Podwyższone PDW w morfologii: co oznacza?

PDW pozwala ocenić, jak bardzo płytki krwi są zróżnicowane pod kątem objętości. PDW w połączeniu z innymi parametrami daje dużą wiedzę o organizmie, a odpowiednia interpretacja wyników może wskazać np. podejrzenie rozwoju choroby nowotworowej. Co oznacza podwyższone PDW w morfologii i jakie są normy tego wskaźnika?

PDW: czym jest ten wskaźnik?

PDW (Platelet Distribution Width) to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, nazywanych inaczej trombocytami. Parametr ten należy oceniać wraz z innymi - a przede wszystkim ze wskaźnikiem liczby płytek krwi oraz średnią objętością trombocytów (MPV). PDW pokazuje, jaki procent trombocytów różni się objętością od przeciętnych pod kątem ich objętości. Innymi słowy - parametr wskazuje na zróżnicowanie objętości pomiędzy płytkami krwi obecnymi w badanej próbce krwi pacjenta. Duże wahania w liczbie są niewskazane.

Zobacz wideo

PDW - norma

O idealnym stanie można mówić wtedy, gdy wielkość płytek krwi jest do siebie zbliżona. Za normę PDW przyjmuje się przedział od 40 do 60 proc. - co oznacza, że na 10 trombocytów krwi pacjenta od 4 do 6 płytek rożni się objętością od typowych. W wynikach pacjenci najczęściej znajdują oznaczenie, że norma wskaźnika anizocytozy płytek krwi ma zakres referencyjny 6,1 - 11 fl.

Co ważne, przy interpretacji wyników należy wziąć także pod uwagę liczbę trombocytów. Wskaźnik ten ma przedział normy 150000-400000 µl. Średnia objętość płytek krwi mieści się w granicach 7,4-10,4 fl.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy odchylenia związane z PDW nie są w żaden sposób niepokojące - szczególnie, jeśli inne wskaźniki mamy w normie. PDW jest raczej pomocą przy diagnozowaniu innych chorób, jego wahania nie są chorobą samą w sobie.

Nieprawidłowe wyniki parametru powinny być niepokojące tylko wtedy, gdy w analizie pozostałych wskaźników zostały znalezione jakieś odchylenia.

Obniżone PDW - co oznacza?

Jeżeli na wynikach morfologii zaznaczone jest obniżone PDW, nie masz się czego obawiać. Taki rezultat nie ma znaczenia klinicznego. Ewentualne powody do niepokoju mogą mieć ci, którzy zauważyli poważne odchylenia przy innych parametrach. Jeśli jednak pozostałe wskaźniki są w normie, obniżone PDW nie ma wpływu na zdrowie.

Podwyższone PDW - o czym świadczy?

Jeżeli PDW jest znacznie podwyższone, wówczas można mówić o zaburzeniu w produkcji trombocytów. Tego typu podejrzenie jest tym mocniejsze, im bardziej przekroczone są pozostałe normy morfologii. Jeżeli obok podwyższonego PDW podwyższona jest także średnia objętość płytek krwi możliwe, że u pacjenta rozwija się choroba. Mowa tu o:

  • przewlekła białaczka;
  • plamica małopłytkowa;
  • infekcja bakteryjna we wczesnej fazie.

W przypadku, gdy PDW jest podwyższone, a średnia objętość płytek krwi obniżona, wówczas można stwierdzić takie choroby, jak:

  • anemia hipoplastyczna;
  • anemia megaloblastyczna.

Poza tym tego typu rezultat morfologii mogą uzyskiwać osoby, które są w trakcie odbywania chemioterapii związanej z walką z nowotworem.

Po co wskazywać PDW?

PDW to jeden ze standardowych wskaźników, które oznacza się podczas badań morfologii krwi. Należy jednak podkreślić, że żaden lekarz - który ocenia aspekty związane z płytkami krwi – nie zaleci wykonania wyłącznie PDW. Rezultat takiego badania jest bez znaczenia, ponieważ nie można go z niczym porównać, a sam niewiele daje wiedzy o organizmie.

Zdarza się jednak, że lekarze zwracają szczególną uwagę właśnie na wynik PDW. Najczęściej ma to związek z podejrzeniem rozwijania się zaburzeń krzepnięcia krwi, na co wskazywać mogą objawy: przedłużone krwawienie, łatwe siniaczenie się, samoistne krwawienia (np. z błon śluzowych).

To także może cię zainteresować:

  1. Czym się zajmuje hematologia?
  2. Podwyższone monocyty we krwi - przyczyny
  3. Badanie żywej kropli krwi - kolejny przekręt medycyny alternatywnej
Więcej o: