hipnoza
-
Hipnoza - czym jest, na czym polega, kiedy się ją stosuje
Hipnoza to stan umysłu, w którym dana osoba koncentruje się na określonych, kontrolowanych bodźcach. Na czym polega hipnoza i do czego może służyć? U kogo nie należy stosować hipnozy i czy wszystkich da się wprowadzić w ten stan?
-
Hipnoza - Czy działa jako terapia, kiedy ją stosować? Odpowiadamy
Stan pośredni między czuwaniem a snem, zwanym transem, podczas którego dochodzi do zmniejszenia zdolności krytycznych, zwiększenia podatności na sugestie i zmniejszenia skupienia uwagi na środowisku zewnętrznym na korzyść koncentracji na sobie sam...
-
Szumy w uszach, czyli cisza, która dzwoni w głowie
Na szumy uszne uskarża się co piąty Polak. Dla części chorych są to doznania bardzo dotkliwe. Utrudniają pracę, sen, normalne funkcjonowanie
-
Zespół stresu pourazowego (PTSD)
Bardzo silny stres, kryzys psychiczny czy traumatyczne przeżycie to najczęstsze przyczyny występowania różnego rodzaju zaburzeń lękowych. Jednym z częściej rozpoznawanych jest tzw. zespół stresu pourazowego (PTSD).
-
Nie pal, nie tyj, nie cierp
Mężczyzna bierze papierosa, żeby się uspokoić. Kobieta pali, by poprawić nastrój, zrelaksować się. Otóż ci, którzy potrzebują nikotyny do poprawy nastroju, najtrudniej rzucają palenie. Z prof. Lindą Ferry, amerykańską specjalistką terapii uzależni...
-
Hipnoza - uznana metoda psychoterapeutyczna czy element medycyny niekonwencjonalnej?
Jest jedną z uznanych metod psychoterapeutycznych. Polega na wprowadzeniu pacjenta w tzw. trzeci stan świadomości, na pograniczu jawy i snu. W trakcie seansów hipnotyzer może uwolnić nas od lęków, sprawić, że poczujemy się bardziej pewni siebie.
-
Niewielu to robi.
Doktor Bernard Hazon, autor wydanej niedawno książeczki "Stres" z popularnej serii "Porada bez wizyty", tak opisuje swoje doświadczenia z pacjentami palącymi: "Kiedy rozmawiam z moimi pacjentami, uderza mnie jedno.
-
Tajemnice pamięci
Psychologia i neurofizjologia odsłaniają coraz więcej pasjonujących tajników pracy mózgu. Wielomiliardowa społeczność współpracujących ze sobą neuronów okazuje się pełna inicjatywy, fantazji i nieokiełznanej chęci uczenia się.