Spacerowanie - umiarkowane tempo, wielkie zyski

Uwa¿asz, ¿e spacer to nie wysi³ek fizyczny? Piesze wêdrówki ograniczasz do spaceru po kawê w pracy b±d¼ dotarcia do pojazdu, którym siê przemieszczasz. To wielka strata. Co mo¿esz zyskaæ, chodz±c?
Brak ci czasu i chêci na wymy¶lne zajêcia sportowe? Po prostu id¼ na spacer. My¶lisz: podczas przechadzki ani nie czujê wysi³ku miê¶ni, ani nie spalam niebagatelnej liczby kalorii. W³a¶ciwie wyjdzie na to samo, je¶li zostanê na swojej kanapie? Nic z tych rzeczy. Co daje nam zwyk³a przechadzka?



Spacerem do zdrowia - co siê dzieje z cia³em, gdy chodzisz?

Po pierwsze podczas chodzenia dotleniasz organizm. Serce i uk³ad oddechowy delikatnie przyspieszaj± pracê. Na tyle jednak subtelnie, ¿e nie odczuwasz zmêczenia, a têtno pozwala na swobodne prowadzenie rozmowy.

Spacerowanie poprawi nie tylko stan p³uc i serca. Wprawi te¿ w ruch miê¶nie. Przechadzka wzmacnia szczególnie dolne partie cia³a: nogi, po¶ladki, ale te¿ ramiona czy brzuch. Poprawia ogóln± wydolno¶æ, reguluje poziom cholesterolu we krwi. Korzystnie wp³ywa na strukturê ko¶ci. Równie¿ dlatego, ¿e za spraw± promieni s³onecznych i ¶wiat³a dziennego, które docieraj± do ciebie podczas spaceru na ¶wie¿ym powietrzu, w organizmie wytwarzana jest witamina D. Ona za¶ uwa¿ana jest nie tylko za przyjació³ka ko¶ci i zêbów, dziêki której wapñ i fosfor jest lepiej przyswajany, ale te¿ coraz czê¶ciej podkre¶la siê jej antydepresyjne dzia³anie. Codzienna zalecana do wytworzenia witaminy D "dawka" spaceru w naturalnym ¶wietle dziennym to minimum pó³ godziny.

Nie taki marny wysi³ek - ile spalisz kalorii?

Godzinny spacer to wydatek energetyczny, który poch³onie oko³o 200 kcal, czyli równowarto¶æ dro¿d¿ówki. Je¶li wybierzesz siê na d³u¿sz± wycieczkê, masz szansê w przyjemny sposób spaliæ nawet obfity posi³ek. Najmniej kalorii "wychodzisz" spaceruj±c po p³askim terenie. Najlepsze spalanie energii gwarantuje wchodzenie pod górê. Wysi³ek przeliczasz na kilometry? Zazwyczaj chodzimy z prêdko¶ci± 5 km na godzinê. O ile przyspieszysz kroku, podczas trochê ponad godzinnego spaceru mo¿esz pokonaæ nawet 7 km.

Dla kogo jest chodzenie?

Je¶li nie planujesz ca³odniowych wycieczek po górach, nie musisz siê przejmowaæ brakiem kondycji. Ryzyko kontuzji jest stosunkowo ma³e w porównaniu do innych dyscyplin. Stawy i ko¶ci s± obci±¿one w bardzo nieznacznym stopniu (choæ jednak wiêkszym ni¿ w przypadku sportów wodnych). Zupe³ny brak aktywno¶ci fizycznej sprzyja ich niedokrwieniu i niszczeniu - intensywne æwiczenia w du¿ej mierze je obci±¿aj±. Spacer to wiêc optymalne rozwi±zanie. W dodatku demokratycznie mog± go praktykowaæ niemal wszyscy, niezale¿nie od wieku, wagi czy kondycji. Wybierz wygodne buty, najlepiej z amortyzuj±c± wstrz±sy elastyczn± podeszw± . Zapomnij o obcasach - stawy kolanowe bêd± ci wdziêczne.

Recepta na dobry nastrój i odzyskanie równowagi

Spacer podzia³a relaksuj±co, zw³aszcza je¶li wybierzesz odpowiednie miejsce przechadzki. W parku czy lesie ³atwiej pozbyæ siê stresów dnia codziennego. Mo¿esz wybraæ w³asne towarzystwo, zabraæ ca³± rodzinê albo po prostu psa. Taki spacer da ci mo¿liwo¶æ uspokojenia siê, pouk³adania w g³owie my¶li albo wrêcz przeciwnie - zapomnienia o ca³ym ¶wiecie. W trakcie wêdrówki fale mózgowe przestawi± siê na umiarkowany, charakterystyczny dla odpoczynku rytm, co pozwoli ci uporaæ siê z nadmiernym pobudzeniem. Po czym poznasz poprawê? Nie bêdziesz mia³ k³opotów z zasypianiem, a z czasem ³atwiej bêdzie ci przestawiaæ siê na tryb, tak potrzebnego organizmowi, relaksu. Czy siê zdecydujesz? Wybór nale¿y do ciebie.

Chcesz mieæ sta³y dostêp do naszych tre¶ci? Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!