Kolposkopia

Wykonywane profilaktycznie badania ginekologiczne pozwalają na szybkie wykrywanie i rozpoznawanie zmian chorobowych w obrębie narządów rozrodczych kobiety. Obok cytologii, jednym z częściej zlecanych testów jest kolposkopia. Przy użyciu tzw. kolposkopu ocenia się powierzchnię szyjki macicy. Ten rodzaj badania po raz pierwszy wykonano w latach 20. minionego wieku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Przy użyciu specjalnego aparatu optycznego nazywanego kolposkopem zaledwie w ciągu kilku minut możliwe jest dokładne obejrzenie nie tylko szyjki macicy, ale i dolnej część kanału macicy, pochwy oraz sromu. Kolposkopia jest szczególnie cennym badaniem przy diagnozowaniu zmian nowotworowych szyjki macicy. Jest na tyle dokładne i skuteczne, że umożliwia rozpoznanie choroby jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Rak szyjki macicy na tym etapie rozwoju jest całkowicie uleczalny.

Kolposkopia, czyli co?

Kolposkopia mimo że pozwala dokładnie obejrzeć i wykryć pierwsze zmiany w narządach rozrodczych kobiety ma znacznie większe możliwości. Aparat bywa wykorzystywany przy diagnozowaniu niektórych schorzeń w obrębie odbytu, ujścia cewki moczowej, a także nabłonka prącia.

Kolposkop, czyli specjalny mikroskop pozwala nawet pięćdziesięciokrotnie powiększyć oglądany narząd. Nowsze aparaty umożliwiają wykonanie zdjęcia trójwymiarowego, a nawet zarejestrowanie materiału wideo.

Jak wygląda kolposkopia?

Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym i w pierwszej kolejności wymaga użycia wziernika w celu lepszego uwidocznienia szyjki macicy. Następnie lekarz zbliża obiektyw aparatu do pochwy, nie umieszcza go jednak we wnętrzu organu, a jedynie ogląda wydzielinę. Po przemyciu szyjki macicy płynem fizjologicznym i usunięciu śluzu sprawdza stan jej nabłonka oraz naczyń. Niekiedy w celu uzyskania lepszego obrazu wykorzystuje się specjalne filtry. W przypadku obserwacji niepokojących zmian, najpierw z pomocą kwasu octowego, a następnie jodku potasu (tzw. płyn Lugola) możliwa jest potwierdzenie lub wykluczenie nieprawidłowości w obrazie szyjki macicy. Jeśli zmiany nadal budzą wątpliwości w czasie jednego badania możliwe jest pobranie materiału do dalszych testów.

Kiedy warto wykonać kolposkopię?

Kolposkopia to bezbolesne badanie dzięki któremu, obok stanów przedrakowych, możliwe jest różnicowanie szeregu infekcji zarówno grzybiczych, bakteryjnych, pierwotniakowych jak i wirusowych. Dodatkowo umożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego, ustalenie zakresu i skali planowanego zabiegu chirurgicznego oraz ocenę jego skuteczności.

Pacjentki, które mają mieć wykonane badanie kolposkopowe na kilka dni przed jego wykonaniem powinny zrezygnować ze stosunków seksualnych, innych zabiegów (np. irygacji) lub badań ginekologicznych (np. cytologii) ponieważ mogą mieć one wpływ na wynik kolposkopii. Nie jest ono zlecane także w czasie miesiączki .

Zobacz wideo

Czytaj także:

Brak miesiączki chociaż, nie jesteś w ciąży i nie przechodzisz menopauzy? Diagnostyka konieczna

Cytologia - co należy o niej wiedzieć?

Nadżerka szyjki macicy

Skręt przydatków

Persuflacja (pertubacja lub przedmuchiwanie jajowodów)

Więcej o: