Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Nerwiak to nowotwór, który pojawia się na tkankach tworzących nerwy. Występuje rzadko, zwykle u osób dorosłych. Mimo że nerwiaki mogą zaatakować każdą część ciała, to najczęściej diagnozuje się je w kanale kręgowym. Przybiera postać brązowego guzka (widocznego z zewnątrz) lub zgrubienia na nerwie.
Przyczyny powstawania nerwiaków nie są do końca znane. Nie wiadomo, co konkretnie je powoduje. Zapewne biorą w tym udział zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Lekarze podejrzewają związek między powstaniem nerwiaka a dawnym urazem ciała. Wyjątkiem jest tu nerwiakowłókniak, którego można powiązać ze schorzeniem genetycznym, nerwiakowłókniakowatością.
> Przeczytaj: UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości
Wyróżnia się 3 podstawowe typy nerwiaka. Są to:
Nerwiakowłókniak (łac. neurofibroma) to nowotwór łagodny, występujący na osłonkach nerwów skóry czy splotach nerwowych. Może zamienić się w guz złośliwy. Jest charakterystyczny dla osób z nerwiakowłókniakowatością typu 1, schorzeniem genetycznym, które objawia się guzami nowotworowymi, zmianami skórnymi i ocznymi. Nerwiakowłókniaki dzielą się na skórne (miękkie guzy o cielistej barwie), podskórne (twarde, owale guzki pod powierzchnią skóry) i splotowate (występują w tkance podskórnej i sprawiają, że skóra nad nimi ulega przebarwieniu; mogą powodować powiększenie się zaatakowanej części ciała).
Nerwiak osłonkowy (łac. neurilemmoma lub neurinoma), nazywany także schwannoma, to łagodny nowotwór, który tworzy się z komórek Schwanna osłonki nerwów obwodowych i czaszkowych. Pojawia się najczęściej w nerwie przedsionkowo-ślimakowym, który odpowiada za słuch i wyczucie równowagi, dlatego mówi się na niego także nerwiak słuchowy.
Nerwiak zarodkowy (łac. neuroblastoma) najczęściej określa się nazwą neuroblastoma, jednak można spotkać również określenia nerwiak płodowy, zwojak zarodkowy oraz nerwiak płodowy współczulny. Jest to rak złośliwy, który tworzy się z komórek cewy nerwowej płodu, czyli neuroblastów (stąd nazwa). Diagnozuje się go u dziecka zwykle niedługo po narodzinach; najwięcej przypadków neuroblastomy występuje u dzieci przed ukończeniem 2 lat. Istnieje możliwość, że nerwiak zarodkowy zniknie samoistnie, jednak zazwyczaj trzeba stosować metody chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię.
Objawy nerwiaka różnią się w zależności od lokalizacji nowotworu.
Chorzy na nerwiakowłókniaka często narzekają na nerwobóle. Zwykle można wyczuć guzki pod skórą; pojawiają się również guzki na przebiegu nerwów. Występują przebarwienia skórne w kolorze brązowawym.
Nerwiak osłonkowy objawia się jednostronnym niedosłuchem, szumami w uszach, zaburzeniami równowagi, złą koordynacją ruchów i zaburzeniami czucia twarzy. Schwanomma może przybrać postać złośliwą, na przykład złośliwego nowotworu osłonek nerwów obwodowych.
> Zobacz: Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej
Nerwiak płodowy ma wiele bardzo różnych objawów. Zależą one od umiejscowienia nowotworu. Ponad 80% przypadków to nowotwory w obrębie jamy brzusznej, które objawiają się wyczuwalnym twardym guzem, brakiem apetytu, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha i wyniszczeniem. Nerwiak płodowy może pojawić się także w okolicach oczodołów, gałek ocznych, szyi, kręgosłupa, miednicy mniejszej i klatki piersiowej.
Nerwiaka leczy się przede wszystkim operacyjnie, a także przez skojarzone leczenie metodami chirurgicznymi, chemioterapią i radioterapią. Zdarzają się jednak takie przypadki, w których operacja jest zbyt ryzykowna lub niemożliwa. Wówczas stosuje się między chemioterapię lub radioterapię.
Wapń: niedoceniany sojusznik twojego zdrowia. Potrzebuje go serce i układ nerwowy