Boisz się dentysty? Naukowcy opracowali środek, którym wystarczy umyć zęby w domu, by ubytki zniknęły

Naukowcy z University of Washington opracowali sposób leczenia "dziur" w zębach bazujący na peptydach, które w naturalny sposób odbudowują ubytki. Dzięki temu odkryciu będzie można uniknąć wielu wizyt u dentysty i zaoszczędzić pieniądze.

Badacze z Seattle (Waszyngton) wynaleźli substancję, która sprawia, że szkliwo na uszkodzonym zębie (np. z powodu próchnicy) jest w stanie samodzielnie się zremineralizować. Co to za "magiczny" środek?

Żeby zrozumieć jego działanie, najpierw trzeba wiedzieć, czym są ameloblasty. To komórki, które wydzielają białka tworzące szkliwo, ale tylko do momentu, kiedy ząb rośnie. W momencie, w którym kieł czy trzonowiec uformuje się całkowicie, ameloblasty umierają. Tymczasem szkliwo ściera się i niszczy przez całe życie.

Szukając alternatywnych metod leczenia zębów, naukowcy z University of Washington postanowili zainspirować się działaniem ameloblastów, a konkretniej jednym z tworzących je białek - amelogeniny, która pełni kluczową rolę w regulacji rozwoju szkliwa.

Badacze zaprojektowali na jej wzór peptydy (łańcuchy aminokwasów, które są zbyt krótkie, by określać je mianem pełnoprawnych białek), które wystarczy zaaplikować na ubytek w zębie, by ten samoczynnie i naturalnie się odbudował. W trakcie testów naukowcy odkryli też, że nadbudowana dzięki peptydom warstwa szkliwa trwale łączy się z tą pod spodem, co sprawia, że to wypełnienie jest trwałe.

Dentysta niepotrzebny, wystarczy łazienka

Co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba? Że - o ile oczywiście skuteczność tej metody zostanie potwierdzona w dalszych badaniach - w wielu przypadkach będzie można uniknąć dentysty i wyleczyć zęby w zaciszu własnej łazienki.

Naukowcy, którzy opracowali peptydy nadbudowujące szkliwo przekonują bowiem, że bez problemu będzie można wzbogacać nimi pasty do mycia zębów i stosować dokładnie tak jak zwykłe drogeryjne kosmetyki. - Wzbogacone o te peptydy środki będą proste w użyciu i dostępne bez recepty - potwierdza współautorka badań, Mehmet Sarikaya.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Jakie są minusy tego rozwiązania? Do wypełnienia większych ubytków wciąż będzie potrzebna pomoc dentysty i jego sprzęt. Z drugiej strony, jeśli na co dzień będzie się odpowiednio dbało o zęby, duże "dziury" nie powinny się pojawiać. 

Źródła: ACS Biomaterials Science and Engineering, University of Washington News.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (70)
Boisz się dentysty? Naukowcy opracowali środek, którym wystarczy umyć zęby w domu, by ubytki zniknęły
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 173 razy 165

  Dentyści wyjdą palić opony i żądać interwencyjnego skupu plomb.

 • psitkacz

  Oceniono 70 razy 68

  od 30 lat o takich środkach słyszę, jakoś do tej pory moje ubytki nie poznikały czarodziejsko

 • byrcyn11

  Oceniono 64 razy 50

  Od kilku lat czytam, że już dentysta bez wiertła, żel na próchnicę i wiele innych sposobów; a mafia dentystyczna dalej z tego się śmieje.

 • ilenka50

  Oceniono 38 razy 38

  Mam 56 lat, odkąd umiem czytać, czytam podobne artykuły o tym jak to naukowcy wymyśli cudowne i bezbolesne sposoby leczenia zębów. I jakoś nadal muszę chodzić do dentysty i prosić o znieczulenie.

 • ulisse

  Oceniono 43 razy 29

  pewnie od 100 lat istnieje szczepionka na próchnicę i paradontozę i dobrze wiadomo jak te zmory wyleczać ...

 • pull_up

  Oceniono 27 razy 23

  Kilka lat temu czytałem o firmie która była w ostatniej fazie badań nad szcepionką przeciwko bakteriom wywołującym próchnicę. Teraz nie mogę znaleźć o nich żadnej informacji. Za dużo by zmienili. Tak samo była firma austriacka która opracowała szczepionkę przeciwko alergii na brzozę. Też miała już wchodzić bo była już po badaniach i cisza...Za dużo by namieszali na rynku.

 • i.l

  Oceniono 27 razy 23

  a jak się umyje poza domem, to nie działa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX