Bolą cię stawy? Koniecznie sprawdź szafkę z przyprawami i przygotuj prosty napar

Bóle stawów mogą mieć różne podłoże. Jednak bez względu na to, co stoi za przyczyną uciążliwych dolegliwości, szukamy rozwiązania, które przyniesie ulgę. Pomocne mogą być zwykłe tabletki przeciwbólowe, jednak zbyt intensywna farmakoterapia wpływa niekorzystnie na układ pokarmowy. Dlatego, warto przygotować naturalny napar, jego składniki znajdziesz w kuchennej szafce.
Zobacz wideo To mit, że popijane wodą powodują ból brzucha

Z bólem stawów borykają się nie tylko ludzie w podeszłym wieku. Często zdarza się, iż dolegliwość dotyka także młode osoby. Czasem wystarczy zbyt intensywny wysiłek, by zaczęły boleć nadgarstki, kolana czy inne miejsca. Zanim sięgniesz po tabletkę, wypróbuj naturalny napar, który może uśmierzyć cierpienie.

Co na ból stawów? Zajrzyj do kuchni i poszukaj ziół

Już w czasach starożytnych znana była maksyma "primum non nocere", co po łacinie oznacza nic innego jak, "po pierwsze nie szkodzić". Powiedzenie jest obecne także w dzisiejszych czasach i głównie odnosi się do medycyny. Borykając się z różnymi dolegliwościami, poszukujemy rozwiązań, które przyniosą ulgę. Jednak nie zawsze pamiętamy o tym, że łatwo dostępne środki przeciwbólowe mogą także wywoływać szereg skutków ubocznych. Należą do nich między innymi bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, a nawet wystąpienie krwawienia z dróg pokarmowych. Stąd dawkowanie oraz wybór właściwego preparatu powinien być uzgodniony, chociażby z farmaceutą, a najlepiej z lekarzem.

Kiedy odczuwamy ból stawów, zastanawiamy się, co ma szansę poprawić samopoczucie bez konieczności sięgania po kolejne tabletki. Wówczas dobrym pomysłem może być powrót do korzeni. Czasem naturalne rozwiązania bywają wyjątkowo skuteczne i nie obciążają dwunastnicy, jelit, czy żołądka. Jednym z cenionych naparów jest połączenie liści laurowych oraz goździków. Mieszanka działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Wszystko za sprawą eugenolu, który pomaga w walce z bólem. 

Przepis na przeciwbólowy napar. Pomocny nie tylko na stawy

Dodatkowym atutem prostego naparu jest fakt, iż pijąc szklankę dziennie, oczyszczamy organizm z nagromadzonych toksyn. Mieszanka przyspiesza metabolizm i obniża poziom cukru we krwi, a jeśli dopadło nas wiosenne przeziębienie, przeciwzapalne działanie goździków pomoże wrócić do zdrowia.

Składniki:

  • 2 duże liście laurowe,
  • kubek wody,
  • 4 goździki.

Sposób przygotowania:

  1. Do półlitrowego garnuszka wrzucić liście i zalać wodą. Gotować przez pięć minut.
  2. Następnie zestawić z palnika i dodać goździki. Przykryć i odstawić na 20 minut.
  3. Odcedzić napar i pić dwa razy dziennie przez tydzień.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Skąd się biorą bóle stawów? Nie lekceważ problemu

Choć wspomniany wyżej napar może okazać się pomocny i w krótkim czasie dolegliwości ustąpią, to jednak po żadnym pozorem nie należy traktować go jako remedium na problemy ze stawami. W przypadku, gdy ból powróci lub trwa już od pewnego czasu, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. 

Nie wolno zapominać, że każdy staw otacza torebka wypełniona płynem, który chroni kości przed tarciem. Zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji w tym nawracających złamań. Specjaliści zaznaczają, że bóle stawów można podzielić te wynikające z przyczyn zapalnych bądź niezapalnych. Dlatego, jeśli pacjent zauważy, że problem się nasila lub powraca, powinien niezwłocznie zgłosić się po pomoc. Same środki przeciwbólowe to za mało. To nic innego jak leczenie objawowe, a najważniejsze jest poznanie źródła problemu. Właściwa diagnoza może w krótkim czasie poprawić stan zdrowia chorej osoby.

Więcej o: