Dyskopatia - co to jest?
Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, zwanego również dyskiem. Dysk ten jest elastycznym elementem, który oddziela od siebie poszczególne kręgi kręgosłupa. Pod wpływem różnych czynników dysk może ulec uszkodzeniu, a w konsekwencji przemieszczenia się, które może spowodować ucisk na nerwy. Dyskopatia dotyczy każdego odcinka kręgosłupa, powodując niekiedy silny ból promieniujący do klatki piersiowej, barków, kończyn lub miednicy. Jej rozwojowi sprzyja między innymi siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, stres lub otyłość. Najczęściej jest diagnozowana u osób w wieku od 30 do 50 roku życia, jak również u seniorów.
Dyskopatia - rodzaje
Dyskopatię dzieli się w zależności od lokalizacji schorzenia i wyróżnia się:
1. Dyskopatię lędźwiową - dotyczy dolnej części pleców
2. Dyskopatię piersiową - środkowa część kręgosłupa
3. Dyskopatię szyjną - kręgi szyjne
Dyskopatia - objawy
W zależności od umiejscowienia, dyskopatia może powodować rozmaite objawy. Bardzo częstym objawem dyskopatii jest ból, który może promieniować. Charakterystyczne objawy warto podzielić i przyporządkować do kolejnych rodzajów dyskopatii:
1. Dyskopatia lędźwiowa:
2. Dyskopatia piersiowa:
3. Dyskopatia szyjna:
Dyskopatia może mieć ostry lub przewlekły przebieg. W ostrym pojawia się nagły, szybko nasilający się ból, któremu towarzyszą objawy takie jak bezwład, drętwienie lub mrowienie kończyn. Natomiast w przewlekłym, który może być poprzedzony ostrym rzutem, ból nasila się wraz z mijającym czasem. Zdarza się również, że dyskopatia przez długi czas rozwija się nie dając żadnych objawów.
Dyskopatia - przyczyny
Na powstanie dyskopatii maja wpływ czynniki środowiskowe i mechaniczne, jednak nie bez znaczenie jest również sam wiek chorego.
Wśród przyczyn dyskopatii wymienia się:
Zobacz też: Krioterapia miejscowa: wygraj z bólem za pomocą zimna
Leczenie dyskopatii, szczególnie w początkowym stadium choroby, pomoże zapobiec jej rozwojowi i pojawieniu się jej poważnych objawów takich jak np. niedowład kończyn. W zależności od stanu pacjenta i zaawansowania choroby, dyskopatię można leczyć metodami operacyjnymi lub nieoperacyjnymi.
1. Metody nieoperacyjne, zachowawcze:
2. Metody operacyjne:
Dostępne są również inne zabiegi, które przeprowadza się bez użycia skalpela, są to: dyscektomia mikroendoskopowa (MED), przezskórna laserowa dekompresja dysku (PLLD) oraz termonukleoplastyka (IDET).
Leczenie dyskopatii jest poprzedzone kilkoma badaniami. Zwykle zleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego (MRI), tomografii komputerowej (CT). Na podstawie otrzymanych wyników lekarz stawia diagnozę oraz ustala najlepszą metodę leczenia.
Pamiętajmy, że w przypadku dyskopatii ogromne znaczenie ma profilaktyka, czyli:
Dyskopatia - jak długo trwa leczenie?
To, jak długo potrwa leczenie dyskopatii zależy przede wszystkim od zaawansowania choroby i stanu pacjenta. Po operacji, zwłaszcza mało inwazyjnej, często już na drugi dzień można opuścić szpital. Natomiast, w lżejszych przypadkach dyskopatii leczenie zachowawcze, czyli rehabilitacja, fizjoterapia trwa zazwyczaj kilka tygodni.
Dyskopatia - jak leżeć?
Prawidłowe leżenie, w przypadku ostrego przebiegu dyskopatii jest jedną z metod leczenia. Jak powinniśmy leżeć przy dyskopatii? Przede wszystkim znajdźmy pozycję, która jest dla nas najwygodniejsza i nie wzmaga bólu lecz go eliminuje bądź uśmierza.
Zadbajmy o odpowiedni materac, najlepiej z tzw. strefami twardości, tak aby nasz kręgosłup podczas spania lub odpoczynku zachował swoje naturalne krzywizny.
Prawidłowa postawa siedząca w przypadku dyskopatii zapobiega jej dalszemu rozwojowi i co ważne, zmniejsza dolegliwości bólowe. Odpowiednia postawa jest szczególnie ważna zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy długie godziny pracując przy biurku. Jak więc powinniśmy siedzieć? Poniżej kilka zaleceń:
1. Ustawiamy odpowiednią wysokość fotela. Rozstawione na szerokość barków stopy powinny znajdować się na podłodze, możemy dodatkowo skorzystać z podnóżka.
2. Postawa - siedzimy wyprostowani, klatka piersiowa wypięta, miednica wychylona do przodu. Warto zainwestować w porządne, ergonomiczne krzesło do siedzenia.
3. Kierowcy powinni zainstalować w półwałek lędźwiowy lub przymocować do fotela specjalny panel lędźwiowy.
4. Co jakiś czas, mniej więcej do godzinę należy wstać od biurka aby „rozruszać" napięte podczas siedzenia mięśnie.