To, w czym dostajesz frytki lub hamburgera, trafia do jedzenia. I jest bardzo szkodliwe - przyznają badacze

Jedzenie typu fast food zawiera mnóstwo "pustych" kalorii oraz rakotwórcze tłuszcze trans. Jak się okazuje, również opakowania, w których jest ono sprzedawane, mogą stanowić dla naszego zdrowia realne zagrożenie.

Naukowcy z American Chemical Society wzięli pod lupę skład opakowań, w których serwuje się żywność z barów szybkiej obsługi. Okazało się, że zawierają one szkodliwe związki - perfluorowane środki alifatyczne (PFAS), które skutecznie przedostają się do pożywienia. Problem dotyczy głównie tekturowych pudełek używanych do pakowania ciast, hamburgerów, frytek, a także papieru służącego do owijania np. kanapek.

PFAS należą do rodziny związków fluoropochodnych nazywanych PFCs, które są stosowane w przemyśle, np. przy produkcji patelni, środków czystości, farb, lakierów, strojów wodoodpornych. W opakowaniach również pełnią rolę ochronną - są trwałe i nie przesiąkają szybko tłuszczem.

Sprawa nie jest niszowa. W Stanach Zjednoczonych przeanalizowano 400 próbek. Efekt? 56 proc. papierowych pudełek, w których sprzedaje się ciasta, torty i ciastka, zawierało szkodliwe związki PFAS, opakowań na hamburgery - 38 proc. oraz 20 proc. pudełek na frytki. W 100 proc. czyste były za to kubeczki na napoje. 

Dlaczego PFAS są szkodliwe?

Perfluorowane środki alifatyczne, które dostają się do organizmu, wpływają na płodność, osłabiają układ odpornościowy, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory, stanowią jeden z czynników przyczyniających się do niskiej masy urodzeniowej. 

Nie bez znaczenia pozostaje też ich wpływ na środowisko. Sztuczne opakowania zalegają setki lat, natomiast chemiczne substancje, które się w nich znajdują, powoli wnikają w glebę. 

Jak możemy ich uniknąć? 

Niestety, nie jesteśmy w stanie w 100 proc. odciąć się od szkodliwych związków, gdyż są one wykorzystywane w wielu produktach użytku domowego. Wolno ulegają degradacji, znajdują się nawet w kurzu, powietrzu, wodzie, ziemi. 

Jedyne, co możemy zrobić, to dokonywać świadomych wyborów i kupować produkty ekologiczne. A już z całą pewnością warto odstawić wysokoprzetworzoną żywność typu fast food. 

Więcej o: