Grypa żołądkowa - objawy i leczenie

Grypa żołądkowa jest nieprzyjemną chorobą układu pokarmowego, która powodowana jest przez wirusy. Niestety, ale przenosi się ona bardzo szybko, jest wysoce zaraźliwa i skutecznie uprzykrza życie. Poznaj objawy grypy żołądkowej i dowiedz się, jak ją leczyć. 

Objawy grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa u dzieci i dorosłych daje bardzo podobne objawy. To jednak dzieci częściej na nią chorują, dlaczego?

Po pierwsze ich układ pokarmowy jest delikatniejszy i bardziej podatny na choroby. Poza tym dzieci mniej dbają o higienę, a niemycie rąk po skorzystaniu z toalety i jedzenie brudnymi rękoma sprzyja przenoszeniu się choroby. 

Grypa żołądkowa - objawy:

  • osłabienie, dreszcze i gorączka jak przy zwykłej grypie,
  • nudności i wymioty,
  • wodnista, ostra biegunka.

Czasami jedynym objawem jest tylko biegunka. Grypa żołądkowa pojawia się nagle i na szczęście z reguły nie trwa zbyt długo. Biegunka utrzymuje się około trzech dni, chociaż może przedłużyć się do ponad tygodnia. 

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Grypa żołądkowa bez biegunki

Czy wystąpić mogą objawy grypy żołądkowej bez biegunki? Tak, może zdarzyć się, że grypa żołądkowa przebiega bez biegunki, pojawiają się tylko nudności i wymioty. 

Warto pamiętać o tym, że wymioty, biegunka i gorączka mogą być objawem także innych chorób, w tym nieżytu żołądka. Jeśli w naszym otoczeniu nikt inny nie choruje na grypę żołądkową, a objawy nie zmniejszają swojej intensywności po 2-3 dniach, koniecznie należy udać się do lekarza. 

Leczenie grypy żołądkowej

Grypy żołądkowej nie leczy się przy użyciu leków, to choroba, którą należy przechorować, a leczenie jest objawowe. Bardzo ważne jest, aby podczas tej choroby bardzo dbać o higienę. Należy często wietrzyć pomieszczenie w którym przebywa choroby, często myć ręce i wyczyścić powierzchnie, z którymi chory miał do czynienia.

Leczenie grypy żołądkowej polega głównie na:

  • uzupełnianiu poziomu płynów i elektrolitów przez podawanie choremu odpowiednich preparatów z apteki;
  • piciu dużej ilości wody i niesłodzonej herbaty (w grupie żołądkowej ulgę może przynieść herbata miętowa);
  • zapewnieniu lekkostrawnej diety, wielu lekarzy zaleca jedzenie przez pierwsze 2 - 3 dni choroby tylko ryżu, tartej marchewki i chrupków kukurydzianych;
  • podawaniu środków przeciwgorączkowym, jeśli pojawia się wysoka gorączka.

Środki przeciwbiegunkowe a grypa żołądkowa

Podczas grypy żołądkowej nie można choremu podawać środków przeciwbiegunkowych zawierających loperamid, ponieważ wydłużają one czas leczenia, gdyż nie pozwalają na wydalenie wirusów z jelit. Można podawać za to węgiel aktywny.

Choremu należy przede wszystkim zapewnić spokój, możliwość odpoczynku i korzystania z toalety tak często, jak tylko tego potrzebuje. Objawy powinny zacząć ustępować po kilku dniach, ale osłabienie i sporadyczne wymioty mogą utrzymywać się znacznie dłużej.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: