Polipektomia - na czym polega, kiedy się stosuje

Polipy to najczęściej niegroźne wyrośla zbudowane z błony śluzowej. Mimo że nie stanowią zagrożenia nieleczone mogą "przemienić się" w złośliwe twory. Zabieg polegający na ich usunięciu nazywany jest polipektomią i może być wykonany na dwa sposoby.

Polipektomia, czyli usunięcie polipa z przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych może odbyć się z pomocą endoskopu lub w czasie operacji. Operację zleca się gdy stan chorego jest bardzo poważny lub gdy współpraca z nim jest mocno utrudniona.

Bardzo często w czasie zabiegu pobiera się wycinek, który służy jako materiał do badania histopatologicznego.

Przed rozpoczęciem endoskopii podaje się leki przeciwbólowe oraz środki uspokajające. Wszelkie powikłania pojawiają się bardzo rzadko, a ich leczenie zazwyczaj wiąże się z interwencją chirurgiczną.

Pacjenci zakwalifikowani do badania, powinni stawić się do lekarza na czczo.  W przypadku gdy polipektomia wykonywana jest w godzinach ranny warto zrezygnować z kolacji w dniu poprzedzającym zabieg, lub po upływie minimum 6 godzin od ostatniego posiłku. Osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć i popić niewielką ilością wody.

Polipy jelita grubego

Polipy bardzo często występują w jelicie grubym. Najczęściej wykrywane są podczas kolonoskopii, czyli badania endoskopowego. Każdy wykryty polip musi być usunięty. Małe polipy - takie, których średnica nie przekracza 4 mm - mogą być niszczone podczas kolonoskopii. Czynność tę wykonuje się  kleszczykami biopsyjnymi podłączonymi do źródła prądu. Większe polipy mogą być usuwane również endoskopowo tzw. pętlą diatermiczną. Zakończone pętlą narzędzie jest wprowadzane poprzez endoskop. Pętla jest zarzucana na polip, a następnie jest przez nią przepuszczany prąd elektryczny.

Duże polipy -  średnica główki przekracza 4 cm - są usuwane operacyjnie.

Polipy w żołądku, dwunastnicy czy jelicie cienkim spotyka się znacznie rzadziej niż w jelicie grubym. Metody ich usuwania są podobne.

Usunięcie polipów - możliwe powikłania

Podczas polipektomii może dojść do:

  • obfitego krwawienie z szypuły polipa,
  • przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego
  • termiczne zranienia przewodu pokarmowego

 Ryzyko wystąpienia takich powikłań wynosi niewiele ponad 1 procent przypadków.

Więcej o: