Pokrzyk wilcza jagoda (belladonna) - objawy zatrucia, właściwości, ostrzeżenia

Wilcza jagoda to roślina psiankowata, zarówno uprawna, jak i dziczejąca. Można ją spotkać w Europie, w Afryce Północnej, Ameryce Północnej i Azji Zachodniej. W Polsce jest objęta ochroną, ze względu na nadmierne wykorzystywanie. Pokrzyk wilcza jagoda to roślina silnie trująca. Każda jej część może zaszkodzić organizmowi ludzkiemu. Po spożyciu owoców lub liści dochodzi do poważnego zatrucia pokarmowego, a czasami nawet do śmierci.

Wilcza jagoda - jak wygląda?

Pokrzyk wilcza jagoda to niski krzew, mierzący ok. 50-150 cm. Łodyga jest wzniesiona, ma najczęściej trzy rozgałęzienia dolne. Charakterystyczną cechą jest jej kolor – częściowo zielona, częściowo fioletowa, niekiedy brunatna. Kwiaty rzadko występują parami, z reguły są pojedynczo osadzone w kątach rozgałęzień i kątach ogonków liściowych. Ich kolor nie jest zbyt zachęcający - u dołu są brązowożółte, mają żyłki. Im wyżej, tym ich barwa zmienia się na brudnofioletową. Kwiaty mają kształt małych, omszonych dzwoneczków.

Owoce - tak jak wskazuje na to nazwa rośliny - to jagody o barwie fioletowoczarnej i wielkości wiśni. Liście rośliny mają kształt jajowaty, chociaż są zaostrzone na końcach. Mogą być dość duże. Niektóre osiągają do 25 cm długości i 12 cm szerokości.

Atropina w wilczej jagodzie

Pokrzyk wilcza jagoda zawiera atropinę, czyli substancję aktywną o właściwościach silnie rozkurczających. Bardzo często preparaty na bazie atropiny są wykorzystywane np. w syropach na kaszel, lekach na kolkę nerkową i żółciową, astmę i kroplach do oczu (rozszerzają źrenice przed badaniem okulistycznym). Należy jednak podkreślić, że bezpieczne są tylko niewielkie stężenia atropiny. W przeciwnym razie substancja jest silnie trująca. W wilczej jagodzie atropina ma bardzo wysokie stężenie. Spożycie owoców lub liści doprowadza do blokady mięśni gładkich w całym organizmie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do porażenia zakończeń układu nerwowego. Istnieje stan śpiączki atropinowej, który niekiedy kończy się śmiercią.

Dziecko może się bardzo groźnie zatruć zjadając nawet kilka owoców - wystarczą 2,3 sztuki. Dla dorosłego niebezpieczne jest zjedzenie 15-20 sztuk.

Pokrzyk wilcza jagoda - objawy zatrucia

Objawy zatrucia wilczą jagodą mogą pojawić się już po 10 minutach od spożycia owoców. Może się jednak zdarzyć, że pierwsze symptomy będą zauważalne dopiero po kilku godzinach. Początkowo osoba, która zjadła wilczą jagodę, zaczyna się euforycznie zachowywać. Poza tym źrenice bardzo się rozszerzą.

Kolejne objawy zatrucia to:

Charakterystyczne jest także przyspieszenie oddechu oraz duże pobudzenie. Osoba, która zjadła wilczą jagodę jest bardzo gadatliwa, przestaje być nieśmiała, ma bardzo dobry humor. Po pewnym czasie następują jednak nudności i wymioty, twarz robi się czerwona, pojawia się gorączka. Może dojść do zaburzeń widzenia i słuchu.

Przy ciężkich zatruciach pojawiają się halucynacje, drgawki, majaczenia, porażenie układu oddechowego. Kolejnym etapem jest śpiączka i śmierć.

Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia wilczą jagodą?

Jeśli doszło do zatrucia wilczą jagodą, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Konieczne jest wezwanie karetki. Nie czekaj! Przy dużych zatruciach organizm nie będzie w stanie poradzić sobie sam. W oczekiwaniu na przyjazd lekarza należy podać choremu mocną czarną herbatę. Pomoże ona zneutralizować działanie wilczej jagody. Jeśli to możliwe, warto nakłonić zatrutego do wywołania wymiotów. Nie można jednak tego proponować wówczas, gdy chory ma napady drgawek lub nadciśnienie.

Zobacz wideo Zamiast wyrzucać - wykorzystaj skórki od owoców w nietypowy sposób

To również może cię zainteresować:

Więcej o: