Resweratrol - długowieczność z winogron?

Niezwykłe właściwości resweratrolu znane były już w starożytności. Miał on nie tylko wspomagać działanie układu krążenia, ale i stać się remedium na upływający czas. Mimo upływu lat, choć udowodniono jego szczególne właściwości to nadal budzi wiele wątpliwości. Zatem czym jest resweratrol i co tak naprawdę potrafi?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Resweratrol to organiczny związek chemiczny pochodny stilbenu, jednego z tzw. wielopierścieniowych węglowodanów o właściwościach przeciwutleniających. Naturalnie występuje w skórkach czerwonych winogron, borówkach , orzeszkach ziemnych. Substancja ta wykorzystywana jest również w przemyśle i stanowi jeden z dodatków do żywności. W zależności od sposobu jego pozyskania wyróżnia się postać trans- i cisresweratrol. Pierwszy typ to ten, który naturalnie występuje m.in. w niektórych owocach. Postać cis (dodawana do produktów spożywczych) powstaje w procesie fermentacji skórek z winogron. Jego obecność w czerwonym winie łączona jest z tzw. paradoksem francuskim.

Resweratrol wytwarzany jest pod wpływem uszkodzenia powierzchni owocu, działania grzybów lub silnego promieniowania UV.

Na zdrowie

Najbogatszym źródłem tego przeciwutleniacza są czerwone winogrona wykorzystywane m.in. do produkcji wina. Choć mogłoby się wydawać, że dostarczanie tej cennej substancji pod postacią alkoholu niesie za sobą więcej szkód niż korzyści, to dzieje się zupełnie odwrotnie. Doskonałym przykładem na to że wino może korzystnie wpływać na zdrowie są mieszkańcy państwach położonych w basenie Morza Śródziemnego. Okazuje się, że mimo diety bogatej w tłuszcze nasycone i wino odsetek chorujących na choroby układu krążenia jest mniejszy o niemal 40 proc. w porównaniu do innych krajów.

Zdaniem specjalistów to właśnie czerwone wino, pite w umiarkowanych ilościach pozwala utrzymać serce w dobrej kondycji. Dlaczego tak się dzieje? Zawarty w winie resweratrol hamuje utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jednocześnie hamuje tzw. agregację płytek krwi , czyli tworzenia złogów, które mogą zatykać tętnice.

Sposób na długowieczność

Niemal równolegle z doniesieniami o zbawiennym wpływie resweratrolu dla układu krążenia przypisano mu zdolność hamowania procesów starzenia. Czy na pewno? Przeprowadzone przez David Sinclair, profesor genetyki z Harvard Medical School, przeprowadzone na myszach, które fizjologicznie są bardzo bliskie człowiekowi nie są jednoznaczne. U zwierząt, którym podawano resweratrol zaobserwowano wzmocnienie i uelastycznienie ściany aorty, znacznie poprawiła się koordynacja ruchowa, znaczne spowolnienie rozwoju zaćmy oraz obniżenie cholesterolu . Stale trwające testy maja pokazać czy podobny efekt uda się uzyskać w ludzkim organizmie. Zdaniem specjalistów niewykluczone jest wynalezienie środków łagodzących objawy nie tylko samego starzenia, ale i towarzyszących mu chorób m.in. cukrzycy , chorób stawów czy Alzheimera (ochrania układ nerwowy oraz poprawia ukrwienie mózgu).

Naukowcy zaznaczają jednak, że poprawa stanu zdrowia nie miała znacznego wpływu na długość życia. Znacznie dłużą przeżywalność zaobserwowano jedynie u drożdży i niektórych nicieni. Czynnikiem, który w połączeniu z resweratrolem może poprawić nie tylko jakość, ale być może przedłużyć życie jest odpowiednia, zbilansowana dieta.

Wysoka cena

Mimo że resweratrol może mieć bardzo korzystny wpływ na organizm to bywa też niebezpieczny. Dopuszczalna i najbezpieczniejsza dawka nie powinna przekraczać 0,3g/kg masy ciała. Znaczne przekroczenie tych norm prowadzi do utarty masy ciała, braku apetytu, wzrost kreatyniny, bilirubiny, albuminy oraz znaczny spadek liczby białych oraz czerwonych krwinek. W niektórych przypadkach w nerkach oraz pęcherzykach żółciowych pojawiają się niepokojące zmiany.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu przyjmowania suplementów diety z resweratrolem wiąże się także z wysokimi kosztami. Cena jednego opakowania liczącego 40 tabletek to wydatek ok. 140 zł.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Olej z pestek winogron - dobry nie tylko do jedzenia

Koenzym Q10 - rewolucja nie tylko w kosmetyce?

Cytrusy: fakty i mity

Granat - więcej niż eliksir młodości

Czy na pewno czerwone wino służy zdrowiu? Sfałszowano liczne badania

Więcej o: