-
Grzybica skóry - jak ją rozpoznać?
Grzybica może dotykać wielu części ciała. Bardzo często pojawia się grzybica skóry, ale jej identyfikacja nie dla każdego jest prosta. Wynika to przede wszystkim z tego, że może ona być na skórze gładkiej podobna do wielu innych schorzeń. Jak rozpoznać grzybicę?
-
Ból w lewym boku - przyczyny, diagnostyka
Ból w lewym boku ciała to częsta przypadłość, z którą pacjenci zwracają się do lekarza. Dolegliwości mogą mieć zarówno charakter nagły i ostry, jak i przewlekły. Objawów kłucia w lewym boku nie warto bagatelizować, gdyż często wskazują one na poważne zmiany czynnościowe wewnętrznych narządów organizmu. W okolicach lewego podbrzusza zlokalizowane są kluczowe organy, takie jak między innymi żołądek, trzustka, śledziona czy okrężnica. Nieraz zdarza się, że ból w lewym boku wykazuje tendencję do promieniowania.
-
Czy statyny to skuteczna i bezpieczna metoda obniżania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu?
Statyny to leki na obniżenie poziomu cholesterolu, które nieustannie wzbudzają spore emocje. Narosło wokół nich sporo mitów i teorii spiskowych. Zwłaszcza propagatorzy naturalnych terapii nazywają je największą pomyłką medycyny, wychodząc z założenia, że stosowanie statyn nie przynosi jakichkolwiek korzyści, natomiast naraża jedynie na poważne skutki uboczne. Z drugiej strony możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że są one drugą aspiryną i jak niemal żaden inny lek pozwalają wydłużyć życie u osób zmagających się z problemami układu krwionośnego. Kto ma zatem rację w tym sporze?
-
Biotyna - dlaczego jest ważna dla organizmu, czym grozi niedobór?
Lśniące i sprężyste włosy, czysta, zdrowa cera, a także mocne paznokcie - to nie tylko wizytówka każdej zadbanej kobiety, ale także wyznacznik zdrowia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli włosy stają się matowe i suche, paznokcie robią się łamliwe i rozdwajające, a cera traci blask, to zwykle są to pierwsze sygnały świadczące o niekorzystnych zmianach zachodzących w organizmie. W niektórych przypadkach także o całkiem poważnych, rozpoczynających się właśnie problemach ze zdrowiem. Jedną z witamin bardzo ważnych dla zdrowia włosów, skóry i paznokci, jest biotyna. Co warto o niej wiedzieć?
-
Śluz w kale - przyczyny i działania ochronne
Śluz w kale nie jest rzadką przypadłością i zdarza się i u mężczyzn, i u kobiet. Za każdym razem, kiedy się pojawi, dobrze jest zastanowić się, co może być jego przyczyną, gdy zdarza się często, warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie powinien on niepokoić, kiedy razem z nim pojawiają się bóle brzucha. Zdarza się jednak, że jego przyczyną nie jest nic poważnego.
-
Cukier w normie? Sprawdź, dlaczego warto badać poziom cukru we krwi
Poziom, jaki przyjmuje cukier we krwi, musi być regularnie kontrolowany. Oznaczanie glikemii pełni podstawową rolę zarówno w diagnozowaniu, jak i czuwaniu nad ewentualnym rozwojem cukrzycy. Nawet jeśli jesteś osobą zdrową i nie stwierdzono u Ciebie żadnych dolegliwości, w trosce o własną przyszłość postaraj się od czasu do czasu badać cukier.
-
Zespół napięcia przedmiesiączkowego - objawy, sposoby łagodzenia
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual Syndrome - PMS) - to zespół uciążliwych objawów związanych ze zbliżającą się miesiączką. Symptomy te mogą mieć charakter zarówno obiektywny, jak i subiektywny. Wszystkie znikają, gdy pojawi się menstruacja. Jak objawia się zespół napięcia miesiączkowego? Czy można sobie z nim jakoś poradzić?
-
Rodzaje USG - na czym polegają poszczególne badania?
Ultrasonografia (w skrócie "USG") to powszechnie wykonywane badanie, które pozwala uzyskać obraz tkanek i narządów. Ultrasonografy wprowadzono do szpitali na przełomie lat 60. i 70., a pierwsze doświadczenia związane z wykorzystaniem USG w diagnostyce przeprowadzano w połowie ubiegłego wieku.
-
Biopsja - co to jest, jak wygląda przebieg?
Wszelkie zmiany wewnątrz lub na zewnątrz ludzkiego organizmu nigdy nie powinny być bagatelizowane - nawet, jeśli są to zmiany niewielkie i niegroźnie wyglądające. Wiele chorób ma swój początek w niewinnie wyglądających zmianach, a ich zaniedbanie niesie za sobą przykre konsekwencje. Zmiany w postaci guzów i innych narośli są szczególnie niebezpieczne, jeśli umiejscowione są wewnątrz organizmu - nie da zauważyć się ich gołym okiem i najczęściej zostają zauważone przy okazji innych badań lub gdy dają już objawy. W rozpoznawaniu zmian wewnątrz organizmu nieocenioną pomocą jest biopsja. Na czym polega?
-
Choroby tarczycy u mężczyzn: objawy, leczenie
Choroby tarczycy są często przypisywane kobietom. Wielu uważa, że niedoczynność lub nadczynność to dolegliwości typowo żeńskie. Tymczasem choroby tarczycy mogą także dotykać mężczyzn. Zdarza się to rzadziej niż u kobiet, ale i tak często w przeliczeniu na całą populację. Panowie mają jednak tendencję do unikania lekarzy i to właśnie z tego powodu różnorakie zaburzenia są u nich rzadko diagnozowane.
-
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne kiedyś zwane były nerwicą natręctw - część osób nadal używa raczej właśnie tego zwrotu, ponieważ najlepiej oddaje on charakter całej choroby. Inne obowiązujące nazwy to zespół anankastyczny albo nerwica anankastyczna. Jak można się domyślić, jest to zaburzenie, które dotyczy psychiki człowieka, a konkretnie natręctw, które się w niej pojawiają i które oddziałują na życie, czyniąc je dużo bardziej problematycznym, niż to się niektórym wydaje. Z czym dokładnie wiąże się posiadanie tego typu zaburzeń, jak wygląda terapia, jakie mogą być przyczyny tej choroby i jak wygląda jej leczenie? Oto wszystkie najważniejsze informacje o zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych.
-
Dżuma - niebezpieczna choroba, która może powrócić
Dżuma nazywana jest inaczej czarną śmiercią, od charakterystycznych objawów, jakie pojawiają się na ciele osób chorych. Kiedyś zbierała śmiertelne żniwo w Europie i pochłonęła miliony istot. W tej chwili jest chorobą, którą wiele osób uważa za zupełnie wyeliminowaną. Nie jest to jednak prawdą, a choroba nadal występuje w Afryce, Azji i w obu Amerykach. W cywilizowanych krajach jest coraz mniejsze ryzyko zarażenia się nią - ale nigdy nie wiadomo kiedy znowu uderzy.
-
Aparat ortodontyczny - rodzaje, dla dzieci, jak wygląda leczenie. Aparat ortodontyczny przed i po
Aparaty ortodontyczne to rozwiązanie dla osób, które mają nieprawidłowy zgryz. Proste, zdrowe zęby, to nie tylko kwestia urody. Krzywy zgryz może narażać nas na szereg poważnych dolegliwości jamy ustnej. Sprawia on, że trudno jest dokładnie umyć wszystkie jej zakamarki, przez co staje się ona naturalnym środowiskiem do rozwoju zarazków i bakterii. W skrajnych przypadkach krzywy zgryz uniemożliwia prawidłowe przeżuwanie pokarmów, co w dłuższej perspektywie może przynieść problemy żołądkowe. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Jak są aparaty ortodontyczne dla dzieci? Jakie są efekty leczenia aparatem ortodontycznym? Wyjaśniamy!
-
Pokrzyk wilcza jagoda (belladonna) - objawy zatrucia, właściwości, ostrzeżenia
Wilcza jagoda to roślina psiankowata, zarówno uprawna, jak i dziczejąca. Można ją spotkać w Europie, w Afryce Północnej, Ameryce Północnej i Azji Zachodniej. W Polsce jest objęta ochroną, ze względu na nadmierne wykorzystywanie. Pokrzyk wilcza jagoda to roślina silnie trująca. Każda jej część może zaszkodzić organizmowi ludzkiemu. Po spożyciu owoców lub liści dochodzi do poważnego zatrucia pokarmowego, a czasami nawet do śmierci.
-
Wzwód. Wszystko co powinieneś wiedzieć o wzwodzie
Lekarze wskazują, że zdrowemu mężczyźnie wzwód penisa może się zdarzyć nawet kilka razy dziennie. Panowie doświadczają najczęściej porannej erekcji lub są pobudzani w sposób mechaniczny lub psychogenny. Warto przyjrzeć się, czym jest wzwód z medycznego punktu widzenia.
-
Grzybica jamy ustnej - objawy, przyczyny, leczenie
Grzybica jamy ustnej (kandydoza), to choroba, która zaatakować może praktycznie każdą osobę w każdym wieku. Szacuje się, że zarodniki grzybów odpowiedzialnych za wywoływanie tej choroby w danym czasie na tylnej ścianie swojego gardła ma zawsze około 70% populacji. Nie oznacza to jednak, że te osoby zachorują, ponieważ grzybica jamy ustnej jest przypadłością powiązaną bezpośrednio z obniżeniem odporności organizmu.
-
Na czym polega dieta dr Ewy Dąbrowskiej i dlaczego warto ją stosować? Poznaj post, który leczy!
Post dr Ewy Dąbrowskiej to kuracja opracowana przez doktor nauk medycznych ze specjalizacją w obszarze chorób wewnętrznych. Dr Ewa Dąbrowska to były adiunkt gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Poznaj zasady jej terapii żywieniowej oraz korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki jej praktykowaniu.