Kolka jelitowa - objawy, przyczyny, leczenie

W jaki sposób leczyć kolkę jelitową? Jak objawia się u dorosłych i jak u dzieci? Jakie są przyczyny kolki jelitowej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zwalczać nieprzyjemne symptomy. Powiemy, czy możliwe jest zlikwidowanie kolek oraz co można zrobić, by przestały się pojawiać.

Co to jest kolka jelitowa?

Kolka jelitowa objawia się nagłym bólem w okolicy jelit. Ma charakter napadowy. Kolka jelitowa to częsta przypadłość niemowląt. Dorośli rzadziej się na nią skarżą, chociaż może się pojawić. Zwykle przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa dieta. Podstawowym elementem profilaktyki jest więc zmiana jadłospisu. W leczeniu można jednak wykorzystywać probiotyki. Dużą ulgę mogą przynieść leki rozkurczowe.

Zwykle ból ustępuje po pewnym czasie samoistnie. Jeżeli jednak – nawet po przyjęciu leków – ból ciągle jest dokuczliwy, można sobie pomóc domowymi sposobami. Łagodząco na kolki działa np. masaż brzucha, ułożenie się w pozycji z podkurczonymi nogami oraz stosowanie leków zawierających symetykon.

Zobacz wideo

Kolka jelitowa u dorosłych – objawy

Głównym objawem kolki jelitowej jest silny, tępy ból wywołany skurczami jelit. Dolegliwości przychodzą falami. Bardzo często bólowi towarzyszy poczucie rozpierania w jelitach. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że ból może się przemieszczać. To typowy objaw kolki. Skurcze są w stanie przenosić się na inne odcinki jelit. Co ważne, kolka niekoniecznie musi być błahą i stosunkowo delikatną dolegliwością. Niekiedy bywają bardzo uciążliwe. Mogą znacznie utrudniać pracę i normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Kolka jelitowa, oprócz bólu, objawia się m.in. wymiotami, nudnościami, nadmiernym oddawaniem gazów oraz wzdęciami. Chory instynktownie przybiera pozycję łagodzącą dolegliwości – pochyla się lub kładzie, podkurcza nogi.

Kolka niemowlęca, czyli kolka jelitowa u niemowląt objawia się zdenerwowaniem malucha. Dziecko płacze, niekiedy panikuje, podkurcza nóżki, zaciska piąstki, napręża ciało. Jego brzuszek jest wzdęty, twarz zaczerwieniona. Zwykle ból mija, gdy dziecko się wypróżni lub odda sporą ilość gazów. Kolka niemowlęca to częsta przypadłość. Pojawia się u ok. 20-40% dzieci.

Kolka jelitowa u dorosłych i u niemowląt – przyczyny

Przyczyną bólu przy kolce jelitowej jest skurcz mięśni gładkich jelita. Powstaje on w wyniku nagromadzenia się gazów na ścianie jelita. Poza tym kolka jelitowa może się pojawić przez naciąganie blaszki otrzewnej podczas intensywnego wysiłku fizycznego (wówczas ból pojawia się z lewej strony brzucha). Według niektórych obserwacji można mówić o podłożu psychicznym powstawania kolki jelitowej. Taką prawidłowość można wychwycić w szczególności u noworodków. Niemowlęta wychowywane w stresie często mają kolki jelitowe. Elementem wywołującym ból może być nieodpowiednie karmienie. Jeśli matka nie poświęca dziecku wystarczającej ilości czasu podczas karmienia (np. ogląda telewizję), maluch może się zdenerwować.

Generalnie nagromadzenie gazów w jelitach wynika ze złej diety lub z problemów z układem pokarmowym. Do przyczyn kolki jelitowej zalicza się m.in.:

  • niedrożność jelita;
  • zaparcia;
  • nieświeże jedzenie;
  • kamienie kałowe;
  • refluks żołądka;
  • nietolerancję pokarmową;
  • zespół jelita drażliwego;
  • alergię pokarmową;
  • uchyłkowatość jelita;
  • niedobór flory fizjologicznej;
  • spożywanie ciężkostrawnych posiłków (smażone, produkty mączne, napoje gazowane);
  • połknięcie pestki lub innego twardego przedmiotu;
  • rozmawianie podczas jedzenia, łapczywe spożywanie posiłków.

Kolka jelitowa u dorosłych – leczenie

Zwykle kolka jelitowa ustępuje sama i nie wymaga leczenia. Należy po prostu odczekać, aż organizm strawi nieodpowiedni pokarm. Może się jednak zdarzyć, że kolka jelitowa przekształci się w wyjątkowo dokuczliwą dolegliwość. Ból jest czasami nie do zniesienia. Co zrobić w takiej sytuacji?

  1. Możesz sobie nieco ulżyć w cierpieniu. Przede wszystkim przyjmij odpowiednią pozycję – dobrze jest się pochylić lub położyć. Podkurczone nogi zbliż do siebie. Dzięki temu gazy będą miały łatwiejsze ujście.
  2. Warto wykonać masaż brzucha (okrężnymi ruchami) lub masaż pleców.
  3. Zażyj leki rozkurczowe lub przeciw zaparciom.
  4. Połóż na brzuchu butelkę z ciepłą wodą (nie gorącą!), termofor lub ręcznik zamoczony w ciepłej wodzie.
  5. Weź ciepłą kąpiel, jeśli nie masz leków przeciw skurczom.
  6. Rozluźnij ubranie, zdejmij pasek.
  7. Wypij napar ziołowy wspomagający trawienie – np. z mięty, melisy, kopru włoskiego, rumianku.
  8. Zastosuj lek z symetykonem, który ma właściwości przeciwwzdęciowe.

Profilaktyka kolki jelitowej u dorosłych

Kolka jelitowa u dorosłych bardzo często występuje w wyniku złej diety. Z tego powodu należy pamiętać o spożywaniu dobrze dobranych posiłków. Jeżeli męczą cię kolki, zrezygnuj ze smażonych, tłustych potraw. Wybieraj te lekkostrawne.

Pamiętaj o regularnym piciu wody. Wypijaj codzienne kilka szklanek zielonej herbaty. Porzuć też słodycze i fast foody. Zbawienna może się okazać aktywność fizyczna. Nie musisz ćwiczyć czegoś konkretnego – początkowo wystarczy gimnastyka w domu lub jakikolwiek inny sport, który lubiłeś. Oczywiście nie ćwicz od razu po jedzeniu! To może wzmóc niekorzystne objawy.

To również może cię zainteresować:

Kolka wątrobowa - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

BÓL BRZUCHA - poznaj przyczyny dolegliwości. Pokaż, gdzie boli, powiemy dlaczego [RYSUNKI]

Zapalenie jelita grubego - podział, przyczyny, objawy i leczenie

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co robić, żeby sobie nie zaszkodzić?

Więcej o: