzroku uwarunkowane genetycznie

Jaskra - złodziejka obrazów

Zdrowe oczy do późnej starości? Wiele zależy od naszej diety

Widzisz coraz gorzej po zmierzchu? Nie zwlekaj z wizytą u okulisty

Rubeoza tęczówki

Więcej o: