Tyroksyna (T4)

Hormon ten, wraz z T3, reguluje działanie tarczycy. Mimo że znaczenie i funkcje tyroksyny nie są tak ważne, jak w trijodotyronin (T3) to przy podejrzeniu choroby tarczycy i stawianiu diagnozy jego wartość nie może zostać pominięta.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Tyroksyna (T4) to jeden z ważniejszych wytwarzanych przez tarczycę hormonów. Jego poziom kontrolowany jest przede wszystkim przez przysadkę mózgową oraz podwzgórze. Obok regulacji pracy gruczołu oddziałuje na metabolizm tłuszczów, poprawia wchłanianie glukozy. Dodatkowo wpływa na rozwój układu nerwowego oraz kostnego, a także laktację czy rozród.

Badanie T4

Aby badanie miało wartość i było wiążące konieczne jest oznaczenie także fT4, czyli tzw. wolnych hormonów. Ponad 99 proc. hormonu występuje we krwi pacjenta, pozostała część krąży po organizmie. Dlatego też badanie poziomu T4 odbywa się w dwóch etapach. Z pobranej z żyły łokciowej próbki wyodrębnia się wszystkie dodatkowe elementy budujące i znajdujące się we krwi. Następnie do tak "oczyszczonej" surowicy wprowadza cię przeciwciało, które obok łączenia cząsteczek T4 promieniuje. W oparciu o generowane natężenie światła określa się poziom hormonu .

Oznaczenie T4 nie jest wykonywane jedynie w przypadku podejrzenia choroby tarczycy. Bardzo często jego poziom ma związek z niepłodnością u kobiet.

Za wysoki lub za niski

Oznaczenie tyroksyny zazwyczaj zlecane jest w przypadku nieprawidłowego wyniku

">TSH, którego wartość, w zależności od strony, w którą widoczne są wahania, może oznaczać niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Poziom hormonu powinien się mieścić w przedziale 10 - 25 pmol/l (8 - 20 ng/l). U pacjentów, u których fT4 jest poniżej 10 pmol/L (8 ng/l) można podejrzewać niedoczynność tarczycy, gdy przekracza 25 pmol/l (20 ng/l) należy przypuszczać nadczynność.

Czasem zaburzone wartości mogą być spowodowane przyjmowanymi lekami np. zawierającymi estrogen, przeciwpadaczkowymi, antykoncepcją.

Zobacz wideo

Czytaj także:

TSH, czyli strażnik tarczycy

Przeciwciała anty - TPO

Choroby tarczycy, a ciąża

Izotopowe leczenie tarczycy

Trijodotyronina (T3)

Więcej o: