Chińczycy wynaleźli szczepionkę na... próchnicę. Właśnie ją testują. Sposób podania? Przez nos

Naukowcy z Chin dopracowują formułę szczepionki, która w testach na zwierzętach wykazała niemal 65-procentową skuteczność. Ma zapobiegać powstawaniu próchnicy i pomagać ją leczyć.

Podstawą szczepionki stworzonej przez zespół badaczy z z Chińskiej Akademii Nauk jest kombinacja białek pochodzących m.in. z bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy (S. mutans).

Naukowcy wciąż dopracowują formułę szczepionki. Już pierwsza wersja była skuteczna, ale testy na szczurach i myszach wykazały, że jej stosowaniu towarzyszą negatywne skutki uboczne, w tym powstawanie stanów zapalnych.

Teraz testują drugą wersję, ulepszoną o nową generację jednego z białek (KFD2-rPAc), która ma zniwelować niechciane skutki.

Podawanie szczepionki gryzoniom, które nie mają próchnicy, wykazało, że specyfik ma 64,2-procentową skuteczność. Szczepionkę podawano zwierzętom przez nos. U tych, które już mają chore zęby, też zadziałała - w 53,9 proc.

Co ciekawe, o ile w pierwszym przypadku chodzi o profilaktykę, czyli zapobieganie powstawaniu próchnicy, o tyle w drugim szczepionka "wykazała działanie terapeutyczne", a więc ma również potencjał leczniczy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia problem z próchnicą ma od 60 do 90 proc. dzieci i dorosłych, więc taka szczepionka mogłaby pomóc milionom ludzi, zwłaszcza w krajach, gdzie dostęp do odpowiedniej opieki dentystycznej jest utrudniony.

Zanim "szczepionka na próchnicę" zacznie być stosowana, musi przejść szereg testów klinicznych. Jednak jeśli zostanie standardem, i tak nie zastąpi codziennego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej.

Zobacz też:

Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Źródło: Second-generation Flagellin-rPAc Fusion Protein, KFD2-rPAc, Shows High Protective Efficacy against Dental Caries with Low Potential Side Effects

Więcej o:
Komentarze (47)
Chińczycy wynaleźli szczepionkę na... próchnicę. Właśnie ją testują. Sposób podania? Przez nos
Zaloguj się
 • seth.destructor

  Oceniono 49 razy 37

  Antyszczepionkowcy stwierdzą, że ta szczepionka spowojduje wampiryzm.

 • xinfx

  Oceniono 8 razy 8

  Super, oby jak najszybciej wprowadzili do obrotu.

 • hipis3308

  Oceniono 5 razy 5

  Może być pomocna,przy leczeniu drzew zaatakowanych Kornikiem drukarzem.Sprawdzić na Szyszko i żeby było bardziej skutecznie,podająć mu przez nos i odbyt.

 • 4v

  Oceniono 17 razy 5

  W 1998 roku czytałem o szczepionce na próchnicę. Bodajże Szwedzi ją wynaleźli. Artykuł "wisiał" jeszcze z 10 lat temu, niestety chyba już został zarchiwizowany. Ale kto będzie chciał, to znajdzie.

  Lobby stomatologiczne zrobiło swoje. Wcale mnie nie dziwi, że wynaleźli to Chińczycy. Teraz tak będzie ze "wszystkim" okołomedycznym, albo Chiny, albo nowi amerykańscy bogacze, ci od Google, Amazona, Facebooka, Musk, Gates.

  stara farmia-mafia robi wszystko, by było tak jak teraz i nic się nie zmieniało.

 • kolo125

  Oceniono 4 razy 4

  jeżeli już, to: "szczepionkę przeciwko próchnicy" !!!!!!!!!!!!!

 • kloceklego

  Oceniono 4 razy 2

  jakiś czas temu ktoś zrobił coś podobnego, ale niestety koncerny produkujące pastę do zębów załatwiły sprawę

 • pull_up

  Oceniono 1 raz 1

  Jakieś 10 lat temu czytałem o amerykańskiej firmie która opatentowała szczepionkę przeciwko próchnicy o prawie 100% skuteczności też podawaną przez nos. Wystarczał jeden wdech. Badania dopuszczające miały właśnie się zacząć gdy po roku nie mogłem już w internecie nic znaleźć o tej firmie...Taka szczepionka odwróciłaby do góry nogami całą gałąź przemysłu farmaceutycznego. Ta sama historia była zresztą z austriacką firmą która opatentowała skłąd szczepionki antyalergicznej na brzozę. Też zniknęła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX