Polip trzonu macicy tworzy się wewnątrz jamy macicy z pogrubionej błony śluzowej. Może on blokować kanał szyjki macicy i wystawać na zewnątrz do pochwy. Przyczyny powstawania nie są do końca znane. Niemniej jednak wiąże się je z zaburzeniami hormonalnymi, a szczególnie podwyższonym stężeniem estrogenów. Najbardziej narażone na wystąpienie polipów są kobiety bardzo młode oraz w okresie około menopauzalnym.
Polipy rzadko ulegają zezłośliwieniu, toteż nie zalicza się ich do stanów przedrakowych. Niemniej jednak niektóre zmiany przed i nowotworowe mogą wystąpić w formie polipa, z tego tez powodu każdy przypadek polipa i zmian go przypominających poddawany jest diagnostyce.
Polipy często nie dają żadnych objawów. Mogą jednak pojawić się upławy, krwawienie międzymiesiączkowe, plamienia po stosunku, stan zapalny i dolegliwości bólowe wynikające z nadmiernych skurczów macicy. Istnieje ryzyko niepłodności, gdy polip zamyka wejście do kanału szyjki macicy.
Polipy wykrywa się zazwyczaj w prostym badaniu ginekologicznym. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Metodą leczenia polipów jest ich usunięcie. Wykonuje się łyżeczkowanie jamy macicy lub histeroskopię.
Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w trakcie jednodniowej wizyty w szpitalu przy zastosowaniu lekkiego znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj kobieta już następnego dnia wraca do codziennych zajęć. Pobiera się także materiał do badania histopatologicznego.