"Jest już lepiej". Zięć Wałęsy zdradził nam najnowsze informacje o zdrowiu byłego prezydenta

''Jest już lepiej. To było omdlenie. Ja jeszcze teścia nie widziałem. Jest pewnie jeszcze w szpitalu i przechodzi badania'' - potwierdza w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl Lech Artur Wałęsa, zięć byłego prezydenta. Jak się teraz czuje 78-letni polityk? ''Dosyć dobrze. Jest z nim kontakt i jest OK" - mówi nam mąż Magdaleny Wałęsy, najstarszej córki pary prezydenckiej.

Informacja o tym, że legendarny przywódca Solidarności po raz kolejny trafił do szpitala wywołała sporo emocji w Polsce. Udało się nam skontaktować z jednym z członków jego rodziny — Lechem Arturem Wałęsą, który na co dzień jest radnym miasta Gdańska. Zapytaliśmy samorządowca, czy tym razem jednym z powodów hospitalizacji byłego prezydenta RP mogło być powikłanie po cukrzycy, czyli tzw. stopa cukrzycowa, która już wcześniej wymagała specjalistycznej interwencji lekarzy.

''Nie słyszałem ostatnio o problemach ze stopą cukrzycową, więc raczej nie'' – powiedział Artur Lech Wałęsa. Mąż najstarszej córki Danuty i Lecha Wałęsów zaprzeczył też, by pogorszenie stanu zdrowia jego teścia mogło mieć związek z COVID-19.

''Zakażony koronawirusem (prezydent Lech Wałęsa – przyp. red.) był dużo wcześniej. Potem było już dużo lepiej" – zapewnia małżonek Magdaleny Wałęsy, który po ślubie przyjął nazwisko żony.

Co ze zdrowiem Lecha Wałęsy? Zięć polityka mówi nam, jak się teraz czuje były prezydent

Do kiedy Lech Wałęsa ma przebywać w szpitalu? ''O to nie pytałem, to moja żona osobiście rozmawiała na ten temat, więc jeszcze nie wiem dokładnie'' – powiedział nam Lech Artur Wałęsa. Jego teść ma się już czuć lepiej, ale nadal przebywa pod opieką lekarzy i przechodzi badania.

Były prezydent Polski słynie z wyjątkowej aktywności w mediach społecznościowych. Po trafieniu do szpitala szybko podzielił się ze swoimi obserwatorami na Facebooku zdjęciem, na którym widać, że jest podłączony do kroplówki. ''Bywa i tak'' – podpisał pod postem.

Problemy z sercem i stopą cukrzycową, czyli co dolega prezydentowi Wałęsie?

Lech Wałęsa od lat ma problemy z sercem i cukrzycą. Wiosną zeszłego roku przeszedł zabieg kardiochirurgiczny związany z wszczepionym mu w przeszłości rozrusznikiem serca. Natomiast w sierpniu 2021 roku prezydent trafił do szpitala z powodu tzw. stopy cukrzycowej – jednego z najczęstszych powikłań cukrzycy.

Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem liczby amputacji dokonywanych z powodu stopy cukrzycowej. Problem ten diagnozowany jest u około 15 proc. chorych na cukrzycę, ale nawet 85 proc. pacjentów cierpiących z tego powodu wymaga amputacji. Co roku w Polsce taki zabieg wykonywany jest u około 14 tys. pacjentów.

U Lecha Wałęsy problemy ze stopą cukrzycową nasiliły się po odstawieniu insuliny, którą regularnie przyjmował przez ostatnie 20 lat.

Czym jest zespół stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa jest jednym z najgroźniejszych powikłań cukrzycy typu 1 i 2. Powstaje przez to, że z powodu zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę może dochodzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów. Wówczas możemy mówić o tzw. stopie cukrzycowej pochodzenia naczyniowego (zwanej niedokrwienną) lub pochodzenia nerwowego (neuropatycznej).

U pacjentów w części grzbietowej stopy lub na podeszwie zaczynają pojawiać się owrzodzenia. Skóra coraz bardziej się łuszczy, jest przesuszona i łatwo pęka. Rozwijają się na niej rany, zaczerwienienia oraz opuchlizna. Początkowo takie zmiany mogą są trudno zauważalne. Pacjent stopniowo traci czucie w stopach i staje się coraz mniej podatny na dostrzeganie zmian temperatury.

Z czasem może dochodzić do deformacji w obrębie stóp. Palce ulegają zniekształceniu (stają się młoteczkowate), pojawiają się zrogowacenia na skórze, a chory staje się coraz bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne do zagojenia się rany.

Zobacz wideo Czym jest stopa cukrzycowa?

Jak ograniczyć ryzyko stopy cukrzycowej? Nowe sposoby na pomoc chorym

W zapobieganiu stopie cukrzycowej pomaga utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, dbanie o poprawne stężenie cholesterolu i ciśnienia tętniczego. W przypadku osób walczących z takim problemem ważne jest, by regularnie konsultować zmiany związane ze stopą cukrzycową u lekarza specjalisty i przynajmniej raz w roku zgłaszać się w tej sprawie do kontroli.

Spore znaczenie ma także dbanie o higienę stóp, codzienne mycie ich w letniej wodzie za pomocą jak najbardziej naturalnych kosmetyków, które nie podrażniają skóry (np. szarego mydła). Lepiej unikać  stosowania pumeksu, by nie doprowadzić do kolejnych podrażnień.

W zależności od stanu pacjenta zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną (jeśli to możliwe), a także odpowiednio dobraną dietę i noszenie wygodnego obuwia lub wkładek ortopedycznych. W zeszłym roku było głośno o nowym odkryciu kanadyjskich naukowców, którym udało się opracować specjalne biobandaże z mikroczujnikami. Wynalazek badaczy z University of Alberta może nie tylko przynieść ulgę osobom, które zmagają się ze stopą cukrzycową, ale może także znacząco zredukować ryzyko amputacji u chorych.

Więcej o: