''Cukrzyca i utrata słuchu idą w parze''. Diabetolodzy: Pacjenci z cukrzycą dwa razy częściej mają problem ze słuchem

''Ubytek słuchu jest dwukrotnie częstszy u osób cierpiących na cukrzycę w porównaniu do ludzi zdrowych. Wśród pacjentów ze stanem przedcukrzycowym ryzyko utraty słuchu jest o 30 proc. wyższe niż u osób z prawidłowym poziomem cukru we krwi" - ostrzega Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne. ''Pacjenci z cukrzycą powinni nie tylko regularnie badać oczy, ale także słuch" - zapewniło Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w komentarzu dla portalu Zdrowie.gazeta.pl.

Często prosisz innych o powtórzenie tego, co powiedzieli? Zwiększasz głośność telewizora, bo masz coraz większy problem ze słyszeniem nadawanych treści? Najlepiej jak najszybciej wykonaj badania kontrolne i sprawdź, czy masz cukrzycę. Okazuje się, że osoby cierpiące na tę chorobę coraz częściej doznają ubytku słuchu. 

Możliwe, że wysoki poziom glukozy we krwi uszkadza naczynia krwionośne w uchu wewnętrznym w podobny sposób, jak w przypadku innych narządów, takich jak np. oczy i nerki, których funkcjonowanie zaburza ta choroba

– wyjaśnia Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne w nowym komunikacie, o którym rozpisują się portale medyczne na całym świecie. ''Cukrzyca i utrata słuchu idą w parze'' – alarmują diabetolodzy. Nadal nie ma pewności, jaka jest przyczyna tego, że cukrzyca może mieć związek z problemami ze słuchem.

Lech Wałęsa Na co choruje Lech Wałęsa? Zięć byłego prezydenta zdradził nam, jak się czuje polityk

Chorym na cukrzycę grożą problemy ze słuchem. Ostrzeżenie Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Choć dosyć często mówi się o tym, że osoby walczące z cukrzycą narażone są na choroby serca, niewydolność nerek, tzw. stopę cukrzycową oraz zaburzenia widzenia, które mogą doprowadzić nawet do ślepoty, to jednak nadal wiele osób nie jest świadomych tego, że cukrzyca może mieć także związek z ubytkiem słuchu.

Jako pierwsi o takiej zależności informowali japońscy naukowcy, którym na łamach renomowanego czasopisma ''The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism'' udało się wykazać, że zaburzenia słuchu są dwukrotnie częstsze u chorych na cukrzycę.

Badacze z Uniwersytetu Niigata oraz kilku innych ośrodków przebadali ponad 20 tys. osób. Zauważyli, że niezależnie od wieku oraz przewlekłego narażenia na hałas pacjenci z cukrzycą dwa razy częściej mieli problem ze słuchem w porównaniu do ludzi z prawidłowymi wynikami, u których nie zdiagnozowano cukrzycy.

Jeśli poziom bisfenolu A i ftalanów jest w normie, to nic nam nie grozi. W wyższych stężeniach może być jednak toksyczny, uszkadza wątrobę, zaburza pracę hormonów i przyczynia się do cukrzycy, otyłości i miażdżycy. Bisfenol A i ftalany w wysokich stężeniach szkodzą wątrobie. Podnoszą cholesterol, trójglicerydy i glukozę

Masz cukrzycę? Zbadaj słuch

Naukowcy zalecali wówczas, by chorzy na cukrzycę byli poddawani regularnym badaniom słuchu. Lekarze zwracali uwagę na niską świadomość społeczną na temat konsekwencji zaburzeń słuchu u pacjentów z cukrzycą. Według ekspertów problemy ze słuchem mogą doprowadzić u chorych nie tylko do zaburzeń funkcji poznawczych, ale także m.in. do depresji. Im wcześniej uda się rozpoznać ubytek słuchu, tym większe szanse na to, że pacjenci z cukrzycą będą w mniejszym stopniu narażeni na kolejne problemy, które mogą wynikać z tego, co im dolega.

Polscy diabetolodzy, z którymi skontaktowaliśmy się, by ustalić, czy w naszym kraju zaleca się badanie słuchu chorym na cukrzycę, zgodnie zapewniali nas, że dotąd nie było takich rekomendacji. 

W Polsce nie ma zaleceń dotyczących badania słuchu przy współistniejącej cukrzycy. Obowiązują zatem zalecenia ogólne takie jak dla całej populacji.  Badania pod kątem zaburzenia słuchu w Polsce nie były prowadzone, a trudno jest ekstrapolować wyniki z innych populacji na chorych w naszym kraju

– przyznał w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl krajowy konsultant ds. diabetologii, prof. Krzysztof Strojek.

Warto byłoby zwrócić uwagę na to, żeby także w Polsce badać osoby chore na cukrzycę pod kątem ubytku słuchu. Będziemy podkreślać na naszych spotkaniach edukacyjnych, że pacjenci z cukrzycą powinni nie tylko regularnie badać oczy, ale także słuch.

- zapewniło nas Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, które poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie.

Stewia "Nie należy zakładać, że słodziki są bezpieczne". Szkodzą nawet te ze stewią. Obalono popularny mit

źródło: American Diabetes Association / The Journal of Clinical Metabolism & Endocrinology

Więcej o: