Badanie poziomu cukru we krwi należy wykonywać na czczo (najlepiej w godzinach porannych). Dzień wcześniej nie powinniśmy spożywać ciężkostrawnych i tłustych pokarmów. Lepiej też unikać nadmiernie intensywnej aktywności fizycznej na dobę przed badaniem.
Z kolei tzw. przygodny poziom glukozy określa się po posiłku (o dowolnej porze). Badanie poziomu cukru we krwi może być też częścią doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT, ang. Oral Glucose Tolerance Test).
Zdrowe osoby powinny badać krew raz w roku. Standardowo interpretuje się te badania według poniższego schematu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
70-99 mg/dl (od 3.9 do 5.5 mmol/L) — prawidłowy poziom glukozy,
100-125 mg/dl (od 5.6 do 6.9 mmol/L — nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy),
powyżej 126 mg/dl (7.0 mmol/L w co najmniej dwóch pomiarach) — cukrzyca.
Jeśli wyniki nie są prawidłowe, należy je powtórzyć.
70-140 mg/dl — wynik prawidłowy
140-199 mg/dl — nieprawidłowa tolerancja glukozy (hiperglikemia poposiłkowa),
powyżej 200 mg/dl — w dwie godziny po posiłku — cukrzyca.
W przypadku doustnego testu obciążenia glukozą, który Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca wykonywać w sytuacji, gdy inne wyniki uznaje się za "nieprawidłową glikemię na czczo" normy u mężczyzn oraz kobiet, które nie są w ciąży, należy odczytywać następująco:
U kobiet pomiędzy szóstym a siódmym miesiącem ciąży OGTT wykonuje się na czczo po podaniu 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody oraz po raz kolejny, po dwóch godzinach od posiłku. Normy odczytuje się według poniższego schematu: