Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Przy rozpoznawaniu schorzeń tarczycy oznacza się podstawowe hormony tarczycy tj. TSH i tzw. wolne hormony FT3 i FT4. Konieczne jest również przeprowadzenie badań pod kątem przeciwciał, które u osób z prawidłowo funkcjonującym gruczołem nie występują wcale. Do najlepiej poznanych i najczęściej oznaczanych należą anty-TSHR, anty-TPO, anty-TG, anty-NIS, anty-megalina.
Choroba, stan zapalny bądź uwarunkowania genetyczne sprawiają, że organizm zaczyna traktować wydzielane przez tarczycę hormony jako zagrożenie. W oparciu o typ przeciwciała możliwe jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości. W przypadku gdy w surowicy obserwuje się anty-TSHR można podejrzewać chorobę Gravesa-Basedowa. Przy schorzeniach o podłożu autoimmunologicznymi występuje niezwykle rzadko. Anty-TSHR skierowany jest przeciwko specyficznym komórkom, które "odbierają" i przekazują informację o obecność TSH w organizmie (więcej o TSH jego normach oraz znaczeniu i funkcjach przeczytasz tutaj ).
Przeciwciała anty-TPO oddziałują przede wszystkim na peroksydazę tarczycową. To jeden z enzymów uczestniczących w procesie syntezy hormonów tarczycy. Ich obecność obserwowana jest u osób z zapaleniem tarczycy, chorobą Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Ale nie tylko. Czasem zdarza się, że obecność tego rodzaju przeciwciał nie ma związku z zaburzeniem działania gruczołu. Wydzielanie anty-TPO bywa powiązane z reumatoidalnym zapaleniem stawów bądź cukrzycą. Więcej informacji o anty-TPO, ich znaczeniu i zagrożeniach jakie niosą przeczytasz tutaj .
Immunoglobulina anty-TG skierowana jest przede wszystkim przeciwko tzw. wolnym hormonom i uznawana jest za marker nowotworowy. Wydzielanie tego przeciwciała nie zawsze jednak jest wynikiem rozwoju raka. Najczęściej jego "produkcja" aktywowana jest przy chorobach autoimmunologicznych tarczycy tj. niedoczynność/nadczynności tarczycy, chorobie Gravesa-Basedowa, zapaleniu tarczycy lub chorobie Hashimoto.
Anty-NIS, podobnie jak wyżej opisane immunoglobuliny oddziałują na wolne hormony. Mimo że ich oznaczenie nie jest powszechne przy badaniu tarczycy to pojawiają się przede wszystkim u pacjentów z rakiem tarczycy.
Równie mniej znanym i rzadziej badanym przeciwciałem jest anty-megalina. Megalina to jeden z receptorów pokrywający tzw. komórki epitelialne, które m.in. chronią powierzchnię tarczycy.