Wątroba to bardzo ważny organ, choć ma zdolności regeneracyjne, to jednak proces ten wymaga dużo czasu i nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlatego odpowiednia troska oparta na codziennych rytuałach pozwoli uchronić ją przed różnymi chorobami. Pomocny jest także pewien napar, który oczyszcza wątrobę z toksyn.
Każdego dnia wątroba ma sporo pracy do wykonania, wypełnia ponad 500 różnorodnych funkcji w organizmie. Spośród nich można wymienić takie zadania jak regulacja poziomu hormonów, synteza białek, trawienie tłuszczów, wchłanianie witaminy D, A, E oraz K. Należy także wspomnieć, że to właśnie wątroba przekształca spożyty pokarm w energię. Dlatego dbałość o ten organ jest tak istotna.
Dobrym sposobem na wsparcie wątroby jest sięganie po naturalny napar z kozieradki. Właściwości prozdrowotne tej rośliny cenione są od lat. Za sprawą obecnego w niej antyoksydantu sylimaryny chroni wątrobę przed różnymi chorobami. Warto podkreślić, że jest to składnik, który często znajduje się w różnych suplementach lub lekach mających na celu leczenia chorób wątroby. Dlatego, zamiast sięgać po środki farmakologiczne, można wykorzystać właściwości kozieradki. W tym celu wystarczy raz dziennie wypić napar. Łyżeczkę kozieradki zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Po tym czasie wymieszaj całość i wypij.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W trosce o wątrobę bardzo ważny jest umiar i właściwe nawyki. W pierwszej kolejności warto zrezygnować z nadmiernego spożycia alkoholu, lub jeśli to możliwe zrezygnować z niego na dobre. Drugą kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Poza naparem z kozieradki ważne jest to, aby przyjmować określoną dawkę płynów każdego dnia. Najlepsza jest zwyczajna woda. To ona ma zdolności detoksykujące, co sprawia, że wątroba pozbywa się wszelkich obciążających ją substancji. Pamiętaj o diecie, jedz zdrowo, czyli więcej lekkostrawnych posiłków, rezygnuj ze smażonego i bardzo tłustych potraw. Spaceruj, biegaj, pływaj, jednym słowem nie zapominaj o aktywności fizycznej.
Stawiaj na profilaktykę. Badanie krwi nie jest bolesne, a może uratować życie. Wątroba nawet mocno osłabiona lub chora nie daje często żadnych objawów, dlatego istotna jest diagnostyka. Jak wykazują statystyki ponad 80 procent zakażeń wirusem HCV, który jest odpowiedzialny za zapalenie wątroby typu C, od razu przechodzi w stan przewlekły, często powodując martwicę. Dlatego raz w roku poproś lekarza rodzinnego, aby skierował cię na badania kontrolne, by ocenić stan narządu. Wówczas sprawdzany jest poziom bilirubiny oraz enzymów wątrobowych AspAT, AlAT. Raz na kilka lat, warto również zbadać krew pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV i antygenu Hbs.