Rak pochwy

Rak pochwy to jeden z rzadziej występujących nowotworów. Choroba najczęściej ma charakter wtórny, a przyczyny jego występowania nie są znane.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Postać pierwotna stanowi zaledwie 1proc. wszystkich nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Ten rodzaj zmian dotyka panie między 45 a 60 rokiem życia. Wtórne zmiany w obrębie pochwy najczęściej są konsekwencją lub powikłaniem po raku trzonu macicy, jajników , żołądka lub sutka. W grupie największego ryzyka są przede wszystkim kobiety z rakiem szyjki macicy, zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, palące papierosy oraz mające wielu partnerów seksualnych. Rozróżnia się kilka rodzajów nowotworów pochwy - płaskonabłonkowy, gruczolak, czerniak złośliwy i mięsak. Najczęściej rozpoznawany jest nowotwór płaskonabłonkowy. W większości przypadków zlokalizowany jest on w górnym odcinku dolnej części pochwy.

Objawy i diagnoza

Pierwszym, a zarazem najbardziej charakterystycznych objawem choroby są silne bóle w czasie stosunku oraz pojawiające się po nim krwawienia. Ogromna część kobiet skarży się na bóle skupione w okolicy brzucha, lędźwiowej oraz miednicy. Dodatkowo mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia, upławy, wrażenie silnego parcia oraz ból przy wypróżnianiu.

Jedyną sprawdzoną metodą diagnostyczną przy zmian nowotworowych pochwy jest badanie cytologiczne. Za początek zmian nowotworowych uznaje się rogowacenie przerostowe błony śluzowej.

Leczenie

Sposób i forma leczenia uzależniona jest przede wszystkim od wieku oraz stopnia rozwoju choroby. Aby określić rodzaj i rozmiar zmian wykorzystuje się sześciostopniową skalę:

- stopień 0 - tzw. rak przedinwazyjny

- stopień I - guz ma charakter naciekający i nie zajmuje tkanek przypochwowych

- stopień II - naciek pojawia się w przedpochwiu i nie obejmuje ścian miednicy

- stopień III - naciek w przedpochwiu przechodzący do ściany bocznej

- stopień IV A - naciekający guz zlokalizowany w okolicy pęcherza lub odbytnicy

- stopień IV B - najbardziej zaawansowana postać choroby z rozsianymi po ciele przerzutami

Najczęściej stosowaną forma leczenia jest radioterapia wewnętrzna z wykorzystaniem kobaltu, radu lub cezu. W niektórych przypadkach przed zleceniem naświetlań stosuje się leczenie operacyjne. Czasem sięga się po chirurgię laserową, miejscowe usunięcie nowotworu, waginektomia (usunięcie pochwy). W indywidualnych przypadkach stosowana jest radykalna histerektomia, czyli usuniecie macicy.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Pochwica

Zapalenie pochwy

Grzybica pochwy

PGAD - 100 orgazmów dziennie wbrew woli i mimo braku myśli seksualnych?

Zespół policystycznych jajników

Więcej o: