Hipnoza - uznana metoda psychoterapeutyczna czy element medycyny niekonwencjonalnej?

Jest jedną z uznanych metod psychoterapeutycznych. Polega na wprowadzeniu pacjenta w tzw. trzeci stan świadomości, na pograniczu jawy i snu. W trakcie seansów hipnotyzer może uwolnić nas od lęków, sprawić, że poczujemy się bardziej pewni siebie.

Wciąż budzi nasze obawy. Sądzimy, że w czasie seansu terapeuta może przejąć nad nami kontrolę, wydobyć ukrywane w podświadomości informacje lub zasugerować działania, których nie chcielibyśmy na jawie wykonywać. Niesłusznie. Żaden hipnotyzer nie jest w stanie zmusić pacjenta do zachowań lub czynności, których ten na jawie nie akceptuje. Natomiast pacjent odpowiednio przygotowany przez terapeutę może sterować swoimi zachowaniami, kontrolować je, a nawet w pewien sposób wpływać na funkcjonowanie swego organizmu.

Jak wygląda seans

Nie musimy się do niego szczególnie przygotowywać. Trwa zwykle od 5 do 45 min. Aby terapeuta mógł nas zahipnotyzować, powinien nawiązać z nami dobry kontakt - poznać nas, wzbudzić za-ufanie, sprawić, byśmy się zrelaksowali i odprężyli. Specjaliści mają różne sposoby wprowadzania w trans. Mogą to być spokojnie, monotonnie wypowiadane słowa, np. "twoje powieki są ciężkie", wsłuchiwanie się w tykanie zegara czy szum morza albo koncentrowanie wzroku na jakimś przedmiocie lub punkcie. Człowiek w płytkim transie ma świadomość, co się wokół niego dzieje (np. słyszy ruch uliczny), ale nie zwraca na to uwagi. Słyszy i rozumie, co mówi do niego terapeuta. Nawet w stanie lekkiej hipnozy może on wpływać na naszą psychikę i wprowadzać do podświadomości różne wskazówki dotyczące np. zmiany trybu życia czy informacje na temat odczuwanych dolegliwości.

Hipnozie można poddawać się pojedynczo albo w grupie. W zależności od pierwszych naszych reakcji terapeuta dostosowuje tempo wprowadzania w trans, dlatego seans za każdym razem wygląda inaczej. Po zabiegu hipnoterapeuta powoli wyprowadza nas z transu (w lekkiej hipnozie sami możemy przerwać seans w każdej chwili). Nie klaszcze w dłonie, nie szarpie za ramię. Spokojnie prosi, byśmy wrócili do rzeczywistości.

Pokonać lęki i choroby

Rzadko kiedy wystarcza tylko jeden seans, byśmy pozbyli się lęku czy pokonali dolegliwości. Zwykle potrzeba od kilku do kilkunastu wizyt u hipnoterapeuty. W hipnoterapii, by osiągnąć cel, musimy skoncentrować całą swoją uwagę na wskazówkach i zaleceniach hipnotyzera. Dzięki takiemu skupieniu będziemy mogli później stosować je po wyjściu z gabinetu. Terapeuta, działając na naszą podświadomość, jest w stanie wytworzyć w nas przekonanie, że np. mniej nas coś boli. Dzięki hipnozie możemy też pokonać niektóre rodzaje otyłości - hipnoterapeuta może na tyle czasu, ile chcemy, wywołać w nas niechęć do jedzenia lub obrzydzić smak niektórych potraw czy używek, przekonać o potrzebie ruchu. Gdy czujemy, że potrzebne jest nam ponowne "dokodowanie", zawsze możemy znów przyjść do hipnoterapeuty.

Terapeuta z uprawnieniami

Hipnozy może nauczyć się każdy, ale nie każdy będzie się umiał nią dobrze posługiwać. Niefachowo przeprowadzony zabieg, nawet w stanie bardzo lekkiej hipnozy, może doprowadzić do rozchwiania systemu emocjonalnego, do zakodowania w psychice różnych szkodliwych wskazówek, informacji. Dlatego, decydując się na hipnoterapię, musimy sprawdzić, czy przeprowadza ją fachowiec - lekarz lub psycholog. Informację o tym, gdzie szukać specjalisty, uzyskamy w najbliższym gabinecie psychoterapii lub poradni zdrowia psychicznego.

Wskazania

- stres

- nerwice

- bezsenność

- choroby psychosomatyczne

- zaburzenia psychoseksualne:

oziębłość, zaburzenia erekcji

- bóle głowy (migrena), kręgosłupa

- osłabiona odporność

- moczenie nocne u dzieci

(powyżej 5. roku życia)

Przeciwwskazania

- choroby psychiczne

- poważne zaburzenia emocjonalne

Ile kosztuje?

- indywidualny zabieg w gabinecie prywatnym - 80-100 zł

- udział w seansie zbiorowym - ok. 50 zł

Więcej o: