Kurkuma a odchudzanie. Pomoże, jeśli spełnimy dwa warunki

Woda z kurkumą na odchudzanie to napój, który może nam pomóc w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów, jednak tak się nie stanie, jeśli dodatkowo nie będziemy przestrzegać zdrowej diety i dbać o regularną aktywność fizyczną.

Więcej o odchudzaniu i zdrowych dietach na Gazeta.pl

Woda z kurkumą na odchudzanie ma pomóc nam w zrzuceniu niechcianych kilogramów, jednak nie jest magicznym napojem, który pozwoli schudnąć bez wysiłku. Woda z kurkumą ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, jednak żeby otrzymać możliwie dobry efekt w procesie odchudzania, trzeba postawić na zdrową dietę i aktywny tryb życia. 

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Woda z kurkumą na odchudzanie 

Kurkuma jest nazywana indyjskim szafranem ze względu na swój intensywny kolor, zbliżony nieco do tego, jaki ma tamta najdroższa wagowo przyprawa świata. Kurkuma jest uzyskiwana z ostryża długiego, jednej z roślin imbirowatych występujących w Azji Południowo-Wschodniej. Najczęściej jest dostępna w postaci proszku, ale można ją też znaleźć w postaci świeżych kłączy.

Kłącze kurkumy wykorzystywane jest w kuchni jako przyprawa, znana głównie w kuchni azjatyckiej. Nadaje żywności żółtą barwę oraz charakterystyczny smak. To cenne źródło energii, ponieważ 100 g kłącza dostarcza około 390 kcal.

- mówi Joanna Giza-Gołaszewska, dietetyk Smakfit.pl.

Kurkuma a odchudzanie

Kurkuma ma właściwości, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jej picie może być uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej w trakcie odchudzania. Nie "zrzuci" za nas nadprogramowych kilogramów, jednak w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego, z pewnością przyda się jej wsparcie. 

Kurkuma zawiera kurkuminę, której substancję zgodnie z badaniami przypisuje się pozytywny wpływ na zdrowie. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy ma właściwości przeciwbakteryjne, ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu może zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i neurologicznej jak choroba Alzhaimera. Stwierdzono również, że może być skutecznym elementem dietoterapii, pomagającym utrzymać remisję choroby Leśniowskiego-Crohna

- mówi dietetyk.

Może wpływać na zmniejszenie masy ciała i BMI (Body Mass Index) oraz hormonów związanych z regulacją masy ciała u osób z zespołem metabolicznym lub z nadwagą

- dodaje.

Woda z kurkumą na odchudzanie

Woda z kurkumą na odchudzanie może być traktowana jako napój, który uzupełni ilość płynów w organizmie, szczególnie w okresie wzmożonej aktywności fizycznej, czyli treningów, które mają za zadanie pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Wspomoże organizm w tym wymagającym dla niego czasie, jednak sama nie zdziała jednak cudów.

Niestety biodostępność kurkuminy ze spożywaną żywnością i napojami jest niewielka, a w pracach badawczych nad jej właściwościami stosuje się duże dawki tej substancji, dlatego w kwestii jej pozytywnego wpływu na zdrowie i "odchudzającego" działania warto ją dodawać do posiłków, ale lepsze efekty można osiągnąć, stosując odpowiednio zbilansowaną dietę i codzienną aktywność fizyczną

- twierdzi Joanna Giza-Gołaszewska.

Więcej o: