Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy? Które produkty włączyć do diety? To ma duże znaczenie

Chorujesz na niedoczynność tarczycy? W takim razie wiesz, jak uporczywa jest ta choroba. Może utrudniać nie tylko zrzucenie kilogramów, ale też powoduje różne nieprzyjemne objawy, jak pogorszenie nastroju, suchość skóry czy senność. Wesprzyj się w walce, stosując odpowiednią dietę! Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to choroba endokrynologiczna, która skutkuje mniejszą produkcją hormonów, niż potrzebuje tego organizm. Niezbędna jest tutaj zrównoważona dieta, leczenie farmakologiczne wdrożone przez endokrynologa oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Osoby cierpią na problemy z niedoczynnością tarczycy, często muszą też mierzyć się z Hashimoto lub/i insulinoopornością. Ważne jest więc, by wspomóc proces leczenia zbilansowaną dietą, dopasowaną do naszej przypadłości. Okazuje się bowiem, że niektóre popularnie zdrowe produkty mogą szkodzić! 

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to podstępna choroba, na którą znacznie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Jakich produktów unikać? Lekarze wyszczególniają, że niektóre popularne dania czy nawet warzywa lub owoce mogą zmniejszać przyswajalność jodu, a co za tym idzie, sprawiać, że nasze leczenie będzie mniej skuteczne. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje, że do takich produktów trzeba zaliczyć:

  • warzywa kapustne spożywane na surowo, zawierające tioglikozydy, do których zaliczamy m.in. kapustę, kalafiora, jarmuż, kalarepę, brokuł, brukiew czy rzepę,
  • soję - jedzoną w nadmiarze,
  • orzeszki ziemne oraz gorczycę, z uwagi na tzw. substancje wolotwórcze.

Dodatkowo z diety należy również wyeliminować cukier, słodycze, wszelkiego rodzaju słodkie i gazowane napoje, a także fast foody. Warto też unikać smażenia na tłuszczu - znacznie lepszą alternatywa będzie pieczenie, np. w rękawie lub folii spożywczej, grillowanie, gotowanie na parze lub duszenie. 

Co należy jeść przy niedoczynności tarczycy?

Zaburzenie pracy tarczycy może powodować m.in. spowolnienie metabolizmu, a co za tym idzie - tycie. Przyrost wagi, senność, osłabienie i ogólne pogorszenie nastroju, to tylko niektóre z objawów, z którymi musi się mierzyć osoba chora. Celem odpowiedniej diety jest zmniejszenie dolegliwości oraz zwiększenie wyników leczenia farmakologicznego. Ważne jest przede wszystkim:

  • odpowiednie zbilansowanie posiłków, tak aby miały odpowiednią ilość makroskładników,
  • wprowadzenie błonnika pokarmowego do diety, który wspiera organizm,
  • przejście na jedzenie chudego, tzw. białego mięsa, będącego źródłem białka.

Oprócz tego lekarze endokrynolodzy oraz dietetycy zalecają, aby wzbogacić dietę o wysokocynkowe produkty, jak jajka, nasiona dyni, fasoli bądź ciecierzycy, a także grzyby i kiełki. W codziennych posiłkach powinny znajdować się też bogate w selen, żelazo i jod artykuły spożywcze. Lekarze wspominają, by zastąpić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego kwasami omega-3, które wspomogą prace układu immunologicznego

Więcej o: