Amputacja szyjki macicy

Rak szyjki macicy zaliczany jest do najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Mimo że jest uleczalny ogromna część pań lekceważy go i nie wykonuje badań profilaktycznych. Jedną ze skuteczniejszych metod walki z chorobą jest amputacja szyjki macicy, która nie przekreśla szans na zajście w ciążę.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Amputacja szyjki macicy zazwyczaj stosowana jest w dwóch przypadkach. Doskonale sprawdza się przy leczeniu pierwszych zmian rakowych w obrębie szyjki macicy oraz przy tzw. wydłużaniu szyjki macicy. Zastosowana w tym drugim przypadku pozwala zniwelować zaburzenia statyki (m.in. wypadniecie pochwy) w narządach rozrodczych. Zabieg doskonale sprawdza się także przy leczeniu łagodniejszych zmian chorobowych w obrębie szyjki macicy.

Na czym polega i jak wygląda zabieg?

Amputacja polega na całkowitym wycięciu zmienionej tkanki i zastąpieniu jej śluzówką. Nowy materiał łączony jest z szyjką macicy z pomocą rozpuszczalnych szwów. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 30 do 40 minut. Usunięty fragment najczęściej służy jako materiał do badania histopatologicznego .

Przed wykonaniem operacji obok badania cytologicznego , kolposkopii konieczne jest wyeliminowanie innych schorzeń lub stanów zapalnych w obrębie narządów płciowych. W przypadku pacjentek miesiączkujących zabieg powinien być przeprowadzony tuż po zakończeniu krwawienia.

Po amputacji

Usunięciu fragmentu szyjki macicy zazwyczaj przez dziesięć dni towarzyszy plamienie oraz osłabienie i ból , który można łagodzić powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi. Przez trwający około 4 tygodnie okres rekonwalescencji konieczne jest stosowanie podstawowych zasad higieny. Dodatkowo zaleca się unikanie stosunków seksualnych oraz używania tamponów. Po jego upływie należy zgłosić się na badania kontrolne.

Amputacja szyjki macicy a ciąża

Amputacja szyjki macicy nie wyklucza zajścia w ciąże, jednak sama operacja może mieć wpływ na jej przebieg. Wszystko zależy od ilości wyciętej tkanki, a mogące wystąpić powikłania są trudne do przewidzenia. Dlatego każda kobieta, która przeszła taką operację planująca zajście w ciążę powinna skonsultować się z lekarzem i pozostać pod jego opieką aż do rozwiązania.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Nadżerka szyjki macicy

Skręt przydatków

Macica inwolucyjna

Persuflacja (pertubacja lub przedmuchiwanie jajowodów)

Konizacja szyjki macicy

Więcej o: